Передвиборчі розклади на теренах Полтавщини: думки експертів

До позачергових парламентських виборів залишилось 20 днів. Всі партії вже представили та зареєстрували власних кандидатів у одномандатних виборчих округах (ОВО) та активно готуються до майбутнього протистояння.

Наразі по 8-ми ОВО Полтавщини балотуються 144 кандидати. Зазначимо, останнім до списків потрапив представник «Руху Нових Сил Михайла Саакашвілі» Володимир Іванов, який балотується по 148-му ОВО. Оскільки кількість претендентів у нардепи цьогоріч вкрай висока, то ми вирішили зібрати для вас думки експертів щодо наявної політичної ситуації в регіоні.

Експерти відзначають: передвиборча кампанія нині — дуже коротка, тому кандидати мають обмаль часу на підготовку.

— Для підготовки кандидати мають фактично 3 тижні, тож хто не підготувався раніше, вже й не зможе цього зробити. Другою характерною рисою є велику кількість «нових облич». Фактично ми можемо говорити про повний перезапуск парламенту. Як показують свіжі дані (соцопитування — ред.), до парламенту проходять: «Слуга Народу», на другому місці, можливо, «Голос», «Опозиційна платформа — За життя». Тоді як «Батьківщина» та «Європейська Солідарність» можуть не пройти, — коментує ситуацію політтехнолог Діонісій Каплін.

Діонісій Каплін

Щодо мажоритарників, то тут експерт зазначає, що по всіх 8 округах області кандидати від «Слуги народу» вже на старті мають 15% підтримки і вище, що безумовно пов’язано з рейтингом президента.

— Якщо ви пам’ятаєте, то у 2014-му була аналогічна ситуація, однак тоді рівень підтримки пропрезидентської політсили зі старту був значно нижчим, — додав Діонісій Каплін.

При цьому він зазначає, що через велику конкуренцію не можна бути впевненими, що навіть кандидати з підтримкою у 30% зможуть пройти до Верховної Ради. Поділився політтехнолог і власним баченням розвитку подій на виборчих округах Полтавщини.

По 144 ОВО жорстке протистояння буде між Сергієм Капліним та Олександром Мамаєм. Через це буде доволі жорстка сегментація виборців, тому гарні шанси матиме висуванець від «Слуги народу» Дмитро Нальотов. Попри те, що по 145-му балотується доволі велика кількість претендентів, реальні шанси, на думку Діонісія Капліна, мають Андрій Боблях («Слуга народу»), Юрій Бублик та Валерій Головко (самовисуванці). Оскільки в минулому тут вже була доволі серйозна конкуренція, і Бублик вирвав перемогу з незначним відривом, то й цього разу, ймовірно, розрив між кандидатами також буде мінімальним.

Щодо ситуації у 146-му ОВО, то тут протистояння буде між чинним нардепом Юрієм Шаповаловим та представником команди Зеленського Феліксом Уріним.

У 147-му ОВО великі шанси матиме нинішній нардеп Олег Кулинич, бо, на думку експерта, за останні 5 років налагодив системну роботу з виборцями свого округу. Певні шанси тут також матиме представник команди Зеленського, проте Каплін вважає, що його результат не буде високим.

По 148-му ОВО балотується місцева журналістка Анастасія Ляшенко («Слуга народу»), чинний нардеп Костянтин Іщейкін (самовисування) та представники інших політсил. Оскільки рівень підтримки різний, як і базовий електоральний регіон, то тут, як і по 145-му ОВО, результати будуть сегментованими, а відрив буде з різницею до 5 000 голосів.

У 149-му ОВО відбудеться протистояння між представником Зеленського Костянтином Касаєм та самовисуванцем Артемом Вітком. Вітко працює в окрузі давно, однак за даними соціології, рівень підтримки Зеленського тут вкрай високий. Результат залежатиме від того, як Касай побудує власну виборчу кампанію.

По 150-му ОВО незмінно балотується нардеп Костянтин Жеваго (самовисування), проти якого буде йти представник команди Зеленського Олексій Мовчан. Діонісій Каплін зазначає, що округ доволі складний. За останні кілька каденцій рівень підтримки Жеваго зменшився, проте чи вдасться Мовчану вибудувати комунікацію з виборцями і чи достойний він перемогти — покаже час.

У 151-му ОВО шанси на перемогу мають 3 кандидати. Максим Березін, хоч і є «парашутистом», проте загальний рівень підтримки партії може дозволити йому перемогти. Чи зміг закріпити свій вплив чинний нардеп Руслан Богдан («Батьківщина»), покаже час. Третім є голова Гадяцької РДА Олексій Матюшенко (самовисування).

Схожі тенденції відмічає ГО «Незалежний центр стратегічних досліджень», соціолог Микола Лебедик.

— Політичні партії почали «прощупувати» ґрунт. Наразі багато самовисуванців, як от Мамай, який іде по 144-му округу, хоча попередньо він пішов до опозиціонерів («Опозиційна платформа — За життя» — ред.). Ситуація різко та кардинально змінюється, так само як і суспільство, а от люди, які перебувають «на гребені», змінюються повільно. Саме це є однією з проблем. Молоді вже не такі, як старі політики — вони зовсім інші. Ці хлопці та дівчата, що голосуватимуть, вибиратимуть умовно молодих політиків. Молодь відображає зовсім іншу структуру цінностей, і відповідно молоді політики будуть ближчі молодшій аудиторії, — говорить Микола Лебедик.

Він зазначає, що виборці більше реагуватимуть не на нові обличчя у політиці, а на образ нових політиків, через те, що нові політики ближчі до сучасного суспільства. Також Лебедик виділяє зміну цінностей у суспільстві, що може відіграти ключову роль. Це наближує нових кандидатів, тоді як на боці «старих» політиків — досвід та знання ситуації.

Що ж до ситуації по партіях, Лебедик висловив думку, аналогічну попередньому експерту: образ команди Зеленського напряму залежить від образу президента, тож їхній рейтинг може похитнутись залежно від його рейтингу.

Нові тенденції у нинішній політиці, на думку соціолога, зовсім не пов’язані з покращенням життя. Зміна кон’юнктури пов’язана з новими тенденціями — світовими, європейськими. Всім що пов’язано з прогресом та політекономікою.

— Молодь з кожним роком стає більш схильною до системного аналізу. Молоді закидають відсутність досвіду, але вона компенсує це кооперацією, чого не робить старе покоління. Нове покоління реалізовує це на інтуїтивному рівні, нехай і не так глобально, але початок покладено. Молодь має потенціал, і він зараз характеризує структуру тисячного контингенту кандидатів у наредепи, які «випадково» — кум, брат, сват, завдяки політичній приналежності — потрапили до виборчих списків. Старшим кадрам можна було б не боятись молодших, якби старі змогли перебудуватись з урахуванням нових цінностей та тенденцій суспільства, — зазначає Лебедик.

Він зазначає, що старі політики також мають шанс потрапити до нової ВР, але для цього їм необхідно докласти зусиль та продемонструвати свою здатність пристосуватись до нових тенденцій та суспільних цінностей.

— Шанс отримають ті, хто характеризуватиметься швидким осмисленням ситуації, в якій ми знаходимось. Майже в усіх районах зараз домінують представники «СН», хіба що окрім Кременчука. Розуміння процесів допомогло чинному нардепу Шаповалову втриматись. Тоді як по інших округах чинних політиків сильно потіснили. Процес омолодження кадрів йде на свідомому рівні. За ці 2-3 тижні, що залишились, ситуація може змінитись. Старі політики можуть «перевернути гру», використовуючи свій досвід. Ситуація зараз є нечіткою і буде змінюватись. Частина «старих» політиків вже почала перебудовуватись, проте «СН» триматиме позиції. Перед виборами є 2 запитання: чи зможуть перебудуватись старі політики? І чи налагодять «молоді» політики власну комунікацію?, — коментує Микола Лебедик.

Тож обидва експерти схиляються до думки, що ситуація під час виборів сильно залежатиме від комунікативної стратегії кандидатів. Представники провладної партії отримали підтримку громадян завдяки іміджу Зеленського, та на цьому можуть втриматись. Тоді як представники «старої школи» також мають шанс, за умови правильної побудови стратегій та наративів, а також адаптації кандидатів до умов сучасного суспільства. Не останню роль у цих процесах займає медіакомунікація.

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

Зараз всі обирають нові обличчя, бо від “старих” уже знають, шо ждать. Того очікувані прогнози

2019-07-01
Ігор
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: