Полтавська енергонезалежність. Як менше витрачати на комуналку та добувати більше ресурсів

0

Енергонезалежність – це ефективне виробництво й споживання газу, тепла, електрики та води, яке дає нам шанс не купувати ці ресурси в інших країнах. Держава та приватні компанії видобувають паливо, громадські організації навчають людей, як економити на споживанні газу й тепла, а бізнесмени виробляють альтернативні види енергетичних ресурсів, які дешевше обходяться комунальним установам. І все це відбувається на Полтавщині.

Енергонезалежність

Енергонезалежність: втеча від російського газу та розумне споживання власних ресурсів

Раніше Україна сиділа на російській «газовій голці», маючи можливості добувати та виробляти своє паливо.

Вже майже два роки ми не використовуємо російський газ. Про це нещодавно говорив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

 – Ми вже понад 600 днів живемо без краплини російського газу, ми проводимо масштабну модернізацію енергетичної системи, збільшуємо видобуток власного газу, і вже є позитивна динаміка, – сказав очільник Кабміну.

Фото: twitter.com/hashtag/енергонезалежність

Фото: twitter.com/hashtag/енергонезалежність

Полтавська область робить свій вклад у видобуток палива по Україні. Відомо, що за перше півріччя 2017 на Полтавщині видобуто понад 3,5 мільйона кубометрів газу, більше 67 тисяч тонн нафти та понад 179 тисяч тонн газоконденсату. Про це ще минулого місяця говорив директор газопромислового управління «Полтавагазвидобування» Олександр Кобеза.

До порівняння: одна з найбільших вітчизняних енергетичних компаній ПАТ «Укргазвидобування» за перші 7 місяців цього року добула більше 8 мільйонів кубів газу.

 – За сім місяців 2017 року обсяг видобутку природного газу становив 8 779 млн куб. м, що на 256 млн кубометрів (або 3%) перевищує показники аналогічного періоду минулого року. Водночас, це більш ніж утричі перевищує обсяг нарощування видобутку за весь 2016 рік.

Компанія переживає дуже динамічні процеси – експоненціальний ріст власного видобутку газу. Попри численні перешкоди, Укргазвидобування крок за кроком наближається до реалізації Стратегії «20/20», − зазначив голова правління ПАТ «Укргазвидобування» Олег Прохоренко.

Передумови для реалізації Програми «20/20» – це вдосконалення законодавства з регулювання земельних питань, запровадження прозорих процедур надання та подовження ліцензій, передбачуваний режим оподаткування, а також ліквідація політичного втручання у роботу підприємств нафтогазового комплексу.

Фото: http://ugv.com.ua

Фото: http://ugv.com.ua

Однак, полтавські економісти вважають, що поки в Україні програми з енергоефективності відірвані від загальної економічної стратегії розвитку країни і це гальмує розвиток як видобувної сфери, так само й інших енергетичних напрямків:

Програма енергозбереження, підвищення енергоефективності у будь-якій сфері виробництва (аграрне чи промислове) не може розглядатися окремо від загальної стратегії економічного розвитку країни, з виокремленням у цій стратегії точок проривного зростання.

На сьогодні в Україні продовжує реалізовуватися модель енергомісткої економіки, коли енергоспоживання на одиницю ВВП у 3-5 разів перевищує аналогічні показники в економічно розвинених країнах.

Причина цього полягає у рентозорієнтованості вітчизняної економіки, небажанні крупного бізнесу модернізувати виробничий процес, відстороненість держави від проведення реформ якісного змісту внаслідок того, що держава виступає провідником інтересів крупного бізнесу.

 Модернізація будь-яких виробничих процесів розпочинається лише тоді, коли джерело формування прибутку переміщується із сфери утворення ренти у сферу створення доданої вартості.

Саме ці процеси зумовлюють природні процеси підвищення енергоефективності, – вважає Тетяна Непокупна, викладач кафедри політекономії Полтавського національного педагогічного університету імені В. Короленка.

Однак  енергоефективність – це не тільки видобуток газу. Це ще й економне споживання різних видів ресурсів. І в цьому напрямку Полтавщина має свої досягнення.

Неурядове енергозбереження: як громадські організації та полтавці тепло економлять

Що можуть робити українці, які не мають владних повноважень та не впливають на видобуток енергоресурсів? У містах – створювати ОСББ, консультуватися з фахівцями, проводити енергоаудити та відповідно дослухатися до їх рекомендацій. Зазвичай це утеплення, заміна вікон, зміна освітлення на ЛЕД, встановлення індивідуальних теплових пунктів (ІТП).

Лідер громадської організації «Еколтава» Юлія Пашковська розповідає, що сьогодні наші міста мають достатньо державних кредитних програм для таких заходів. І вони ставатимуть все дешевшими, коли ростиме попит.

Юлія Пашковська

Юлія Пашковська

 – Приведу один приклад. У березні я та інші представники мережі CLEEN були з нардепами в зеленій експедиції на Волині. Заїжджали і в Луцьк. Там голова асоціації ОСББ «Лучани» розповідала про їх досвід. Завдяки ІТП з автоматичним погодним регулюванням української збірки жителі одного ОСББ за 8 років зекономили на теплі ще на одну квартиру в цьому будинку. За цей час він жодного разу не ламався. ІТП – це можливість економити до 50% коштів на теплоносіях.

Що робить Еколтава у цьому напрямку? Ми пропагуємо всі ці заходи серед населення та влади. Допомагаємо муніципалітетам, які роблять запит. Наприклад зараз працюємо над ПДСЕР м. Сміла, працюємо також з Новосанжарською РДА, там дуже активна влада. Також проводимо тренінги для голів ОСББ. У травні та червні такі вже відбулися у Полтаві та Кременчуці – сумарно їх відвідали 110 осіб.

Ми також їздимо у інформаційні тури по області, де розповідаємо жителям містечок та сіл про те, як і чому треба зберігати енергію.

Також ми випускаємо LED дайджест. Кожні 2 місяці 500-600 екземпярів розходяться в Полтаві, Кременчуці, Лубнах, Горішніх плавнях та Нових Санжарах по ОСББ. Там є поради для жителів, як економити енергію, як ефективно управляти своїм ОСББ та загалом жити більш свідомо та екологічно, – коментує Юлія Пашковська.

Енергоефективний бізнес. Як виробництво деревної щепи економить кошти на опалення для приватних будинків та лікарень

Бізнесмен із Карлівки Еміль Фільманов ризикнув взятися за незвичний екологічний, але більшою мірою – енергоефективний бізнес. Він заснував підприємство, що займається виробництвом деревної щепи – альтернативного палива, яким можна отоплювати будівлі.

Але для того, щоб використовувати таке альтернативне паливо, ще потрібні окремі котли. Вони коштують недешево – від 30 тисяч гривень. Із допомогою такого котла можна відносно недорого опалювати великий будинок площею близько 100 квадратів.

 – Посудіть самі: коли газу на таке помешкання ви напалите на три тисячі гривень, а двох кубів деревної щепи вам стане на 15 діб. Куб коштує 250 гривень. Тож на місяць Вам потрібно витратити всього то тисячу гривень на деревну щепу, а не три тисячі на газ, – розповідає пан Еміль.

Окупність цього спеціального котла відіб’ється протягом трьох-п’яти років, говорить Еміль. Все це залежить від площі приміщення, та кількості використаної сировини.

Таким чином, підприємство Еміля вбиває двох зайців одним пострілом: і узбіччя стають чистішими, і гроші людям економлять. Але у цьому сенсі мається також і зворотній бік медалі: внаслідок згорання щепи у атмосферу викидаються вуглецеві сполуки. Та все ж – ці деревні відходи і так би спалювали, тому такий інноваційний бізнес все ж таки є енергоефективним, й економить природні ресурси та гроші споживачів.

Зображення: necu.org.ua

Зображення: necu.org.ua

Тож кожен робить своє: газові компанії збільшують видобування вітчизняного газу, громадські організації роблять все, аби цей газ і тепло, яке з нього виробляється, ефективно споживалося. Залишається продовжувати роботу в цих напрямках.

23 травня 2018
22 травня 2018