Полтавські «діабетики» будуть забезпечені інсуліном та здоровим харчуванням

2

Вчора на щотижневій апаратній нараді директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак розповів про ситуацію зі збільшенням рівня захворюваності на цукровий діабет в Полтавській області.

Віктор Лисак

Останні роки на Полтавщині, як і в країні в цілому, спостерігається невтішна статистика до збільшення рівня захворювання на цукровий діабет. Хворобу цю називають недугою цивілізації, а лікарі й досі не мають одностайного рішення щодо причин її виникнення. Спровокувати «солодку хворобу» можуть не лише спадковість, а й нездорове харчування, стреси, зайва вага і навіть деякі хвороби та інфекції.

Недуга небезпечна насамперед своїми ускладненнями, а тому посідає третє місце за рівнем смертності. Як прокоментував на щотижневій апаратній нараді директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак, рівень захворюваності на цукровий діабет на Полтавщині зріс на 9,3%.

Проте в області створена мережа ендокринологічних закладів: працюють 42 ендокринологічних кабінети, із них 5 дитячих. Також відкриті кабінети «діабетичної ступні», створений та ведеться обласний реєстр хворих на цукровий діабет. Аби підтримати хворих на цю недугу, вже не перший рік в області діє цільова програма «Цукровий діабет».

Ще у 2008 році на Полтавщині вперше в Україні було запроваджено механізм забезпечення препаратами інсуліну за рахунок цільових видатків шляхом відшкодування вартості лікарських засобів, відпущених безкоштовно через аптечну мережу за пільговими рецептами лікарів-ендокринологів. Це дало можливість зекономити кошти та отримувати пацієнтам призначені їм інсуліни.

— На сьогодні цей механізм упроваджується на рівні держави, — зазначив Віктор Лисак. — У рамках програми на 2016 рік затверджено фінансування у сумі понад 24 млн грн.

Але ця сума, як зазначив директор департаменту охорони здоров’я ОДА, є значно нижчою за реальну потребу, адже на закупівлю інсуліну потрібно майже 43 млн грн. Додатково рішенням останньої сесії обласної ради було виділено ще 10 млн грн. З початку року кількість хворих на цукровий діабет, які отримують інсулін, зросла: дорослих – 8347 осіб, діти – 226 осіб. Понад 70 % отримують інсулін вітчизняного виробництва та 29 % – іноземного. Усі діти та 15 вагітних жінок отримують дороговартісні препарати інсуліну. 114 вимушених переселенців забезпечуються препаратами інсуліну коштом обласного бюджету.

Наразі актуальним залишається питання профілактики цієї хвороби та діагностування її на ранніх стадіях. Адже якщо виявляти недугу своєчасно, то потім не доведеться лікувати тяжкі ускладнення на кшталт діабетичної нефропатії, коли один гемодіаліз коштує пацієнту 1,5 тисячі гривень, а щотижня доводиться робити 3—4 такі процедури.

Не останню роль як у лікуванні хвороби, так і в її попередженні відіграє якість харчування. Наприклад, дітлахів у дошкільних закладах та школах.

Тому голова ОДА Валерій Головко дав завдання директору Департаменту економічного розвитку Інні Іщенко проконтролювати постачання продуктів харчування у навчальні та лікувальні заклади. Точніше, нагадав про своє доручення надати інформацію щодо якості продуктів харчування, які постачаються до закладів соціальної сфери.

Обговорили й можливість створення спеціалізованих куточків для діабетиків у супермаркетах. У деяких торговельних мережах такі куточки є. Проте вимога ця має бути закріплена законодавчо. Тому обласна влада має намір звернутися до Кабміну та галузевого міністерства, аби ця норма була прописана на законодавчому рівні.

Що ж стосується безперебійного забезпечення ліками хворих на діабет — йдеться як про інсулін, так і про пігулки — то це питання Департамент охорони здоров’я відпрацює з профільною комісією обласної ради та з керівництвом комунального підприємства «Полтавафарм».

25 квітня 2018