Трибуна

Незалежна преса Полтави
+13°

Полтава – прикордонна фортеця Речі Посполитої. Хто і коли заснував наше місто

Про місто в історичному контексті можна говорити тоді, коли на місці постійного поселення виникає фортеця, або ж ця територія має певний правовий статус, забезпечений королівським привілеєм чи магдебурзьким правом. Так, на території сучасної Полтави люди проживають більше ніж 1100 років, а от саме місто, як фортеця, було засноване приблизно в 1608 році.

Про це і не тільки під час лекції «Місто на прикордонні» розповіла кандидат історичних наук Оксана Коваленко.

IMG_4202

Чому виникають міста?

Полтавська фортеця була прикордонним форпостом Речі Посполитої. Сьогодні важко усвідомити той факт, що ми є в середині держави, а історики говорять, що у 17 столітті фортеця на території нашого міста  – це пограничний бастіон на околицях, східних кресах Речі Посполитої.

Чому виникають міста? Вони засновуються, як осередки влади, невеликі митні пункти, прикордонні форпости, або як продукт еволюції меншого населеного пункту (приміром, козацького хутору).

Полтавська фортеця розташувалася на Івановій горі, хоча ця територія освоювалася для поселень ще в добу раннього заліза, у період Київської Русі.

IMG_4211

Кожне місто має свої міфи про заснування, освоєння, або легенди про певні цікаві події. Приміром, Оксана Коваленко зазначає, що місцеві екскурсоводи розповідають туристам, що назва річки Ворскла походить від епізоду, коли московський цар Петро І зронив у річку свою підзорну трубу. Але гідронім ворскол давній, перекладається як «прозора вода». Плюс до того, назва Ворскла згадується у першій літописній згадці про Полтаву.

Заснування міста

Питання заснування українських міст відрізняється від європейських практик, де взагалі не відзначають такого свята, як день заснування міста. У нас є традиція, святкувати День міста, і під цю дату робити ремонти доріг, урочисті заходи, ювілейні листівки. Звідси походять такі практика, як задавнення та омолодження міста.

В Україні переважає тенденція до задавнення. За археологічними даними Києву було 1500 років станом на 1982 рік. Але Київ 482 року згадується у хроніці поляка Матріна Бєльського.

Полтаві за даними археології більше 1100 років. Перша писемна згадка про Полтаву – 843 рік.

Треба розуміти різницю між заснуванням і утворенням міста. Заснування – це привілей, правова категорія. Утворення міста – історична категорія, освоєння території.

Поняття місто для Речі Посполитої – це населений пункт в мурах, в якому діє певне право – магдебурзьке, королівське.

Території сучасної Полтавщини зустрічаються в історичних документах Речі Посполитої. По-перше, це далеко від Варшави, тут немає королівських адміністраторів. По-друге, тут не відбувається грандіозних подій – битв, завоювань, походів.

Хто заснував Полтавську фортецю та як утворилося місто? Михайло Грушевський віднайшов у Варшаві та опублікував  1894 року  документ  «Слобода Пуста Полтава» – привілей про надання Полтави шляхтичу Бартоломію Оболковському від 11 серпня 1621 року. Тоді Бартоломію передають селітряні варниці на Лівобережній Україні.

Чому «Слобода пуста Полтава»? Слобода – це населений пункт з постійним населенням, яке не платить податки. Але питання – хто заснував Полтавську фортецю?

Є версія, що 1608 року вона була заснована козаком Маслом із Миргорода. Про це пише історик Осип Бодянський.

Михайло Максимович також пише про 1608 рік, але говорить, що Полтава була «устроєна як город, роботою коронного гетьмана Станіслава Жолкевського».

Жолкевський

Станіслав Жолкевський

За іншою версією до розбудови Полтавської фортеці причетний переяславський староста Лукаш Жулкевський (1594 – 1637).

1633 рік вже чітко фіксує наявність фортеці. Професор Петро Колаковський віднайшов документ, що у роки Смоленської війни московський загін здійснює напад на Полтавську фортецю. Два тижні вона тримала оборону, аж поки не надійшла підмога від польської армії.

Пізніше Полтава перейшла під владу Станіслава Конєцпольського, а у 1646 році – до Яреми Вишневецького.

З 1648 року місто стає центром полтавського полку держави Військо Запорозьке.

На початку 18 століття Полтава відрізнялася від тієї, що раніше. Розвиток артилерії привів до появи бастіонного типу укріплення. У фортеці містилося 10 дерев’яних брам, 5 з яких були ворітними.

Станом на 1803 рік полтавської фортеці по-суті не існувало.

Написати коментар

ПоказатиСховати 1 Коментар

Останнi новини:

ChAES
26 Квітень 2017
Ось уже 31 рік в Україні триває технотрилер під назвою трагедія на Чорнобильській атомній електростанції (АЕС). Адже всякий механізм, створений…
IMG_3452
26 Квітень 2017
Очільники ТОВ «Арабський енергетичний альянс ЮеЙ» Сергій Буров і Раїд Бу-Хамсін висловили незгоду з відмовою підприємству в дозволі на надрокористування…
ннн
26 Квітень 2017
Сьогодні 26 квітня поліція та прокуратура Полтавської області викрила незаконну діяльність однієї з громадських організацій, представники якої силою викрадали та примусово…
Шабунін про корупцію
26 Квітень 2017
Як обгрунтувати вартість проїзду у громадському транспорті, і як побачити у визначенні ціни корупцію. Думку з цього приводу висловив голова…