Поговоримо про Далі

Сальвадор Феліп Жасінт Далі і Доменек, маркіз де Пуболь – із таким ім’ям народився один із найвідоміших художників світу, найяскравіша персона 20 століття.

Поговоримо про Далі

Поговоримо про Далі

Батьки п’ятирічного Сальвадора відвели його на могилу молодшого брата, який помер за 9 місяців до його народження і якого також звали Сальвадор, і сказали йому, що він – реінкарнація. Можливо, саме це стало фундаментом майбутньої ексцентричності Далі, адже найбільше він хотів довести власну унікальність. Він почав малювати у своїй дитячій майстерні, і вже у 14 років досяг певних успіхів. Зараз ми романтично розповідаємо історію життя юного митця, але уявімо, яким воно було насправді, коли його вигнали зі школи за погану поведінку, а пізніше, під час навчання в академії, садили за грати на добу за його студентські виступи, відсторонювали на рік від занять за порушення дисципліни. Саме у ці часи він захопився літературою, яка стала важливим напрямом самореалізації Далі. Досить освічений, він цікавився роботами футуристів, але мріяв створити власний стиль.

Становлення його творчості відбувалося поступово. Коло його друзів складалося з таких творчих експериментаторів, як і він. Серед них був Луїс Бунюель – видатна особистість в історії кіно. Пошуки привели його до Парижу, де він створює першу сюрреалістичну роботу – «Мед, солодший за кров».

Перша сюрреалістична робота Далі - «Мед, солодший за кров»

Перша сюрреалістична робота Далі – «Мед, солодший за кров»

В 1929 році відбулася прем’єра фільму «Андалузький ліс» за сценарієм Сальвадора Далі та Луїса Бунюеля, який обговорював увесь Париж. Тоді гостро постало питання визнання «сюрреалістичного» як окремого жанру. На цьому моменті із цим терміном потрібно розібратися і нам. Сюрреалізм, тобто «надреалізм» – це використання ілюзій, дивне, парадоксальне використання форм в одному зображенні. Засновником цієї течії став Андре Бретон, друг Далі, а основним ідейним підгрунтям – інтуїція, містика та фрейдизм.

Сюрреалізм знаходиться на межі між реальністю та фантазіями, це жанр, у якому зустрічаються дивні, напівабстрактні, незвичні образи, які м’яко взаємодіють. Коли Богдан Ігор-Антонич каже, що у «соняшника були руки й ноги», то це сюрреалізм. Відома робота Рене Магрітта «Син людський», яку часто можна зустріти на просторах Інтернету, також відноситься до цього жанру.

Рене Магрітт. «Син людський»

Рене Магрітт. «Син людський»

Повернемося до історії Сальвадора Далі, адже його життя змінюється назавжди у тому ж 1929 році. Він зустрічає Ґалу (Олену Дьякову), яка на все життя стане його музою, коханкою та найкращим другом. Це шалене кохання спливає ледве не в образах канібалізму у його роботах, настільки вони всеосяжно пірнали одне в одного. Дуже багато творів присвячено цій жінці та їхньому коханню. Наприклад, скульптура «Ґала Ґрадіва» в Іспанії.

Скульптура Далі «Ґала Ґрадіва» в Іспанії

Скульптура Далі «Ґала Ґрадіва» в Іспанії

Тут важливо сказати, що Сальвадор Далі був надзвичайно талановитим митцем, і не тільки живописцем, а й скульптором, письменником, гравером. Його ідеї та візуальний стиль реалізувалися у різних справах, адже художник, перш за все, це не про діяльність, а про спосіб мислення. Далі співпрацював із Волтом Діснеєм, Альфредом Хічкоком. Він розробив дизайн відомого нам «Чупа-чупсу», а у якості оплати за роботу просив щоденну коробку льодяників.

Далі розробив дизайн відомого нам «Чупа-чупсу»

Далі розробив дизайн відомого нам «Чупа-чупсу»

Сальвадор Далі у своїй любові до унікальності був невичерпним. Світські вечори він часто відвідував у дивних костюмах, наприклад, водолазному. На вулицях Нью-Йорку його бачили з двометровим батоном у якості аксесуару. Навіть його домашньою твариною був гігантський мурахоїд.

Навіть домашньою твариною Далі був гігантський мурахоїд

Навіть домашньою твариною Далі був гігантський мурахоїд

Далі був винахідником. Його винаходи можна назвати дивними, кумедними, геніальними, і я їх обожнюю. Наприклад, спектральні окуляри-калейдоскоп, створені для автотуристів, щоб дивитися на нудні пейзажі, не завадили б на прогулянці індустріальними районами Полтави. Чи авосипед – прозора куля з сидінням для однієї людини – чудова альтернатива громадському транспорту! Взагалі його особистість настільки цікава й неоднозначна, що хочеться говорити й говорити, і, надихаючись, творити.

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

Має такий вигляд… Якби не писав картини, то мабуть вбивав би…

2019-04-18
Сергій
Відповіcти
0

Я в шоці від всього цього. Це ж треба мати таку уяву.

2019-04-18
Лола
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: