Нацбезпека чи антирелігійні закони? Думка політолога, священика та юриста з приводу церковних законопроектів Ради

1

18 травня Верховна Рада розглядатиме законопроекти № 4511 і № 4128, що можуть дозволити владі втручатися у діяльність релігійних організацій, які керуються з території держави-агресора. «Трибуна» поспілкувалася з політологом, юристом та священиком і дізналася чи порушують ці закони право на свободу віросповідання, та чи можуть вони захистити національні інтереси України.

 tserkva

У законопроекті пропонується надати особливий статус релігійним організаціям, що керуються державою, яку  Рада визнала агресором. Закон  передбачає:

  – особливу процедуру реєстрації статутів таких релігійних організацій;

  – підписання договорів (угод) між державою та керівництвом вказаних релігійних організацій;

 – встановлення погодження кандидатур, що призначаються до керівництва релігійних організацій на центральному та регіональному рівні із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії.

Релігійні організації змушені будуть погоджувати з державним органом, який здійснив реєстрацію статуту, запрошення іноземних громадян для проведення проповідницької діяльності на території України.

Політолог Тарас Березовець вважає, що цей законопроект має важливе значення для національної безпеки України, з огляду на російську агресію:

 – Церква діє у правовому полі, робить платежі до бюджету, її піддані – громадяни України, тому я би не говорив тут про якесь втручання, особливо з огляду на гібридну загрозу та російську агресію. Роль РПЦ у цих подіях особливою. На окупованих Росією територіях Криму й Донбасу майно українських церков незаконно переходило у власність РПЦ. Вся власність УПЦ МП на території міста Севастополь незаконно перейшла до РПЦ. Це було рейдерське захоплення. Але досі немає позовів від УПЦ МП до російської православної церкви. Вони мовчать, – говорить Тарас Березовець.

Тарас Березовець

Експерт вважає, що в середовищі Української церкви московського патріархату є проукраїнські священники та парафіяни, які давно хочуть вирватись з тенет впливу Москви:

На мій погляд, великий відтік віруючих з церкви Московського патріархату до Київського після 2014 року, говорить нам про те, що треба працювати з патріотичним крилом священників Московського патріархату і дати їм можливість відірватися від російської православної церкви. А вона, РПЦ, виникла з юридичними порушеннями, були порушені й канони. Тому те що робиться – логічний і правильний крок. Це прощання з «русскім міром», – вважає політичний експерт.

Василь Фазан, протоієрей полтавського храму Вознесіння Господнього  (Українська православна церква Московського патріархату) говорить, влада порушує конституцію, адже згідно із законом –  церква відділена від держави:

 – У нас цікава історія. Сьогодні державою-агресором може бути Росія, а завтра – Італія, Німеччина. Питання стосується не тільки Православної церкви, яка має центр у Москві. Мова про Католицьку церкву, з центром у Італії, протестантів, що мають керівні центри у Англії, Німеччині. Довкола цих питань загострюється увага, щоби було протистояння. Те саме питання стосується мусульман.

Нажаль, ця ситуація показує, що наші політики, депутати, вибачте за слово, є невігласами у Конституції. Це маніпулювання не зовсім етичне. Коли я не є економістом, то я не чіпаю питання економіки, приміром.

Питання в тому – наскільки владі потрібно чіпати саме церкву? Чимало священників зараз є доступні людям, вони публічні. Ви можете побачити, чим вони займаються, почути, що говорять. Тому питання до влади – навіщо загострювати ситуацію там, де це не потрібно?

Це пряме порушення Конституції і втручання у справи церкви. Це дасть можливість до розв’язання релігійної війни. Це не просто питання Московського чи Київського патріархату. Це релігійний аспект до протестантів, католиків. У жодній країні світу такого немає. Існують норми закону і коли церква чи окремі священики їх не виконують, то є кримінальна чи адміністративна відповідальність, – говорить Отець Василь.

Василь Фазан

Аргументи політиків, які розробляли відповідні законопроекти зводяться до того, що Церква Московського патріархату пропагує так званий «русскій мір» та веде антидержавну діяльність. Василь Фазан впевнений, що коли хтось і веде антидержавну діяльність, то це є окремі священники, а не церква в цілому:

 – Я людина, яка живе по заповідям Христовим. У Христа не було поділу на іудеїв, фарисеїв. Христос не є українцем, росіянином, китайцем. Він є для всіх націй. І якщо священник веде якусь антидержавну чи антинаціональну діяльність, то будь-ласка  – відповідно до законів, його можна притягнути до відповідальності. Це будуть конкретні люди. Не церква веде антидержавну діяльність, а окремі люди, священики. Коли ви почули, що священик веде антидержавну проповідь – пишіть заяви до поліції, синоду. Якщо це буде доведено юридично, то він отримає відповідне покарання.

Мої лекції слухають студенти Педагогічного університету. Якщо вони почують в моїх словах антиукраїнські настрої, це їх право – заявити у поліцію.

Нажаль, ті люди, які пишуть такі законопроекти не розуміються на релігії. Вони мають до Бога таке відношення, як ми з Вами до Марсу. Біблія пише про любов і повагу, тож навіщо вигадувати такі закони, – говорить Василь Фазан.

 

Юрист Юрій Романов стверджує, що  прийняття цього законопроекту є прямим втручанням держави у діяльність церкви:

 – Право на свободу віросповідання кожному гарантує Конституція. Це право можна обмежити законом лише у випадках визначених Конституцією України та ст. 9 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод,, зокрема в інтересах охорони громадського порядку, захисту прав і свобод інших людей. Релігійні організації в Україні відокремлені від держави. Тож на мою думку, законопроект про надання «особливого статусу» з боку держави для одних релігійних організацій, на відміну від інших може розцінюватись,  як втручання держави у діяльність церкви, так як порушує рівноправність релігійних організацій.

Законопроект не узгоджується з положеннями ст. 5 ЗУ «Про свободу совісті та релігійні організації», які не допускають встановлення будь-яких переваг або обмежень однієї релігії, віросповідання чи релігійної організації щодо інших, – говорить Юрій Романов.

Юрій Романов

Правознавець акцентує увагу на тому, що у статті 5 цього законопроекту пропонується запровадити погодження із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії призначення центрального та регіонального керівництва релігійних організацій.

 – Цей момент порушує конституційний принцип невтручання та відокремленості держави від церкви, а також порушує право на свободу світогляду та віросповідання, закріплений у статті 35 Конституції України, оскільки надає можливість органу державної влади втручатися в організаційні моменти діяльності релігійної організації як юридичної особи, шляхом погодження або не погодження кадрових рішень – говорить Романов.

Підсумовуючи, юрист зазначає, що у статті 16 чинної редакції Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» надається вичерпний перелік підстав припинення діяльності релігійних організацій, тому запропоновані у статті 7 проекту підстави припинення діяльності релігійних організацій потребують узгодженості з Законом.

На думку правника, за змістом проекту не зрозуміло, що творці законодавчої ініціативи вкладають у поняття «системне порушення законодавства», та яким чином мають встановлюватися «факти співпраці з  представниками мілітарно-терористичних  угрупувань» як підстави для припинення діяльності.

Обкладинка: Рузанна Давітян 

20 червня 2018