«Обережно, кліщі!». Як захиститися та не підчепити інфекцію

З приходом весняного тепла та пробудженням природи після зимових холодів настає і час активності кліщів. Ці дрібні живі істоти, які населяють наші ліси та парки, дуже небезпечні для людини. В першу чергу через те, що комахи можуть бути переносниками таких інфекцій, як кліщовий енцефаліт, бореліоз (хвороба Лайма), ерліхіоз. Тож, що робити, якщо напав кліщ, та як вберегтися від інфекції?

Як повідомляє ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ», серед найактуальніших для Полтавської області інфекційних захворювань, збудниками яких є кліщі, є хвороба Лайма. Перші поодинокі випадки діагностували у 2002 році. На жаль, з того часу кількість хворих щороку збільшується.

Якщо 2010 року в області зареєстрували 9 випадків, 2016-го – 126, 2017-го – 213, то 2018 року – 251. А на початку цієї весни вже зафіксували 9 випадків захворювання у Полтаві, Гадяцькому, Диканському, Кременчуцькому та Миргородському районах. Станом на 15 квітня на Полтавщині виявили 3 випадки хвороби Лайма: двоє постраждалих є мешканцями Полтави, інший — житель Новосанжарського району.

Чи можна не помітити напад кліща?

Основна складність у виявленні кліща зумовлена тим, що його укус — безболісний, адже разом зі слиною кліщ виділяє знеболюючу речовину, і людина просто не відчуває напад. Знеболення діє годинами, часто укус можна не помітити навіть через кілька днів. Саме тому найбільш надійний спосіб виявлення кліщів – регулярний огляд одягу та всього тіла на предмет наявності комах. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити вчасно, процедура видалення стане простішою. Чим більше часу пройде від присмоктування кліща, тим більша ймовірність зараження.

Куди частіше за все присмоктуються кліщі?

Потрапивши на одяг або шкіру людини, кліщі зазвичай переходять на місця з найбільш тонкою шкірою — за вухом, на шиї, пахвовій або паховій областях. На ці зони слід звернути особливу увагу, оглядаючи тіло, однак кліщ може вразити будь-яку ділянку вашої шкіри. Зверніть увагу, розмір комахи може бути дуже невеликим, а статевонезрілі особи (німфи) бувають при цьому практично прозорими.

Що робити, якщо виявили на тілі кліща?

Виявивши кліща, необхідно якомога швидше зняти його з тіла. Якщо це можливо, зверніться до травмпункту, де вам нададуть кваліфіковану допомогу з видалення, оброблять місце укусу та дадуть рекомендації щодо подальшого спостереження за самопочуттям. Якщо звернутися до лікарні у найближчий час неможливо, слід видалити кліща самостійно. Для цього лікарі рекомендують обгорнутими у марлеву серветку пальцями, пінцетом або петлею з нитки захопити кліща якомога ближче до шкіри, та без поспіху розхитувати його з боку в бік.

Робити це потрібно обережно, не здавлюючи тіло кліща — це може призвести до виходу зараженої слини до вашої крові. Намагайтеся витягнути його повністю, не пошкодивши «хоботок», який знаходиться під вашою шкірою. Якщо кліщ все ж таки порвався, і його частинка залишилася під шкірою, слід видалити її стерильною голкою. Після видалення кліща місце ураження потрібно змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном, а руки ретельно вимити з милом.

Що робити з видаленим кліщем?

Ви можете здати комаху на лабораторне дослідження для того, щоб дізнатися, чи були у ньому збудники захворювань. Якщо ви не плануєте відносити кліща на аналізи, після видалення не намагайтеся розчавити його, адже зробити це практично неможливо. Знищити його можна, розрізавши ножем або спаливши. Оскільки більшість захворювань не виявляються у перші дні після укусу та не мають яскраво вираженої симптоматики, необхідно слідкувати за самопочуттям впродовж принаймні двох тижнів після ураження. При появі почервонінь, припухлості на місці укусу та підвищеної температури тіла, необхідно якомога скоріше звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Залишити відповідь
Коментувати

6 Коментарі

Ятак боюся клещів,через них в ліс не хожу в травні.

2019-04-18
Рая
Відповіcти
0

А оті хвороби від укусів лікуються?

2019-04-18
Макс
Відповіcти
0

А від них хоч якась користь у природі є? Для чого вони існують?

2019-04-18
Олег
Відповіcти
0

Почалося, вже й комарі по АТБ літають(

2019-04-18
Таня
Відповіcти
0

Була в мене одна така зустріч,одразу паніка,бо не знаєш, як його достать….

2019-04-18
Олена
Відповіcти
0

це точно, особливо, якщо у дитини… і дитину тримаєш і намагаєшся того кліща дістати

2019-04-18
Яна
1

Останні новини:

Читайте також: