Піраміда Франкліна: раз — і на все життя

0

Піраміда Франкліна (її іще називають пірамідою ефективності) — це більше, ніж управління часом. Це комплексна система постановки і досягнення цілей, яка розрахована на все життя. Відмінність піраміди Франкліна від інших методик в тому, що вона планує не тільки час, але і зайнятість, шляхи досягнення глобальної мети.

піраміда

Ця техніка «спрямована в майбутнє» – визначає те, що повинно бути зроблено, а не концентрується на перегляді поточної діяльності, щоб організувати її ефективніше. Придумав її Бенджамін Франклін — впливовий американський політик, дипломат, вчений, винахідник, журналіст, бізнесмен, один з батьків-засновників США та авторів Конституції. Портрет Франкліна бачив кожен, хто хоч раз тримав у руках 100-доларову купюру. Саме він став автором крилатої фрази: «Час — це гроші».

Наразі лише 1% людей можуть точно сказати, чого вони хочуть досягти в житті. Але Франклін ще в юності склав план досягнень і намагався його виконувати. Суть полягала в наступному: глобальне завдання розбивалося на більш дрібні, а ті, в свою чергу, на підзадачі. Це — основна ідея піраміди Франкліна.

піраміда1

Життєві цінності

Життєві цінності – це той фундамент, на якому кожен будує своє життя. Будьте щирі з собою. Забезпеченість і гроші – нормальна цінність; якщо це принесе вам задоволення, то чому б не присвятити цьому своє життя? Заради цього, можливо, доведеться пожертвувати, іншими цінностями, так що важливо бути впевненим у своєму виборі. І це стосується не тільки наведеного прикладу, але й інших сенсів життя – бажання приносити людям користь, мати владу, бути знаменитим, присвятити себе сім’ї. Можна вибрати кілька областей, головне – це має бути те, чим ви реально хочете займатися і чому готові присвятити життя, те, що зробить вас щасливим і допоможе реалізуватися.

Глобальна мета

Глобальна мета – це наступний блок піраміди Франкліна. Він тримається на основі визначених раніше життєвих цінностей і являє собою максимально бажаний результат, мету усього життя. Якщо перша ступінь – це сенс, який проявляється у відповіді на питання: заради чого я живу? – то глобальна мета повинна давати розуміння того, коли цей сенс буде досягнутий. Для футболіста-початківця — це, наприклад, виграти Лігу Чемпіонів.

Генеральний план

Генеральний план – покрокова інструкція, план того, як буде досягнута глобальна мета. На даному ступені піраміди Франкліна він великий і узагальнений. У випадку з футболістом, щоб потрапити в сильну команду і бути викликаним до збірної, йому потрібно добитися успіху спочатку з молодіжним складом. Наприклад, виграти трофей у другій лізі, пройти кваліфікаційний раунд і т. д. На шляху до крісла президента чи прем’єра, потрібно набути необхідний досвід в управлінні, адмініструванні: закінчити профільний вуз, побути мером, губернатором, депутатом чи керівником партію.

Довгостроковий план

Довгостроковий план – планування 3-5 наступних років для досягнення конкретних цілей. Він повинен відповідати одному з пунктів генерального плану, наближаючи таким чином глобальну мету. Для честолюбного політика, охочого стати прем’єр-міністром, важливо отримати необхідну вищу освіту, наприклад, у сфері управління або політології. Хороший вуз дасть і знання, і знайомство з потрібними людьми. Для футболіста довгостроковий план може полягати у переході в команду більш відомого тренера з метою прогресу під його керівництвом і перемоги в молодіжних змаганнях, з подальшим підписанням контракту з професійним клубом.

Короткостроковий план

План на кілька тижнів або місяців. Він досить конкретний. Так, щоб вступити в хороший вуз з подальшим прицілом на політичну кар’єру, потрібно деякий час приділити підготовці до тестування, здачі іспитів з профільних предметів. Молодому футболісту, охочому перейти на навчання до досвідченішого тренера, потрібно попрацювати над витривалістю і реалізацією моментів.

План на день (тиждень)

Це – найменша одиниця в досягненні глобальної мети, яка на крок наближає до неї. У контексті обраних прикладів це може бути тренування ударів з обох ніг, з різних дистанцій і різних ділянок поля для футболіста. Для політика це, наприклад, прочитання конкретної книги перед конкретним іспитом з теорії держави і права.

Іноді піраміда Франкліна здасться непосильним завданням, оскільки вимагає планування фактично всього життя. Це неможливо, це нудно, це вбиває несподіванки… Але ні. Треба мати конкретну мету в житті, а у виборі засобів для її досягнення ніхто нікого не обмежує.

Інфографіка Рузанни Давітян

20 вересня 2018
19 вересня 2018