Полтавські посіпаки. Частина ІІ

7

Бути помічником депутата Верховної Ради України – справа цікава і, як показує практика, корисна й перспективна. За задумом та логікою помічники повинні допомагати народному обранцю: вивчати та аналізувати матеріали, працювати з документами, надавати юридичну та організаційну підтримку, формувати законодавчі ініціативи.

539003_637464432931973_1520679066_n

Загалом усіляко допомагати депутату – займатися нормотворчою діяльністю – основним напрямком роботи народного депутата. Вони мають право бути присутніми на засіданнях парламенту (крім закритих), працювати у комітетах, входити до складу спеціальних і тимчасових комісій ВР. Утримання помічників депутатів коштує державі приблизно 107 мільйонів гривень на рік.

За законом України «Про статус народного депутата України» обранець може мати до 31 помічників. А чотири помічники-консультанти, згідно з Законом України «Про державну службу» отримують ранг державного службовця і заробітну плату. Інші працюють на громадських засадах.

У реальних умовах української політики помічники-консультанти мають значно більш широке коло неформальних обов’язків. Помічники займаються іміджем та піаром депутата, пишуть палкі промови для публічних виступів та дебатів, домовляються про ефіри та курують співпрацю зі ЗМІ. Але існує також «темна» сторона їхньої діяльності. Помічники депутатів – це практично невидима армія лобістів, яка кожен день проводить цілеспрямовану та методичну «роботу» у кулуарах Верховної Ради України. Вартість послуг залежить від складності та масштабу питання, що потребує вирішення: від депутатського запиту до прийняття відповідного законопроекту. За допомогою помічників вирішуються питання розподілу державних посад, виділення коштів на виборчі округи та багато іншого і цікавого. Хто вони – «сірі кардинали» української політики?

Олег Кулініч: у центрі кола інтересів – земля

Депутат Верховної Ради України двох скликань Олег Кулініч позиціонує себе як експерта у галузі земельного права та відносин, пов’язаних з користуванням земельних ресурсів. Аграрний бізнес народного обранця дозволяє бачити «земельні питання» як з теоретичної сторони, так і з практичної. Двох помічників нардепа у 2015-му обрали головами Зіньківської та Миргородської районних рад. Ще один – керівник місцевого телеканалу (а це дещо збільшує шанси політика знову бути обраним у традиційному для себе 147-му окрузі).  Із списку помічників-консультантів Кулініча одразу кілька у минулому допомагали іншому народному обранцю – «аграрному бізнесмену» Андрію Веревському. Із ним журналісти тісно пов’язують ім’я Олега Кулініча. На користь таких публікацій говорить і той факт, що у V та VI скликаннях Кулініч і сам «допомагав» депутату Веревському.

кулинич

Помічники народного депутата Андрія Реки

Колишній селищний голова Нових Санжар, а нині нардеп від «Народного фронту» Андрій Река – палкий прихильник і друг очільника Полтавської ОДА Валерія Головка. Як мінімум, коли йдеться про підбір помічників-консультантів. П’ятеро колишніх помічників Головка та його син Володимир перебувають помічниками Реки у VIII каденції Верховної Ради України. Політик Река став нардепом з другої спроби. У 2012 році він програв «регіоналу» Лелюку, вотчиною якого вважався Карлівський район. Після Революції Гідності Андрій Река переконливо переміг і на Карлівщині, вочевидь таки завдяки допомозі свого майбутнього помічника, співвласника «Докучаєвських чорноземів» Юрія Кобченка. Той у минулій каденції консультував Олексія Лелюка. Серед помічників Реки засвітився і такий собі Гліб Пригунов, який кілька місяців опісля став головою Дніпропетровської облради.

река

Комсомольсько-кременчуцька «стабільність»

Один із найбільших «прогульників» засідань ВР – власник корпорації Ferexpo Костянин Жеваго –  один із найменш публічних представників вищого ешелону української політики та бізнесу. Олігарх обирався депутатом ВРУ 5ть скликань поспіль, включаючи також поточне VIII скликання. Більшість помічників депутата Жеваго від каденції до каденції крокують разом із шефом. Віктор Барсук, один із провідних юристів України та директор юридичної компанії FCLEX, також помічник-консультант магната.

жеваго

Житель Кременчука Юрій Шаповалов – представник колишньої «імперії» нині покійного тамтешнього міського голови Олега Бабаєва. Серед помічників Шаповалова чимало чинних депутатів Кременчуцької міськради. А це, скоріш за все, і є секретом успіху – чисельної підтримки депутата ВРУ Шаповалова у Кременчуці.

шаповалов

Костянтин Іщейкін

Про депутата фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Костянтина Іщейкіна відомо небагато. Як і про його помічників-консультантів.

iщейкiн

Сам народний обранець свого часу був помічником-консультантом одного із “сірих кардиналів” чинної влади Віталія Ковальчука.

Ковал_чук_Iщейкiн

Трохи історії

Стати народним обранцем у різні часи намагалися, і політики, і бізнесмени. Верховна Рада України I та II cкликання обиралася за виключно мажоритарною системою. Країну розділили на виборчі округи, а від кожного мажоритарного округу обирався один депутат. Із 1998 року, відповідно ради III та IV скликань депутати обиралися за змішаною або пропорційною системою: 50% за списками та 50% мажоритарно. Але за будь-якої виборчої системи у Верховну Раду «проходили» виключно успішні та «серйозні» кандидати. І помічники у них були відповідні.

Патріарх полтавської політики, перший міський голова Анатолій Кукоба обирався народним депутатом двічі: перший раз переміг на виборах до ВРУ у 2012 році (по Полтаві). Другий – потрапив до прохідної частини партійного списку «ПР» у 2006-му. Серед тодішніх помічників Кукоби було чимало й досі відомих у Полтаві прізвищ. Один із них – Віктор Пабат, батько того самого Олександра Пабата – політика та кандидата у президенти України.

кукоба

Підприємець Володимир Левцун (його ім’я у Полтаві пов’язують із заводом «Хімпластмас» та центральним продуктовим ринком) став депутатом Верховної ради України III скликання від СДПУ (о) у 2002-му. Наступні три каденції Левцун обирався нардепом від «Блоку Юлії Тимошенко». Двоє із помічників тодішнього нардепа згодом теж стали депутатами Верховної Ради України.

левцун

Ім’я Андрія Веревського, не заважаючи на довгострокове перебування за кордоном, не сходить зі шпальт вітчизняних ЗМІ. Полтавець, власник корпорації «Кернел-груп» та один із найбільших латифундистів України свій як бізнесовий, так і політичний шлях починав саме у Полтаві. У 1998 році 28-річний підприємець Веревський переміг на виборах до ВРУ по полтавського виборчому округу, і відтоді переобирався чотири наступні каденції, періодично змінюючи партійне забарвлення: «Єдина Україна», «Європейський вибір», «БЮТ», «Партія Регіонів». Але, ставши частиною ВРУ VII скликання, Андрій Веревський несподівано склав депутатський мандат. Що стало причиною такого вчинку достеменно невідомо: бажання сконцентруватися за бізнес-проектах, чи то передчуття майбутнього фіаско на той час монолітних «Регіонів». У будь якому разі бізнесмен лишається одним із найбагатших людей  України. А серед його помічників – не одна цікава й знайома полтавцям персона. Свого часу практично всі вони грали ключові ролі у місцевій політиці.

12699077_683491765124226_1635875153_o

На відміну від вищевказаних колег, екс-народний депутат Вадим Петренко (голова обласного осередку партії «Батьківщина») й досі на орбіті політичного життя. Політична сила Юлії Тимошенко у черговий раз, подібно міфічному Феніксу, відродилася після президентської поразки Порошенку у 2014 році. Партія знову має високий рейтинг, а Петренко активно ділиться досвідом із молодшими однопартійцями у штабі «БЮТу».

петренко

Регіонали

Якщо оцінювати політичні сили з боку виключно організаційного та структурного управління, колишня «Партія Регіонів» може бути взірцем для партійних функціонерів та політтехнологів: жорстка вертикально-інтегрована структура, сувора партійна дисципліна та підтримка осередків на місцях. Керівники місцевих організацій не нехтували можливістю отримати додаткові функціональні та іміджеві переваги, зробивши місцевих лідерів помічниками-консультантами нардепів.

Колишній секретар Полтавської місьради (нині претендент на цю ж посаду) Оксана Деркач була помічницею двох нардепів від «ПР». Олег Надоша став членом фракції «Регіонів», перебігши у п’ятому скликанні із фракції «БЮТ».

Сафiуллiн_Надоша_Деркач

Екс-керівники Полтавщини у 2010-2014-х Валерій Пархоменко та Іван Момот свого часу також допомагали нардепам-однопартійцям. Обраний у 2012 році по одному із округів Полтавщини Олексій Лелюк також мав «цікавих» помічників-консультантів: вищеописаний Юрій Кобченко та  Лариса Коба (редактор газети “Село Полтавське”).

lelyuk1

Колишній міністр молоді та спорту, один із лідерів «ПР» Равіль Сафіуллін мав ще одного знайомого для полтавців помічника – чинного начальника департаменту із протидії наркозлочинності поліції Іллю Киву.

Сафiуллiн_Кива

Наостанок

Олександр Русін, колишній заступник Полтавського міського голови Матковського, був у складі аж шести політичних сил. Від чергової – партії «Патріот» – сам прагнув стати керівником місцевого міськвиконкому у 2015 році. Аналогічна «полігамність» стосується і народних обранців, яким допомагав Русін. У ВРУ IV скликання політик допомагав трьом депутатам-соціалістам одночасно.

русiн

Для Сергія Солов’я, нині лідера обласного «УКРОПу» та віповідної фракції в облраді, робота помічника консультанта також знайома. Він допомагав Олександру Слободяну та Юрію Костенку, який був одним із очільників «Народного Руху України».

Слободян_Костенко_Соловей

Блогер та громадський діяч, один із активних користувачів соціальної мережі Facebook Тарас Токар був офіційним помічником-консультантом Олеся Донія. У нардепа він працював у VI та VII скликанні.

Донiй_Олес_

А ось перший номер обласної «Батьківщини», колишній депутат ВРУ Руслан Богдан вказав у поданих до ОВК документах, що перебуває на посаді помічника-консультанта депутата Верховної Ради України. Проте не вказав якого саме. Можливо, такого депутата не існує у природі. На жодному з ресурсів, де можна знайти інформацію щодо помічників-консультантів депутатів ВРУ, не згадується ім’я Руслана Богдана.

невiдомий

За матеріалами сайту posipaky.info

Олексій Сердюков

Коментувати

7 Коментарів
Мирослав
• 10:04 | 11 лютого 2016

для общей массы полтавчан – познавательно и просто. гудджоб!

Відповіcти
Алекс
• 20:14 | 10 лютого 2016

Олексій Сердюков – Вы истинный “Капитан Очевидность”. Прямо сделали открытие – оказывается помошники депутатов помогают депутатам.
Вся ценность статтьи лишь в её художественном оформлении. Кого интересует данная тема может посмотреть полный список всех помошников на сайте ВРУ (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/site2/p_deputat_list). А Ваши выжимки оставляют впечетление недосказаности (или некомпетентности), Такое впечатление, что очень торопопились в погоне за сенсацией. Но лучше бы больше времени посвятили изучению вопроса, а не художественным изыскам – было бы значительно интересней и полезней для понимания ситуации.

Відповіcти
Ярослав
• 18:51 | 10 лютого 2016

Олексію, люто плюсую))) Хороший матеріал, хороша робота.

Відповіcти
Микки Маус
• 18:26 | 10 лютого 2016

та я вас умаляю все они из одного г…мна (теста) сделаны.

Відповіcти
Друже
• 18:22 | 10 лютого 2016

Якось прикро за таку політику стає, і перспектива зовсім не радує

Відповіcти
Карамболь
• 16:53 | 10 лютого 2016

Не получается у нас б…дей менять, все кровати двигаем(

Відповіcти
Санта
• 16:25 | 10 лютого 2016

Картинка бомба))))

Відповіcти
20 березня 2018
19 березня 2018