Перші в Україні. Полтавщина стане пілотним регіоном, де почнуть реалізацію програми бюджету участі на обласному рівні

Нещодавно на засіданні постійної комісії Полтавської обласної ради з питань бюджету та управління майном, депутати підтримали ідею запровадження програми «Бюджет участі Полтавської області на 2017-2020 роки». Таким чином Полтавщина може стати регіоном, де ідею партиципаторного бюджетування реалізують не тільки на місцевому, а й на обласному рівні.

Перші в Україні. Полтавщина стане пілотним регіоном, де почнуть реалізацію програми бюджету участі на обласному рівні. Фото: http://www.oblrada.pl.ua/

Перші в Україні. Полтавщина стане пілотним регіоном, де почнуть реалізацію програми бюджету участі на обласному рівні. Фото: http://www.oblrada.pl.ua/

Бюджет участі – це демократичний процес, який дає нагоду кожному жителю міста чи області брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення своїх міст, сіл та регіону загалом.

Будь-який житель області може подати проект, пов’язаний з покращенням життя у своєму населеному пункті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках бюджету.

Бюджет працюватиме в межах всієї області вперше. Поки що це перший і єдиний проект бюджету участі в межах однієї області. Ми передбачаємо, що це буде 2 мільйони гривень з обласного бюджету. Така ж сума буде залучена від місцевих бюджетів. Ми закладаємо спів-фінансування 50/50 на кожен із проектів-переможців. Орієнтовно буде близько 40 проектів, – розповідає Анна Шавиро, керівник відділу інвестиційної діяльності Полтавської облради.

Вже створено робочу групу з питань розробки та втілення основних положень бюджету участі.

– Зараз ми виносимо проект рішення по бюджету участі на сесію. Якщо депутати підтримають, тоді буде затверджене положення про бюджет участі, в якому будемо прописувати технічні моменти, – коментує Анна Шавиро.

Далі буде затверджено аплікаційну форму подачі проектів. Крім того, Анна Шавиро додала, що вже розроблений бланк аналізу, для того, щоби можна було виявити певні помилки та неточності та потім їх виправити.

У кожному районі планується створення локальних робочих груп, куди увійдуть експерти громадських організацій, працівники бюджетної сфери, представники органів місцевого самоврядування.

– Сподіваюся, що влада почне або навчиться слухати мешканців стосовно того, які проблеми їх хвилюють, – говорить Анна Шавиро.

Сама ж ідея бюджету участі прийшла до Європи та України з Бразилії. Гаряче бразильське Порту-Алегрі у 1988 році потерпало від політичної та економічної кризи. Але до влади прийшла ліворадикальна «Партія Трудящих», і запровадила нову на той час модель народовладдя – бюджет участі, або партиципаторний бюджет, який згодом став інструментом прямої демократії, за допомогою якого громадяни брали участь у прийнятті рішень щодо розподілу міських бюджетних коштів. Втілювачі проекту потім довго сперечалися, що ж це все означає? Одні казали про старт радикальної демократизації державного управління на шляху до будівництва соціалізму. Інші кричали, що бюджет участі – модель розширення громадського контролю над державою, модель спільного управління та посилення республіканської влади. Але по-факту виходило так: у міському бюджеті закладалася певну суму коштів (0,02 – 1%). Муніципалітет заявляв, що готовий реалізовувати проекти мешканців, які сприятимуть покращенню благоустрою, соціального, економічного, чи культурного розвитку міста. Громадяни подавали проекти, голосували за них, реалізовували.

Наприклад, бразилець Рікардо Бюджетіньо зібрав підписи 100 громадян прибережного району в підтримку побудови дитячого майданчика поблизу міського пляжу. Він обгрунтував доцільність нової забудови, розписав бюджеті витрати, наголосив, що проект соціальний. Майданчик побудували. Діти задоволені, граються. Бюджет участі в дії.

Аби практично реалізовувати подібні ідеї, жителі бразильського міста почали активно збирати громадські обговорення, виносили пропозиції. У районах та мікрорайонах проходили збори робочих груп, які розробляли стратегії бюджетного процесу. Окремо збиралися тематичні команди, які обговорювали конкретні галузеві проблеми: громадський транспорт, культура, екологія. Представники громад подавали проекти до міськради. При кожній районній раді функціонували самостворені громадські ради, які контролювали виконання складеного громадянами бюджету.

Результати не забарилися. До найбідніших районів Порту-Алегрі було проведено водопостачання, налагоджено систему громадського транспорту. Покращився рівень освіти, медицини та соціальної сфери. З’явилося соціальне житло. Бюджет участі дав змогу громадянам не тільки долучитися до формування витратної частини міських коштів, але й зрозуміти, що вони самі відповідальні за розвиток міста й кошти, що на нього витрачають.

Зараз населення міста складає 1,4 млн. жителів. З них 40 тисяч беруть участь в роботі районних рад, і розробляють нові проекти бюджету участі.

Відео: Сергій Котелевець

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: