Настя Станко у Полтаві: «Почати нове життя складно, часом це страшніше, ніж повернутися до обстрілів»

1

17 лютого журналістка Громадського ТБ Анастасія Станко провела тренінг для журналістів, внутрішньо переміщених осіб та громадських активістів Полтавської та Черкаської областей. Захід відбувся в рамках дводенного тренінгу «Військовий конфлікт і ЗМІ».

1raDYwFYaA8

Анастасія Станко активно працює у зоні бойових дій, незважаючи на те, що вже двічі потрапляла в полон. Вона розповідала учасникам тренінгу про проблеми, з якими стикаються внутрішньо-переміщені особи.

У перерві наш кореспондент поспілкувалася з Анастасією.

Станко розповіла, що ключова проблема адаптації переселенців до мирного життя — це страх починати все спочатку. Люди стикаються з проблемою пошуку роботи, житла, з тим, як їх сприймає суспільство. Деяким настільки складно, що вони приймають рішення повертатися назад, де попри постріли та усі жахи війни, вони відчувають, що там їх домівки.

Справа не в тому, що вони повертаються в якісь фейкові республіки, а в тому, що вони повертаються кудись, де життя насправді не зовсім існує. Це лише ілюзія, що там все нормально, але в будь-який момент там знову можуть почати стріляти. Там немає законів, точніше, вони не працюють, туди вертатися небезпечно. А почати нове життя складно, часом це страшніше, ніж повернутися до обстрілів і всього того жаху. Мені здається, що це біда всіх нас, що ми не втримали цих людей, — говорить Анастасія.

O4U_C5qjZ_w

Також Анастасія Станко додає, що комунікації населення мирних територій та внутрішньо-переміщених осіб має сприяти влада, а також журналісти.

Можливо, навіть завдання медіа більше. Тому що матеріали, які ми читали, бачили в медіа, часто дуже негативно забарвлені по відношенню до внутрішньо-переміщених осіб, — говорить Анастасія. — Все має розглядатися в порівнянні. Наприклад, кількість аварій за участю автомобілів з донецькими номерами та з київськими. Якщо виявиться, що останніх більше, що це в межах статистичної похибки, то чи буде це мати значення? Чи потрібно так акцентувати увагу на тому, що в якихось подіях винен саме переселенець? Всі ми — громадяни України, — додає Станко.

Анастасія розповіла про те, що під час роботи журналістів з переселенцями варто приділяти значно більше часу, ніж задля звичайного репортажу. Не варто акцентувати увагу на їхньому горі, але потрібно ставитися з порозумінням і дати можливість налаштуватися на розмову:

Вочевидь, варто трохи поговорити поза камерою, щоб потім можна було говорити на камеру. Тобто приділити час, бо всім їм з одного боку хочеться забути все, а з іншого — хочеться виговоритись. Треба дати можливість просто розповісти.

Розмову провела Катерина Кролевська.

Над текстом працювала Юлія Злепко.

Коментувати

1 Коментар
Яна
• 20:59 | 18 лютого 2016

17 листопада?

Відповіcти
20 березня 2018
19 березня 2018