Переохолодження та обмороження: фактори ризику і перша невідкладна допомога

0

Отримати преохолодження можна навіть при нульовій температурі на вулиці, якщо людина вдягнена невідповідно. Велике значення мають не лише температурні показники, а й вологість повітря, і час перебування на холоді.

Сильні морози уже найближчим часом обіцяють полтавцям. Відтак, ризик отримати переохолодження або обмороження значно зростає. Хоча, нагадують лікарі, статися це може і при нульовій температурі повітря. Бо його вологість, а також час, який людина провела на холоді, теж мають велике значення.

Переохолодження

Переохолодження

Переохолодження — це наслідок впливу холоду на організм людини в цілому. Його ознаками є тремтіння, бліда і холодна шкіра, уповільнені рухи, слабкість, втрата рухливості, вправності і навіть здатності швидко мислити; в особливо тяжких випадках — галюцінації та втрата свідомості.

Методи запобігання переохолодженню — прості й доступні кожному:

  • одягатися відповідно до погоди (має бути кілька шарів одягу) й обов’язково носити шапку;
  • вологий та мокрий одяг (наприклад, якщо людина бігла зимовий марафон або провалилася під лід) треба якомога швидше замінити на сухий;
  • не вживати алкоголь та напої з великим вмістом кофеїну (вони перешкоджають виділенню тепла організмом);
  • натомість вживати більше інших теплих напоїв (чай, какао і т.ін.);
  • щойно почало «трусити», зайти до теплого приміщення, щоб зігрітися.

— Під час негоди та сильних морозів варто уникати далеких подорожей. Якщо ж ви змушені вирушити у дорогу, запасіться теплими речами, термосами з чаєм або іншими напоями, що можуть зігріти. Подбайте про засоби зв’язку (заряджений телефон), щоб в екстреному випадку ви змогли повідомити про себе відповідним службам, – радить Тетяна Тімошенко, начальник управління екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України.

Головне правило першої допомоги при переохолодженні — відігрівати поступово. Постраждалого треба закутати у ковдру чи сухий одяг, за можливості — прикласти до тіла теплу грілку (або пляшку з теплою водою). Теплого пиття має бути достатньо — і навіть ще більше. Якщо тмпература тіла людини — не нижча 34 С, то госпіталізація їй, швидше за все, не знадобиться. Якщо ж нижча, або якщо людина втрачає свідомість — потрібна допомога лікарів. Бо в організмі уже починаються функціональні зміни. Таких пацієнтів необхідно госпіталізувати до відділень інтенсивної терапії для відновлення системи кровообігу, дихання, травлення та інших. Температура тіла нижча 28 С — загрозлива для життя.

Допомога лікарів

Допомога лікарів

Категорично заборонено:

  • використовувати гаряче (занурюватися у гарячу воду, пити занадто гарячі напої і т.д.), притискатися до розжарених батарей — це може призвести до опіків і негативно впливає на роботу серця;
  • вживати алкоголь — саме внаслідок його вживання переохолодження найчастише призводить до смерті. Бо людина втрачає контроль над своїми відчуттями, не може адекватно оцінити власний стан та загрози для здоров’я.

Відмороження — це локальні реакції на холод . Цьому сприяє сильний вітер, висока вологість, тісне та вологе взуття, металеві прикраси, важка ноша, що перетискає судини.

Допомога при відмороженні

Допомога при відмороженні

Інфографіка Рузанни Давітян

26 марта 2019
25 марта 2019
24 марта 2019