Полтавська область стане першою, де змінять фінансування лікарень

З 1 квітня в області стартує пілотний проект вторинної медицини, покликаний модернізувати якість медичних послуг по всій Україні. На нього держава виділила майже 1 млрд гривень.


Зараз проект знаходиться на етапі громадського обговорення та узгодження в зацікавлених міністерствах, відомствах. З його текстом можна ознайомитися на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України.
Про деталі нововведень ми поговорили з Аллою Бредіхіною, представником Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації.

Як називається пілотний проект?

Пілот отримає свою офіційну назву після прийняття зазначеної постанови КМУ, і буде відповідати його ж назві — Пілотний проект з реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги в Полтавській області.

У чому його суть?

Усі 56 лікарень Полтавської області вже підписали договори з Національною службою здоров’я. Завдяки пілотові частково буде відпрацьований механізм оплати послуг за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». За таким принципом «пілотується» частина коштів для надання стаціонарної допомоги: оплата буде відбуватися за конкретний пролікований випадок.

Ті лікарні, які надаватимуть більшу кількість якісних медичних послуг, будуть отримувати більше, ніж ті, до яких не прийде пацієнт. При цьому, ви зможете вільно вибрати лікарню, якщо необхідно стаціонарне лікування.
Виходить, що гроші від НСЗУ, в межах контракту, підуть саме туди, куди будуть приходити люди. Тому керівнику установи потрібно думати, яким чином організувати надання медичної допомоги, щоб саме до його закладу хотів звернутися пацієнт за лікуванням.

У рамках пілоту 40% фінансування буде направлено у вигляді оплати за фактично надані медпослуги в стаціонарі, а 60% – профінансовано у вигляді глобальної ставки.
Лікарні звітуватимуть в Національну службу здоров’я про кількість та структуру випадків госпіталізації. У свою чергу НСЗУ збиратиме, оброблятиме ці дані і на основі звітів профінансує конкретні надані медичні послуги.

Полтавська область стане першою, де змінять фінансування лікарень

Полтавська область стане першою, де змінять фінансування лікарень

Що таке глобальна ставка?

Це 60% фінансування для лікарні з бюджету, які вона отримає в будь-якому випадку. Наприклад, найбільші глобальні ставки від НСЗУ на амбулаторно-поліклінічну допомогу отримають: 4-а міська клінічна лікарня Полтави (15, 2 млн грн), дитяча міська клінічна лікарня Полтави (12,9 млн грн). На стаціонарну допомогу: Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського (68,6 млн грн), Миргородська центральна районна лікарня (16,2 млн грн).
Суми для лікарень розрахували відповідно до звітів, які ті надали за останніх два роки роботи.

Строки реалізації пілота?

З 1 квітня по 31 грудня 2019 року.

Які зміни чекають пацієнтів і медустанови?

Фінансування стаціонарної медичної допомоги за ставками на конкретний пролікований випадок вперше введе в Україні систему лікувально-родинних груп (ДСГ — diagnosis-related group). Вона широко застосовується в більшості розвинених країн світу для оплати стаціонарної медичної допомоги.
Лікарня буде надсилати електронні звіти в НСЗУ. Це допоможе службі визначити ДСГ, до якої відноситься пролікований випадок і кількість грошей для оплати. При цьому враховується проведені медичні процедури або хірургічні операції, зазначені в карті пацієнта, який вибув зі стаціонару.
У перспективі автори пілота чекають позитивні зміни для пацієнтів, які зможуть отримати якісні медичні послуги незалежно від місця проживання, без необхідності при цьому доплачувати з власної кишені.

Полтавська область стане першою, де змінять фінансування лікарень

Полтавська область стане першою, де змінять фінансування лікарень

Скільки коштує реалізація пілота і чиї гроші?

Для реалізації проекту, відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2019» виділено 966,8 млн грн. Тобто кошти, які закладені в медичну субвенцію, проведуть через новий механізм фінансування.
За ці кошти НСЗУ буде оплачувати медичні послуги амбулаторно-поліклінічної допомоги (в тому числі послуги в денному стаціонарі) за тарифом у вигляді глобальної ставки за обслуговування пацієнтів. Ставка розрахована для кожної установи окремо, враховуючи дані попередніх років роботи.
Розмір однієї базової ставки на пролікований випадок зараз становить 1 623 гривень.

Чому Полтавська область?

Полтавська область довгий час працювала в інших проектах міжнародної технічної допомоги, які були успішно реалізовані. У Департаменті охорони здоров’я кажуть, що область технічно готова, є попередньо напрацьовані розрахунки, майстер-плани формування мережі закладів охорони здоров’я, маршрутів пацієнтів. Також є необхідна для введення пілота електронна база і підготовлені кадри до роботи.

Які будуть результати?

Завдяки відпрацьованій пілотній моделі в Полтавській області, з 1 січня 2020 усі заклади охорони здоров’я України повинні перейти на новий механізм оплати за надані послуги через НСЗУ. Також така система дозволить отримати достовірну інформацію про те, скільки було випадків госпіталізації в лікарнях і наданих амбулаторних послуг в поліклініках конкретної області. І що важливо: створення конкуренції між державними постачальниками медичних послуг.

Обкладинка: Тетяна Домненко

Залишити відповідь
Коментувати

15 Коментарі

Так, дійсно реформ у нас багато, а чи насправді вони втілюються в життя, чи тільки про них поширюють інформацію в ЗМІ …і на цьому все?

2019-02-14
Тетяна
Відповіcти
0

Судячи з нововведень, тепер лікарі профілактикою хвороб займатися не будуть, колись кращою вважалася медицина, де менше люди хворіють, а тепер потрібно лікарям виростити собі пацієнта-чим більше хворих, тим більше коштів отримає лікарня, тепер потрібно чи ні , а тебе зразу в стаціонар,або ще краще під ніж хірурга.А як керівництво тиснутиме…Ну, залишається одне: дай Боже, нам всім здоров’я…

2019-02-06
Катерина
Відповіcти
0

“Я вас умоляю!..” Коли в нашій медецині був хоч натяк на профілактику? Тільки у приватних клініках, де саме гроші хожять за пацієнтом. Саме ставлення лікаря змінюється. Головна проблема в нас – совок у голові.

2019-02-07
Ганна
0

а в приватній сидять прекрасні лікарі??? во до обіду в поліклініці а після приходить в приватну і стає європейським фахівцем і займаєтся профілактикою? Чи просто ви Ганна працівник приватної клініки?

2019-02-07
Володимир
0

Цікаво, якщо людина на лікарняному (перелом ноги) ходитиме через кожні 3 дні в лікарню на вимогу лікаря- хіркрга, скоріше вилікується, чи більша буде заплатня хірурга.

2019-02-06
Тетяна
Відповіcти
0

Лікар не зможе без причини змушувати пацієнта з”являтися на огляд. Тому що усі процедури/маніпуляції будуть записуватися в звіт, який потім перевірятиме НСЗУ.

2019-02-07
Лілія Войцехівська
0

Приємно,що Полтавщина перша .

2019-02-06
Кіра
Відповіcти
0

І давайте будемо відверті, на ті гроші що за нами ходять, не дуже і полікуєшся.

2019-02-06
Ліна
Відповіcти
0

Цікаво як ця «реформа» вплине на заробітну плату медичної сестри, що працює в стаціонарі. Чи не станеться так що нікому буде обслуговувати пацієнтів за якими «ходять гроші» ?

2019-02-06
Ліна
Відповіcти
0

А чому цей пілот має вплинути так негативно на роботу медичних сестер? Суть у тому, що раніше лікарня отримувала 100% фінансування, а тепер воно поділене. 60% – гарантовано і 40% за пацієнтів та якість наданих послуг. Тому медзаклад сам буде зацікавлений у тому, щоб якісно лікувати пацієнтів.

2019-02-07
Лілія Войцехівська
0

На роботу він може і не вплине, а от на зарплату може, і чомусь мені здається, що не в кращий бік.

2019-02-12
Ліна
0

Так і не поняла,як гроші йтимуть за пацієнтом?иЩо треба зробить,шоб вони пішли за мною?)

2019-02-06
Зіта
Відповіcти
0

Та чого ж. Реформа діє тільки вона ніби -то як повинна помагать людям,а воно якось виходе інакше. От я пішла сьогодні в поліклініку №3, терапевт направила до ЛОРа, я йду і беру номерок на найближчий час, найближчим виявилося – більше ніж за годину. Я йду до кабінету, а там нема людей ,заходжу,щоб прийняли,адже я людина працююча і спішу на роботу,а мене виставили за двері і “гавкнули” – прийдете через годину. До лора так і не попала. Дякую за таку реформу.

2019-02-06
Олеся
Відповіcти
0

а мені зараз потрібна операція, яку первинно якщо не буде ускладнень оцінено у приблизно10000 грн + 3-4 тис.грн реабілітація+ 2-2,5 тис грн витрати на обслуговування(транспорт, засоби спец.гігієни тощо), а пенсія на місяць становить 1495 грн, тобто я маю рік не їсти, не пити, не сплачувати комуналку, не жити…((
Може досить брехати про реформи, а скажіть чесно що гроші з одних схем перекочували в інші…(((

2019-02-06
паціент
Відповіcти
0

Реформа дійсно є. У Полтаві такий пілот почне діяти з початку квітня. Якщо ви будете обізнані у процесі нововведень, то зможете уникнути лишніх витрат за які має платити лікарня чи НСЗУ. Необізнаністю часто користуються, щоб отримати додаткові кошти від громадянина.

2019-02-06
Лілія Войцехівська
0

Останні новини:

Читайте також: