Полтавські пішохідні переходи: оновлення розмітки та безпека

Чи згадаєте ви, коли останній раз на вашій вулиці оновлювали пішохідний перехід? А як щодо освітлення: чи вчасно вас побачить водій на нерегульованому переході?

На ці питання ми намагалися знайти відповіді, надсилаючи запити до комунальних установ Полтави, а також спілкуючись з працівниками поліції.

Статистика

— З початку року по теперішній час в Полтаві сталося 43 дорожньо-транспортних пригоди, в яких травмовані або загинули пішоходи. Однією з причин деяких ДТП стало недостатнє освітлення нерегульованих пішохідних переходів в темну пору доби, що не дає змоги водію завчасно помітити пішохода. Дотримання правил дорожнього руху і повага до всіх його учасників — запорука власної безпеки, — зазначає Катерина Григоренко, прес-офіцер управління патрульної поліції у Полтавській області.

Департамент патрульної поліції у Полтавській області на наш запит відповів вчасно, при цьому надавши вичерпні відповіді по усім питанням. Виявилося, що найбільш небезпечними вулицями у Полтаві є Соборності та Європейська. Серед травмованих на переходах за 2018 рік є 6 дітей.

Наїзд на людину на пішохідному переході складає 10,5 % ДТП, які зареєстрували потерпілі у Полтаві.

Відповідь на запит Департаменту патрульної поліції у Полтавській області

Відповідь на запит Департаменту патрульної поліції у Полтавській області

Освітлення пішохідних переходів

Олексій Чепурко, заступник Полтавського міського голови з питань ЖКГ.

Олексій Чепурко, заступник Полтавського міського голови з питань ЖКГ.

— У цьому році КП «Міськсвітло» встановлювало освітлювальні прилади для пішохідних переходів. На наступний рік плануємо продовжити роботи. Не можна говорити про загальну ціну освітлення, бо це залежить від ширини вулиці, потужності обладнання і багатьох чинників. Деякі коштують 50 000 гривень, інші 100 000 гривень. Звідси і цифра, — говорить Олексій Чепурко, заступник Полтавського міського голови з питань ЖКГ.

Комунальне підприємство електромереж зовнішнього освітлення «Міськсвітло» на інформаційний запит надало наступну інформацію:

З 2006 року проводилась заміна освітлювальних приладів, у тому числі світильників, які встановлені на пішохідних переходах. Пішохідні переходи освітлюються і в даний час. Підприємство постійно проводить заміну, встановлення додаткових приладів регулювання дорожнього руху з моменту передачі на баланс світлофорних об’єктів.

У 2018 році, за інформацією КП «Міськсвітло», встановили два об’єкти регулювання дорожнім рухом та додатковим освітленням. Також, в 2018 році було встановлено додаткові попереджувальні світлофори, світлові знаки, пішохідний перехід, встановлено додаткове освітлення на пішохідних переходах.

— Хотів би зазначити, що у Полтаві дійсно є приклад сучасного, економного освітлення на пішохідних переходах по вулицях: М. Грушевського, І. Мазепи, Г. Сталінграду, Р. Кириченко, Європейській, Небесної Сотні, пр-т Миру та пр-т Вавілова. У 2019 році також підприємством заплановані роботи по заміні освітлення та регулювання дорожнього руху, — зазначив Роман Кикоть, директор підприємства.

У системі публічних закупівель ProZorro дійсно є ряд тендерів за 2018 рік на придбання освітлювальних приладів для доріг, світлофорів, дорожніх знаків, ламп для економного освітлення. Ось деякі з них:

Тендери від КП "Міськсвітло"

Тендери від КП «Міськсвітло»

Тендери від КП "Міськсвітло"

Тендери від КП «Міськсвітло»

Варто зазначити, що у запиті відсутня чітка інформація про кількість встановлених освітлювальних приладів для пішохідних переходів та про те, який обсяг коштів використано на дані заходи у 2018 році.

Оновлення розмітки пішохідних переходів

Дорожніми роботами займається Управління житлово-комунального господарства Полтави. У них має бути потрібна інформація, — пояснив Олексій Чепурко, заступник Полтавського міського голови з питань ЖКГ.

Направивши офіційний запит і не дочекавшись відповіді, ми зателефонували до управління. Там нам повідомили, що пошта uprav.zhkg@ukr.netнедійсна. Нова адреса — 03365854@mail.gov.ua. Цікаво, що нова поштова адреса ніде не вказана, тобто громадськість не знайде її у відкритому доступі.  

Повторно надіславши запит і прочекавши ще 5 днів (визначений законом термін), ми отримали лист. У ньому зазначається, що Управління ЖКГ Полтави не тримає на балансі вулиці Полтави і не знає, скільки коштів витрачено на пішохідні переходи і скільки з них потребують оновлення.

Відповідь ЖКГ полтави

Відповідь ЖКГ Полтави

Виходить, що тендери, які проводить Управління, незаконні? Чи їх проводить взагалі інша організація?

Тендери ЖКГ Полтави

Тендери ЖКГ Полтави

Для того, щоб дізнатися, кому належить вулично-шляхова мережа міста, можна зайти на сервіс ProZorro і навіть у назві тендеру, який проводить ЖКГ, побачити слова «утримання вулично-дорожньої мережі міста»:

Тендери ЖКГ Полтави

Тендери ЖКГ Полтави

Ми повідомили Олексію Чепурко, що ЖКГ не має на балансі доріг міста. Він відреагував і попросив надіслати запит на його ім’я. На що ми отримали таку знайому вже відповідь:

Відповідь ЖКГ Полтави на запит

Відповідь ЖКГ Полтави на запит

Надсилаючи три рази інформаційний запит, нам так і не вдалося отримати відповіді на наступні запитання:

1) Скільки пішохідних переходів є в місті Полтава?

2) Скільки оновлено за 2018 рік?

3) Скільки з них потребують оновлення?

4) Скільки коштів витратили за 2018 рік на оновлення пішохідних переходів?

Тому якщо на вашій вулиці вже кілька років не оновлювали пішохідний перехід, причина ховається у роботі Управління ЖКГ, яке немає інформації по жодному з переходів.

Наслідки від погано освітлених пішохідних переходів

— У європейських країнах, в загальноприйнятих правилах прописано: люди, які виходять на проїжджу частину, особливо у вечірній, нічний час, обов’язково мають мати на одязі елементи світловідбиваючого характеру. Тоді це дозволяє водіям ідентифікувати рух сторонніх осіб на вулиці і вживати заходів відповідного реагування, — пояснює Юрій Сулаєв, керівник відділу комунікації ГУ НП у Полтавській області.

Юлія Костенко, постраждала від ДТП на пішохідному переході

Юлія Костенко, постраждала від ДТП на пішохідному переході

Юлія Костенко потрапила у ДТП на погано освітленому переході у 2014 році:

— ДТП трапилася в листопаді 2014 року. Близько 19-ї години вечора. Я переходила дорогу з боку обласної бібліотеки до зупинки Небесної Сотні через нерегульований пішохідний перехід. Там намальована зебра, але перехрестя досить складне, із кількома напрямками руху транспорту. Погода була мрячна, тротуари і асфальтне покриття дороги примерзло. До того ж, перехід на той час був неосвітлений. За словами водія, він не побачив мене, бо входив у поворот з вулиці Конституції на Соборності.

До цього часу дівчина не пам’ятає подробиць, бо в момент удару втратила свідомість і прийшла до тями вже в лікарні.

— ДТП мені обійшлося закритою черепно-мозковою травмою (струс мозку + внутрішній крововилив) та добрячими гематомами. На відновлення пішло більше трьох місяців та велика сума коштів.

Пішохідний перехід по вул. Небесної Сотні

Пішохідний перехід по вул. Небесної Сотні

Пішохідний перехід по вул. Небесної Сотні

Пішохідний перехід по вул. Небесної Сотні

На сьогодні цей перехід достатньо освітлений та встановлені попереджувальні знаки. Проте, він залишається досить небезпечним, особливо у складних погодних умовах.

Ще одна з небезпечних ділянок знаходиться поряд з 1-ю міською лікарнею Полтави, там зебру практично не видно та немає попереджувальних знаків для водіїв. Перехід розташований якраз до входу в лікарню. Тому в день там часто можна побачити людей на милицях чи з травмами, які вираховують момент, коли можна перейти дорогу.

Зазначимо, що мешканці цього району зверталися до журналістів з проханням висвітлити цю проблему. На жаль, після матеріалу ситуація не змінилася. Перше фото зроблене у вересні 2018 року, друге — у грудні:

Перехід поряд з 1-міською лікарнею Полтави

Перехід поряд з 1-міською лікарнею Полтави (вдень)

Перехід поряд з 1-міською лікарнею Полтави

Перехід поряд з 1-міською лікарнею Полтави (увечері)

Ініціативи громади у розв’язанні проблеми

У 2018 році в Полтаві провели місцевий «Бюджет участі». Серед переможців є проект №85. Освітлення пішохідних переходів в м. Полтаві «Безпечне місто». Він передбачає встановлення системи автономного сенсорного освітлення на пішохідних переходах, що є найбільш небезпечними в Полтаві. Серед переваг даної системи є те, що вона не вимагає влаштування траншей, закупівлі і захисту кабелю, рекультивації траншей, підключення до електромережі, оплати за електроенергію, адже працює лише на сонячних батареях. Загальна вартість проекту – 1,4 млн грн.

Фото проекту "Безпечне місто"

Фото проекту «Безпечне місто»

Також серед учасників був ще один проект:  №7 Облаштування пішохідного переходу на перехресті вул. Сінна та Соборності тактильною плиткою та звуковим сигналом світлофору для людей з інвалідністю. Він не переміг, але дав зрозуміти громаді та владі, що проблема існує і потребує вирішення.

Перехід для людей з інвалідністю (проект)

Перехід для людей з інвалідністю (проект)

Висновки: для того, щоб вирішити питання з поганою освітленістю переходів, а особливо їх оновленням, комунальним установам потрібно вести чітку статистику витрат і запланованих робіт.  Нести відповідальність за невиконану роботу. Знати, скільки взагалі пішохідних переходів у місті, а скільки з них взагалі не регулюється. Не працювати за принципом «моя хата скраю – нічого не знаю (або не маю технічної можливості)», коли питання стосується безпеки мешканців міста.

Обкладинка: Тетяна Домненко

Залишити відповідь
Коментувати

4 Коментарі

Оце б таку підсвітку у Полтаву над переходами.

2019-01-17
Ольга
Відповіcти
0

Мають реалізувати, адже проект переміг в міському “Бюджеті участі”

2019-01-17
Лілія Войцехівська
0

Я так і не поняла,хто ж за ці переходи і їх освітлення відповідає?

2019-01-17
Світлана
Відповіcти
0

За освітлення КП “Міськсвітло”. За оновлення розмітки, по логіці і за словами заступника міського голови – ЖКГ. Але, як бачимо,з офіційного документу – ЖКГ взагалі відмовилося від доріг Полтави аби не нести публічну відповідальність

2019-01-17
Лілія Войцехівська
0

Останні новини:

Читайте також: