Петлюра та Коновалець. Полтавці переглянули виставку унікальних історичних документів

Симон Петлюра та Євген Коновалець були організаторами української армії в період революції 1917 – 1921 років. Перший був головним отаманом військ УНР, організовував збройні сили у центрі та сході України. Другий командував січовими стрільцями та Українською галицькою армією. Днями на честь обох військово-політичних діячів були названі вулиці в місті Полтава. Історики та архівісти вирішили організувати документальну виставку, присвячену історичним постатям.

IMG_1936

25 травня у приміщенні Державного архіву Полтавської області відкрилася виставка «Велети духу і чину української революції 1917 – 1921 років». Цього місяця минає 90 років із дня загибелі полтавця Симона Петлюри, а також 78 років від моменту вбивства Євгена Коновальця, який у 1938 році.

IMG_1922

Історик Тарас Пустовіт розповів, що виставка складається із двох головних розділів. Документи першого розділу розповідають про військову та політичну співпрацю очільників ЗУНР та УНР, державотворчі процеси в яких брали участь Петлюра та Коновалець.

Документи другу розділу ілюструють еміграційний період життя обох політичних діячів.

IMG_1934

Всі світлини, листи та інші історичні джерела потрапили до Полтави з Центрального державного архіву вищих органів влади України, кінофотоархіву імені Пшеничного.

Керівник апарату ОДА Микола Білокінь звернувся із вітальним словом до учасників, і зазначив, чому молоді важливо знати історію:

– Знаючи історію ви будете будувати правову державу. Тому нам важливо дізнаватися про справжні історичні факти, і місце молоді в цьому питанні особливе.

IMG_1982

До слова також запросили очільника обласної «Просвіти» Миколу Кульчицького. Він висловим своє ставлення до постаті Симона Петлюри. Процитувавши історика академіка Олексія Коржа, Кульчицький зазначив, що якби не обставини Петлюра, вивів би націю з неволі, то ж не дивно, що Петлюра був популярною постаттю і в радянський час, серед патріотично налаштованих українців. Про одного з них «просвітянин» пригадав під час свого виступу:

– Мій товариш написав поему про Петлюру ще в радянський час. Він ніде її не публікував, просто поділився радістю із сусідом. Наступного дня його заарештувало КГБ, і він десять років просидів у психлікарні.

IMG_1988

У заході взяли участь школярі першого ліцею, керівник департаменту інформації Вадим Штефан.

Документи виставки також розповідали про репресивні заходи більшовиків, відозви Директорії УНР та полковника армії УНР.

Крім того глядачі мали змогу переглянути обкладинки націонал-патріотичних видань – «Українське підпілля від УВО до ОУН» та часопис «Розбудова нації».

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: