Перевіряти по-новому. Експерти про те, як влада інспектуватиме бізнес

2

Днями набрала сили постанова Уряду № 295, за якою держава по-новому контролюватиме підприємців. Зокрема, інспектори праці зможуть без попередження перевіряти бізнес на предмет неоформлених працівників.

«Трибуна» запитала у юристів та економістів, як діятимуть нові закони та до чого це все може привести.

Перевіряти по-новому. Експерти про те, як влада інспектуватиме бізнес

Перевіряти по-новому. Експерти про те, як влада інспектуватиме бізнес

Економіст Андрій Новак вважає, що цей документ відкриває шлях до прямої корупції:

 – Ця постанова відкриває такі, досить широкі ворота для хабарництва, з точки зору контролюючого органу по відношенню до підприємців. Я би сказав навіть – здирництва. Фактично, на кожному малому й середньому підприємстві можна знайти порушення, за які інспектори праці зможу карати. Це може стати масовим явищем – прихід інспекторів і здирництво із підприємців за те, щоби вони не помічали відповідних порушень, – впевнений Новак.

Ми запиталися у експерта, чи може це спричинити нову хвилю закриття підприємств та ФОП, як це було на початку року. Андрій Новак вважає, що скоріш за все ні, а от на протести зі сторони бізнесу – можна чекати:

 – Усі хто хотів чи мусив закритися – зробили це. Але з часом у підприємницькому середовищі будуть великими протестнні настрої. Бізнес буде проти й цю постанову відмінять, – вважає економіст.

Андрій Новак

Андрій Новак

Правознавець Олексій Любченко говорить, що цей закон прописаний так, що ним можна зловживати:

 – З одного боку ця постанова дає кращі можливості реалізувати право на працю громадянам України. Встановлюються додаткові можливості для здійснення державного контролю за ринком праці та дотримання законодавства. Та нажаль, є випадки, коли правом можна зловживати зі сторони влади, – зазначає юрист.

У пункті 8 мова йде, що про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин інспектор праці повідомляє об’єкт відвідування, “якщо тільки він не вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекції”.

 – У такому випадку інспектор може казати, що моє попередження могло завдати шкоди інспектуванню і тому я не повідомив. Це свідчить про двоякість цього положення. З іншого боку – інспектор може ставити питання роботодавцю як на одинці, так і у присутності свідків. Такі ситуації можуть створювати моменти для зловживання правом певної посадової особи. Приміром, зайшов інспектор та підприємець до кабінету, поспілкувалися, а потім представник влади говорить, що бізнесмен мені казав те, а підприємець – говорить зовсім інакше, – говорить пан Любченко.

У пункті 28 зазначено, що у разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються.

Разом з тим, у 29 пункті значиться, що заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

 – Як на мене до цих пунктів можуть виникнути питання, бо вони не надають можливість усунути недоліки і таким чином, відразу буде накладатися стягнення, – говорить Олексій Любченко.

Також у постанові мовиться про те, що При наявності ознак кримінального правопорушення чи створення загрози безпеки інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів.

20 червня 2018