Офіційна позиція інтернет-видання “Трибуна” щодо ситуації з побиттям Ярослава Журавля

2

У сучасній Україні засоби масової інформації відіграють вагому роль. Вони мають об’єктивно доносити інформацію до суспільства, виховувати громадську культуру і активну громадську позицію. Водночас, представники мас-медіа мають контролювати органи державної влади, місцевого самоврядування та слідкувати за політичним життям у країні. Задля реалізації цієї широкої місії журналісти наділені ширшими правами, аніж звичайні громадяни.

Та не завжди ці права дотримуються. Власне у процесі висвітлення політичних аспектів функціонування нашого суспільства у журналістів і виникає чи не найбільше проблем. Вони стають заручниками політичних інтриг, їхній діяльності перешкоджають чи, навіть, гірше – наносять тілесні ушкодження.

18 травня у Полтаві стався не просто прикрий випадок. Побиття журналіста інтернет-видання «Трибуна» Ярослава Журавля призвело до струсу мозку, зламаної щелепи зі зміщенням, пошкоджених зубів.

Ярослав Журавель. Фото зі сторінки Олени Кузіної в Facebook

Ярослав Журавель. Фото зі сторінки Олени Кузіної в Facebook

Напад на представника ЗМІ трапився в приміщенні полтавського осередку Соціалістичної партії України, який очолює Сергій Чередніченко. До офісу соціалістів Ярослав прийшов з товаришем Дмитром Демусом. Саме цьому хлопцю цього ж дня невідомі молодики погрожували розправою за коментарі у Facebook, які він залишав під публікаціями Сергія Чередніченка. Ярослав підтримав Дмитра та пішов з ним до офісу партії, адже давно хотів написати про брудні методи роботи соціалістів у Полтаві. У приміщенні ці двоє ще не встигли сісти за стіл переговорів з очільником полтавського осередку, як з його вуст почала доноситися нецензурна лайка. Журналіст інтернет-видання «Трибуна» тільки встиг попросити перейти на спокійний тон, але хлопець з команди партії почав так само нецензурно висловлюватися в його бік. Наступними кроками молодика на ім’я Антон стали удар в щелепу (можливо, кастетом) і вже тоді, коли Ярослав лежав на підлозі – декілька сильних ударів в потилицю. Коли Ярослав піднявся, то  отримав ще ряд ударів. Сам Сергій Чередніченко мовчки спостерігав за нападом. Коли він закінчився, Ярослав піднявся та пішов до вбиральні, але так і не дійшов. На виході з приміщення до нього підійшов другий молодик від представників соціалістів та почав його лупцювати, виштовхавши журналіста на вулицю.

Ярослав Журавель та Дмитро Демус дають покази правоохоронцям. Фото зі сторінки Олени Кузіної в Facebook

Ярослав Журавель та Дмитро Демус дають покази правоохоронцям. Фото зі сторінки Олени Кузіної в Facebook

Саме ці події призвели до госпіталізації Ярослава Журавля до лікарні. Того ж вечора правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 345-1 ККУ – погроза або насильство щодо журналіста. Санкція цієї статті передбачає до 5 років обмеження волі або позбавлення волі на той самий строк.

Ярослав Журавель у лікарні. Фото з особистої сторінки в Facebook

Ярослав Журавель у лікарні. Фото з особистої сторінки в Facebook

Розсічення, яке Ярослав Журавель отримав внаслідок удару нападників. Фото з особистої сторінки Ярослава у Facebook

Розсічення, яке Ярослав Журавель отримав внаслідок удару нападників. Фото з особистої сторінки Ярослава у Facebook

Ярослава Журавля вже супроводжують адвокати, які активно займаються збиранням доказової бази. Інститут аналітики та адвокації, відокремленим підрозділом якого є інтернет-видання «Трибуна», діятиме виключно у правовому полі задля встановлення справедливості та покарання винних у побитті. Але ми не до кінця впевнені, що негідники отримають своє. Як мінімум тому, що голова Соціалістичної партії України Ілля Кива – радник Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Його тісні зв’язки з правоохоронцями, у тому числі і з полтавськими, дають підстави мати сумніви щодо об’єктивності і неупередженості розгляду цієї справи.

Саме тому, ми звернулися за підтримкою у цій нерівносильній боротьбі до провідних  українських та світових правозахисних організацій. Сподіваємося, це допоможе нам відстояти права журналістів та створить прецедент, який доведе, що ми живемо у правовій і демократичній державі.

16 листопада 2018
15 листопада 2018