П’ять запитань про житлові субсидії

2

Останнім часом усе частіше ми говоримо про субсидії. Але іноді досить складно розібратися в усіх державних нововведеннях та правилах, які просто сиплються на нас з усіх боків. Для того, щоб зробити ситуацію із житловими субсидіями прозорішою, а можливо – розвіяти певні страхи наших громадян, журналісти «Трибуни» вирішили знайти відповіді на деякі запитання.

П’ять запитань про житлові субсидії

П’ять запитань про житлові субсидії

Що таке субсидія?

Субсидія – це щомісячна матеріальна допомога сім’ям, що надається з коштів державного бюджету для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно з Положенням Кабміну, субсидія є безповоротною. Тобто отримувач субсидії не повинен будь-яким чином відшкодовувати отриману допомогу, а її отримання не тягне за собою зміни форми власності житла. Оформити субсидію може як власник житла, так і орендар.

Субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, якщо наявна різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги та соціальних нормативів користування цими послугами з урахуванням пільг і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

Що таке субсидія?

Що таке субсидія?

Документи для призначення житлової субсидії подаються в Управління соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарями – за місцем фактичного проживання). У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій здійснюють уповноважені особи сільських і селищних рад. Також у громадян є можливість надіслати зазначені заяву та декларацію поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Міністерства соціальної політики.

3

Які документи необхідні для призначення субсидії?

Для призначення субсидій громадянин, разом із паспортом або іншим документом, що посвідчує його особу, подає управлінню соціального захисту  населення за  місцем реєстрації (орендарі – за місцем проживання):

  • заяву про призначення житлової субсидії;
  • декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

Особи, які орендують або винаймають житло, додатково подають договір найму (оренди) житла.

Які документи необхідні для призначення субсидії?

Які документи необхідні для призначення субсидії?

У який термін призначається субсидія?

Для призначення субсидії органи соціального захисту населення направляють запити та одержують інформацію від:

  • підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг – про забезпеченість   громадян  житловою  площею  та  комунальними послугами;
  • Державної фіскальної служби – щодо отриманих доходів;
  • Пенсійного фонду України – щодо суми пенсійних виплат.

Після отримання відповідної інформації органи соціального захисту населення опрацьовують документи та приймають рішення про призначення субсидії.

Рішення про призначення субсидії приймається протягом 10 днів після надходження необхідної інформації та перевірки її співпадання з даними, поданими в заяві та декларації. За результатами прийнятого рішення, органами соціального захисту населення надається повідомлення про розмір призначеної субсидії.

У який термін призначається субсидія?

У який термін призначається субсидія?

У яких випадках субсидію можуть не призначити?

Субсидія не призначається у разі здійснення купівлі або оплати послуги (одноразово), протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, на суму, яка на дату купівлі перевищує 50 тисяч гривень.

Щоправда, є винятки – на підставі рішень районних  державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть призначати субсидії, виходячи з конкретних обставин, що склалися у особи. Рішення про призначення чи непризначення субсидії в таких випадках приймається на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

У яких випадках субсидію можуть не призначити?

У яких випадках субсидію можуть не призначити?

У будь-якому разі, слід пам’ятати, що держава перш за все допомагає оплатити житлово-комунальні послуги, але не оплачує їх повністю – певну частину їх вартості отримувачі субсидій повинні сплатити у будь-якому разі. Але є можливість зменшити або й зовсім не платити цю частину: якщо внаслідок економного використання послуг утворилася переплата, можна використати її для сплати обов’язкового платежу. Про це «Трибуна» вже писала раніше.

Детальніше про субсидії та порядок їх призначення можна дізнатися на сайті Міністерства соціальної політики України.

Інфографіка: Рузанна Давітян

25 квітня 2018