Полтава і міста-побратими

4

Партнерські зв’язки між містами – важливий елемент співпраці між країнами. Експерти стверджують: це сприяє розвитку контактів між людьми поза офіційними і міжурядовими справами. Особливо ефективні такі зносини тоді, коли максимально впроваджуються ініціативи. “Побратимські” зв’язки Полтави у світі постійно розширюються. 

MVshDE1Wo94

фото Максима Бондаревського

Протягом тривалої історії Полтави тут відбувалися (і нині відбуваються) події, що змінили долю України, Європи та всього світу. Наше місто знаходиться географічно вигідно між двох столиць – Харковом та Києвом, на роздоріжжі – між Заходом і Сходом. Тож таке місцерозташування дає Полтаві значні дивіденди – з’являється чимало дружніх зв’язків та партнерських зносин з містами по всьому світу.

poltava-region-ukr-4-638

Пріоритетними напрямками розвитку партнерських відносин є гуманітарно-культурний, науково-технічний, соціально-економічний. Активно реалізуються заходи щодо культурного та спортивного обміну; обміну учнівською молоддю; обміну досвідом між викладачами ВУЗів, організація виїзної практики, стажування педагогів; профілактики ВІЛ/СНІДу; вивчення досвіду іноземних партнерів у галузі охорони навколишнього середовища,– пишуть на офіційному сайті Полтавської міськради.

Полтава і надалі має наміри розширювати співробітництво з містами-партнерами з різних країн світу – коментує міський голова Олександр Мамай.

філаьдер

представник німецької делегації Кристоф Болай та полтавський міський голова Олександр Мамай

Офіційно (принаймні за версією wikipedia) Полтава має 8 угод про співпрацю з іноземними містами:

  • Барановичі (Республіка Білорусь) – із 2010-го року
  • Боржомі (Грузія) – із 2011-го року
  • Велико-Тирново (Республіка Болгарія) – із 1961-го року
  • Дуньїн (Китайська Народна Республіка) – із 2013-го року
  • Міста району Есслінген — ФільдерштадтЛяйнфельден-Ехтердінген, Остфільдерн (Федеративна Республіка Німеччина) – із 1988 року
  • Ірондеквойт (штат Нью-Йорк, США) – із 1991-го року
  • Краснодар (Російська Федерація) – із 2009-го року
  • Хімки (Російська Федерація) – із 2010-го року

Інформація про міста-побратими Полтави різниться, і в деяких джерелах їх можна нарахувати 12.

poltava-region-ukr-16-638

Крім того Полтава має підписані угоди про дружбу, поріднення і співпрацю з американським Рочестером (штат Нью-Йорк). Проте це побратимство поки не засвідчене Організацією міст-побратимів США (Sister Cities International).

Також є попередні домовленості щодо подальшої співпраці із Крістіанстадтом (Королівство Швеція) – списку «дружніх» міст від 2009-го року. Тоді відзначати 300-ту річницю Полтавської битви зі Швеції делегували саме представників із Крістіанстадту. Там із 1616 по 1619 роки жив і працював «творець» Конституції України Пилип Орлик. У 2011 році йому навіть відкрили пам’ятник. Представники обох міст активно співпрацюють в питаннях розвитку культури, соцільного забезпечення, інвестиційних проектів.

Крістіанстадт заснований королем Данії у 1614 році задля оборони датської провінції Сканія від набігів шведів.

Kristianstad_Storatorg_1

регіональний музей сучасного мистецтва м. Крістіанстадт

Крім того до Полтави не раз навідувалася делегація із сусідньої Молдови. Під час робочої зустрічі з керівництвом Полтавщини посол Республіки Молдова в Україні пан Йон Стевіле запропонував побрататися Полтаві з молдовськими Бендерами. Обґрунтував наміри пан Стевіле історичними зв’язками:

Після Полтавської битви український гетьман  Іван Мазепа  і  шведський король Карл 12 у 1709 році прибули на берег Дністра, перебували там деякий час.  Іван Мазепа там помер, а його наступник Пилип Орлик у 1710 році там, у бендерській фортеці (це була тоді територія, контрольована Османською імперією) написав першу європейську конституцію. У 2010 році ми відзначали разом з Україною 300-річчя з дня написання першої Конституції України, – наголошує представник Республіки Молдова Йон Стевіле.

Найбільш ефективна співпраця Полтави, спеціалісти вважають, склалася з американським Ірондеквойтом, болгарським Великотирново та німецькими містами Фільдера.

fqhjyltrdjqn

Ірондеквойт

задокументував свої зносини з Полтавою у 1992 році. В американському місті проживає численна українська діаспора. І після 1991-го року, коли Україна стала незалежною, американська сторона ініціювала налагодження партнерських зв’язків. У 1992 році рада міста Ірондеквойт одноголосно підтримала відповідну резолюцію. Відтоді Полтава має місто-побратимом із Штатів.

Налагоджена тісна співпраця у гуманітарній та підприємницькій сферах. До нас приїздили ваші студенти, делегації з міських рад. Кілька місяців стажувалися полтавські підприємці. Ми запрошували футбольні команди. Що можемо, те з задоволенням проводимо, – говорила керівниця делегації з Ірондеквойту Тамара Денисенко під час візиту до Полтави.

ltybctyrj

Активісти рочестерської української громади Тамара Денисенко, Ярослав Фатяк, волонтерка з Донбасу Світлана

Одним з найбільш ефективних та популярних проектів стала щотижнева телепрограма на місцевому каналі Ірондеквойта (ICAT), заснована Волтером Денисенко. Вона детально знайомила з життям Полтави та держави України. До сьогоднішніх днів вона продовжує розважати та інформувати глядачів Ірондеквойта, Рочестера і мешканців округу Монро про діяльність українсько-американської спільноти.

У 2001-му році відбувся перший футбольний турнір між містами. Тоді ж українська спільнота організувала в Ірондеквойті футбольну організацію для дітей, підлітків та дорослих.

Гуманітарна допомога з Ірондеквойту

І 1995 року програму співпраці між містами розширили – чимало уваги приділяли наданню гуманітарної допомоги. Найкращим студентам Полтавщини виділяли стипендії в сумі $2500 для навчання в Києво-Могилянській Академії.

До кінця 90-х років ХХ-го століття місцеві лікарні отримали медичне обладнання на більш, ніж $75000. Активно співпрацюють “Ротарі клуби” Полтави й Іродеквойта – члени організації започатковували програму «Врятуй Життя» – з надання медичного обладнання нашим дитячим лікарням.

_s_merom_729x547

мер Ірондеквойту Аллан Бело та координатор ВО «Команда Небайдужих» Олександра Сиротенко

Американський мер – волонтер Команди Небайдужих. Восени 2015-му Аллан Бело долучився до волонтерського об’єднання «Полтавський батальйон небайдужих».

Фільдерштадт, Ляйнфельден-Ехтердінген, Остфільдерн

побратими Полтави із 1988-го року. Відтоді представники міст підписують програму «Про партнерство» кожні два роки.

filder

В січні 1989-го полтавські школярі вперше навідалися до Фільдера. У 2007-му в начальних закладах Полтави організували аграрно-екологічний спеціалізований центр в аграрній академії та технічному університеті (за підтримки Східно-європейського центру в Хохенхайме і трьох міст Фільдера).

Викладачі полтавських шкіл та вишів постійно проходять мовну практику в Німеччині та приймають участь в «літніх академіях» університету ім. Еберхарада Карла у Тюбінгені. Німецькі педагоги викладають у Полтавському національному педагогічному університеті.

У 1991-му році майстер-м’ясник Мартін Шлехт з Руіта відкрив в Яреськах під Полтавою ковбасний цех із сучасним німецьким обладнанням.

«Лікарняна каса» Полтавщини завдяки Фільдеру

На початку 2000-х років німців шокувала відсутність обов’язкового медичного страхування, тож вони запропонували альтернативу. За німецькою моделлю у Полтаві почали реалізацію проекту “Лікарняна каса Полтавщини”. Ініціатор проведення – головний лікар 4-ї лікарні Леонід Куроєдов. Діє проект з 2002 року, а в 2008 році ії рекомендовали для всієї України.

Filderstadt_Rosalie_006

Filderstadt Rosalie

Відроджують полтавський Дендропарк разом

У листопаді 2011-го лісничий міст Фільдера Екард Хельштерн ініціював відродження Полтавського міського парку – Дендропарку. На виділені містами-побратимами кошти облаштували огорожу, придбали необхідні техніку та інструменти для благоустрою парку, створили зони для відпочинку.

Велико Тирново

древня столиця Болгарії – найдавніший побратим Полтави, угоду підписали ще в далекому 1961 році.  HOtb24SA2AY

Під час російсько-турецької війни 1877-1878 рр. у боях за визволення Велико Тирново брали участь й полтавці (у складі 34-го Сєвського піхотного та інших полків). Перехід російських військ через Дунай і саме визволення відзначалися у Полтаві як міське свято. Першим тамтешнім губернатором тоді призначили випускника Петровського Полтавського кадетського корпусу, генерал-майор Михайло Домонтович.

За більш, ніж 50 років дружби у нас з’явилася вулиця Великотирнівська, а в центрі болгарського міста – кінотеатр (нині казино), що має назву «Полтава». У кінці 90-х до болгарського міста з Полтави переїхали грати імениті гранти футболу: Іван Шарій, Олег Моргун та Ігор Кислов. Останній провів там 6 років і став чемпіоном Болгарії у складі тамтешнього ФК “Етир”.

Проте взаємовідносини не обмежуються спортивними трансферами. Першим губернатором Велико Тирново був випускник Полтавського кадетського корпусу генерал-майор Махайло Домонтович.

Нині активно співпрацюють міста в науковій та культурній сферах.

Болгарське місто набагато менше за Полтаву – там мешкають 67 тисяч жителів. Місто розташоване у північних передгір’ях Балкан на перетині кількох доріг.

1

1997-й рік. Кубок УЄФА. Полтава. «Ворскла» — «Андерлехт». Капітани – Ігорь Кислов і Пер Зеттерберг

Болгари не проти активно співпрацювати і нині. Ми нещодавно зустрічалися з ними: обговорили кілька проектів спільних, готові їх реалізовувати. До того ж Болгарія – країна Євросоюзу, нам є, чому у них повчитися, – коментує звязки між українським і болгарським містом, що давненько вже не оновлювалися зірка футболу полтавець Ігор Кислов.

2 побратими є і в Російській Федерації

Хімкі – друге за розміром місто під Москвою заснували в середині ХІХ століття. Мешкають там 188 тисяч чоловік. Розташоване на березі каналу імені Москви. Турецький Кемер – ще один побратим Хімок.

Найбільший за розмірами побратим Полтави (713 тисяч чоловік) – Краснодар. При цьому і наймолодший – місто засноване у 1793 році. Історичний центр і неофіційна столиця Кубанського краю. Договір про дружбу із духовною столицею України датується 2009-м роком.

фото із сайту 0532.ua

Представник полтавської “Свободи” 24-річний Владислав Контарчук нещодавно запропонував позбавити Краснодар та Хімки статусу міста-побратимів Полтави. Новообраний депутат Київської районної у м. Полтави ради 28 січня на пленарному засіданні ради озвучив відповідне звернення. Його спрямував міському голові та міськраді, адже саме в їхній компетенції розглядати такі питання.

Хлопець оприлюднив текст звернення у соцммережі:

ДЕПУТАТСЬКЕ ЗВЕРНЕННЯ
Шановний Олександр Федорович!
Керуючись Конституцією України, Законом “Про місцеве самоврядування” та статутом територіальної громади міста Полтава, враховуючи факт військової агресії Російської Федерації проти України, зокрема анексію АР Крим та окупацію частини території Донецької та Луганської областей, що призвела до тисяч жертв серед громадян України та завдання матеріальних збитків на мільярди гривень прошу Вас винести на чергове пленарне засідання сесії Полтавської міської ради питання про розірвання двосторонніх угод міста Полтава з російськими містами-побратимами: Краснодар та Хімки в односторонньому порядку.

Грузинське місто Боржомі стало партнером в травні 2011-го року. Угода була ініційована грузинською діаспорою в Полтаві. Основні напрямками співпраці – передача грузинського досвіду в реалізації реформ та розвитку туристичної сфери. Також в рамках програми партнерства полтавські талановиті діти мають змогу їздити на відпочинок до міста Боржомі. Міста постійно здійснюють обмін делегаціями.

Білоруські Барановічі полтавська дблрелегація відвідала в лютому 2010 року, під час ознайомчого візиту було укладено угоду про співпрацю та обмін досвідом в роботі комунального господарства, соціальних служб, ВУЗів, спортивних об’єктів. Регулярно відбуваються обміни ветеранськими делегаціями міст-побратимів.

Районний центр у Брестській області. Єдине білоруське місто, у якому діють два повноцінних залізничних вокзали.

Дуньін (місто Китайської Народної Республіки) та Полтава «побратались» у 2013-му році. Відповідно до Угоди, “сторони погоджуються “на основі рівноправ’я та взаємної вигоди спільними зусиллями сприяти дружнім контактам і торгово-економічним зв’язкам між населенням обох міст, активно здійснювати обмін та співпрацю в сферах економіки і торгівлі, науки і техніки, культури, освіти та охорони здоров’я, обмінюючись спеціалістами”.

Тож географія дружніх міст Полтави охоплює чи не всі частини світу. Завдяки такій співпраці Полтава поступово розвивається. Та на цьому місто не зупиняється. На 2015-2019 роки Полтавська міська рада затвердила програму розвитку зв’язків полтавців з містами країн світу. На це виділять майже 2 млн. грн. Безперечно це сприятиме подальшому розширенню дипломатичних зв’язків.

oKCIw58qU5zLmPGL9GXBfw-default

Довідка: Міста-побратими та міста-партнери — це два міста, переважно з різних країн, між якими встановлено постійні дружні зв’язки для взаємного ознайомлення з життям, історією та культурою, зміцнення співпраці та дружби між населенням, а також обміну досвідом у розв’язанні подібних проблем, що постають перед міськими органами управління та організаціями.

Відповідно до загального розуміння термін «побратимські зв’язки» використовують на позначення тривалих та активних відносин між двома містами у різних сферах громадського життя. Тоді як «партнерські зв’язки» здебільшого обмежуються співробітництвом у одній чи кількох сферах.

Тісна співпраця між містами по всьому світу – спадщина другої світової війни. Розпад Радянського Союзу відкрив кордони і можливості для міжнародної співпраці, що дозволило значно розширити географію «братських» міст Полтави.

Юлія Логвиненко

Альона Гончаренко

Коментувати

4 Коментарів
Сергей Каплин
• 17:38 | 01 лютого 2016

Это я за всё договорился!

Відповіcти
Совесть Шамоты
• 17:45 | 01 лютого 2016

Не п…ди, алкаш!

Сергей Каплин
• 17:51 | 01 лютого 2016

Поговори мне! Я тебя породил, я тебя и…..пропью!

Совесть Шамоты
• 17:34 | 01 лютого 2016

Я думал у нас только немцы в побратимах, а оно оказывается их куча

Відповіcти
18 березня 2018
17 березня 2018