Вистава “Оскар і Рожева Пані”: мовою мистецтва про проблему дитячого паліативу

Вистава «Оскар і Рожева Пані» – соціальний арт-проект, який розповідає про паліативну допомогу дітям.

Оскар і Рожева Пані

Оскар і Рожева Пані

«Дорогий Боже, Хлопчик помер. Я залишуся рожевою пані, але більше ніколи не буду Ружою. Нею я була лише для Оскара. Він згас сьогодні вранці, у ті півгодини, коли його батьки і я пішли випити кави. Він зробив це без нас. Гадаю, він чекав цього моменту, щоб оберегти нас. Ніби хотів захистити від безжальності моменту свого зникнення. Насправді, це він дбав про нас. На серці такий смуток, такий тягар, у ньому живе Оскар, і я не можу його прогнати. Мушу втриматися від сліз до вечора, бо не хочу прирівнювати свій біль до нестерпного болю його батьків. Дякую тобі за те, що ти познайомив мене з Оскаром. Завдяки йому я була дотепною, вигадувала легенди, навіть розумілась на боксі. Завдяки йому я сміялась і пізнала радість. Він допоміг мені повірити в тебе. Я сповнена любові, вона обпікає, він стільки дав її мені, що вистачить на всі роки, які мене чекають. P.S. Протягом останніх трьох днів на журнальному столику Оскара стояла табличка. Гадаю, це стосується тебе. Він написав: «Тільки Господь має право мене розбудити».

Ідея перетворити виставу «Оскар і Рожева Пані» на великий соціальний арт-проект належить акторці Ірмі Вітовській-Ванца.

У 2012 році вона доєдналася до кампанії «STOP.Біль!», яка говорила про доступ паліативних пацієнтів до ефективного знеболення. Тоді ж дізналася, наскільки гострою є ця проблема для дітей. Адже й досі, через 5 років, більшість із них продовжують отримувати необхідне знеболення у вигляді ін’єкції, що спричиняє додатковий стрес. Хоча у світі інсують сиропи, пластирі, ректальні туби з потрібним ефектом – більше 400 знеболювальних засобів, які максимально підходять дітям і з яких в Україні зареєстровано всього кілька найменувань.

Однак питання паліативу – не лише медичне, а й соціальне.

– Практикуючі лікарі усвідомлюють всю актуальність питання. Кажуть: «Ми готові лікувати, але потрібні зміни у соціальному сенсі». Це і поява мобільних хоспісів, і спеціальних центрів, не лікарень, де дитину можна буде залишити ненадовго, щоб мама, наприклад, яка постійно доглядає за хворою дитиною, могла трохи відпочити. Адже батьки, які втрачають дитину, потребують психологічної підтримки. Потрібно працювати з сусідами, родичами, знайомими, щоб вони не закривали очі на існування хворих дітей, щоб були готові підтримати, допомогти. Ми говоримо про проблему дитячого паліативу в Україні вже три роки. І впевнені, що поява паліативних відділень, хоспісних центрів, цікавість людей до цієї теми – це й результат нашої просвітницької, інформаційної роботи, – каже актриса.

Спочатку проект існував на грантові кошти МФ «Відродження», однак за рік вийшов на самоокупність. Крім того, під час вистав у різних містах постійно збирають кошти для місцевих дитячих онкологічних відділень. За три роки загалом зібрано 1200000 грн.. У Полтаві за підтримки ГО «Взаємопоміч» цього разу назбирали більше 9 тисяч – на перфузор (апарат для введення препаратів під час хіміотерапії) для онкогематологічного відділення дитячої міської клінічної лікарні.

– Одного разу я допомагала виконати мрію підлітка, який помирав від раку. Він хотів стати гонщиком. Домовилися з хлопцями-автогонщиками, щоб допомогли. Була зима, ожеледиця, їм навіть довелося чимось посипати трек, бо занадто слизько їхати. Але відкладати не можна – часу не було, розумієте? Той хлопчик був такий щасливий – мрія збулася! Маю на увазі, що допомогти можна ось цим – виконувати мрії паліативних дітей. Часом вони бувають дуже екзотичні. Або відвідувати в онковідділеннях, привозити туди маленькі вистави, влаштовувати виступи клоунів чи фокусників, майстер-класи якісь.

Довідково. «Оскар і Рожева Пані» – це благодійний театральний проект. В основі постановки – книга Еріка-Еммануеля Шмітта про емоційний катарсис. Вперше твір побачив світ у 2002 році, одразу отримавши визнання мільйонів читачів у багатьох країнах. Українською мовою книга вийшла у 2009. Вистава складається з тринадцяти зворушливих листів невиліковно хворого хлопчика. Листи адресовані Богу. Хлопчик просить Всевишнього зробити радісними хоча б останні дні його життя, наповнити їх милосердям і дарувати любов та гармонію всім людям у світі. Рожева Пані – раніше зірка цирку, а тепер – сестра милосердя. Чуйна жінка з добрим серцем стає для Оскара посередником між людьми та Богом. Проект «Оскар і Рожева Пані» створений зусиллями акторки Ірми Вітовської-Ванца, гурту «Океан Ельзи», режисера Ростислава Держипільського, художника Андрія Ярмоленка та хореографа Ольги Семешкіної.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: