Політв’язні, правозахисники, КДБ. Полтавцям презентували унікальні документи Української Гельсінської групи

«Вони кинули виклик тоталітарній системі». Саме під такою назвою у Полтавському обласному архіві (вул. Зигіна, 1-а) відкрилася виставка унікальних документів, присвячених 40-річчю утворенню Української гельсінської групи.

Фотографії Левка Лук’яненка, В’ячеслава Чорновіла, полтавки Оксани Мешко, донесення агентів КДБ про діяльність українських і полтавських правозахисників – таким є контент цієї виставки.

IMG_20161027_100035

1 серпня 1975 року столиці Фінляндії – Гельсінкі 35 держав світу ( в тому числі – СРСР) підписали Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі. Відповідно до цього, всі країни-підписанти зобов’язувалися забезпечити в себе дотримання всіх прав та свобод людини і громадянина, в тому числі свободи пересування, контактів, інформації, культури та освіти, право на працю, право на освіту і медичне обслуговування.

IMG_20161027_103719

Українські правозахисники й дисиденти скористалися цією нагодою та 9 листопада 1976 року заснували українську Гельсінську групу (УГГ). До числа співзасновників увійшла полтавка Оксана Мешко – діячка дисидентського руху ,правозахисник, науковець.

Виставка складається із трьох тематичних розділів. Документи першої частини висвітлюють тему створення та діяльності УГГ. Серед них – клопотання активістів групи до Ради міністрів УРСР про легалізацію їх організації, фотографії фундаторів спільноти (Сергія Руденка, Олександра Бердника, Левка Лук’яненка).

Також у першому розділі презентовані документи Комітету Держбезпеки (КБД) СРСР, які розповідають про те, як тоталітарні спецслужби боролися діяльністю спілки – донесення клопотання на ім’я секретаря ЦК Компартії Володимиру Щербицькому.

IMG_20161027_103400

– Тут ми бачимо спецповідомлення, доповідні записки, які показують, що органи КДБ слідкували за українськими дисидентами. Адже завдання та діяльність цієї групи – це по-суті боротьба за Україну. У тих країнах, які підписали цю угоду, повинні виконуватися права людини, і наші дисиденти хотіли втілити це в реальне життя. Інше питання – чому СРСР пішло на підписання угоди. Думаю, що вона хотіла закріпити непорушність кордонів, які склалися після Другої світової війни, – розповідає Тарас Пустовіт, історик, заступник директора обласного архіву.

У другому розділі документи оповідають про перетворення УГГ в політичну організацію Українська Гельсінська спілка.

Третя частина виставки презентує життя та діяльність полтавських дисидентів – Петра Ротача, Катерини та Оксани Мешко.

IMG_20161027_100127

У ході відкриття Тарас Пустовіт розповів учасникам зустрічі про візити Левка Лук’яненка до Полтави у липні 1990 року, внесок В’ячеслава Чорновіла у розвиток руху, а також пригадав про одну гучну акцію патріотів-полтавців влітку 1990 року. Тоді люди утворили живий ланцюг від поля Полтавської битви до с. Триби, де знаходиться меморіал жертвам голодомору та комуністичних репресій. Акція отримала назву «Від ката Петра до ката Сталіна».

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: