Нардепи Семен Семенченко та Єгор Соболєв про боротьбу з корупцією, реформи та АТО. Інтерв’ю

Роман Грицун
20:07 | 21 липня 2017
1

У студію видання “Трибуна” завітали народні депутати України від фракції “Самопоміч” Єгор Соболєв та Семен Семенченко (командир батальйону “Донбас”). Про те, чому вони приїхали до Полтави, а також про боротьбу з корупцією, діяльність НАБУ та антикорупційний суд вони поспілкувалися з журналістом Романом Грицуном.

Семенченко та Соболєв

Роман: Чому ви сьогодні приїхали до Полтави, яка мета вашого візиту?

Єгор Соболєв: Перша справа, з якої ми почали день, у дуже гарному місті Полтава, пішли до Управління внутрішніх справ дізнатися, як народні депутати, що з розслідуванням справ про напад людей у сумнозвісній історії з аркою. Ви знаєте, що одна зі справ уже в суді, це проти тих людей які з ножами напали на двох учасників цієї війни за незалежність. І це добре, що справа розслідувана, передана до суду, тепер важливо щоб ми разом контролювали як суд буде її розглядати, але ми попросили керівництво місцевої поліції, з Сергієм Чижем ми зустрічалися він керує слідством в управлінні внутрішніх справ Полтавської області, і ми попросили щоби була ретельно розслідувана справа про хуліганство групи осіб.

Роман: Пане Семене, якщо торкатися цієї справи арки, то там було поранено двох учасників АТО. Як бійці АТО долучаються до отаких от справ, коли мова йде про забудови?

Семен Семенченко: Ми створили внутрішній корпус батальйону Донбас. Говорю відразу, чому цим доводиться займатися, тому що, нажаль, звичайна схема – депутат, що пише запит у прокуратуру, МВС, СБУ і ті роблять свою роботу вона не діє. Тому доводиться створювати такі надбудови разом з громадянським суспільством, що зберігають спокій громадян.

Чим займається внутрішній корпус. Нещодавно він захищав і продовжує захищати інтереси селян в Бережинці. Це відома історія на Кіровоградщині, коли депутати від владної фракції разом з МВС допомагали рейдерам проти селян.

Перейшовши до теми боротьби з корупцією, Єгор Соболєв розповів про те, що Національне антикорупційне бюро має інспектувати іноземний фахівець. Це може бути Марта Борщ– американський прокурор українського походження, яка посадила за грати Лазаренка.

Єгор Соболєв: Марта Борщ важлива не своїм походженням, а тим що вона є правником зі Сполучених Штатів – супердержави, що дуже зацікавлена в тому щоби в Україні припинилася корупція, тому що це послаблює Україну. Американці хочуть щоб Україна вистояла щоб її знову не з’їла Росія. І вони розуміють, що корупція – це перший агент путіна тут. Але вона ще й була федеральним прокурором Сполучених Штатів. В неї величезний досвід того як працює слідство, як працює обвинувачення, що потрібно робити. І вона інший профі якого ми пропонували залучити до перевірки антикорупційного бюро України.

Ще один суперзнавець – Роберт Сторч. Такі люди готові допомогти Україні безкоштовно (оплата їх праці з податків громадян не передбачається). Вони були готові приїхати та подивитися на те як працює антикорупційне бюро, показати, що можна зробити краще, але український парламент їх не затвердив. Бо в українському парламенті занадто багато людей, які бояться, що бюро дістанеться до них. За Кастресана і Борщ останнього разу проголосувало трохи більше 100 депутатів. Це ті хто не боявся.

Бійка Єгора Соболєва та Олега Ляшка у Верховній Раді

Бійка Єгора Соболєва та Олега Ляшка у Верховній Раді

Роман: Хто з ними домовлявся, хто на них виходить і хто їх шукає?

Єгор Соболєв: Я пишу їм листа або телефоную, або і те і те. Кажу: вибачте тут така справа, ви чули, що у нас велика корупція і ми будемо раді якщо зможемо використати ваш досвід. Я, насправді, був дуже гордий коли і Сторч, Борщ і Кастресана погодились.

Говорячи про те, чому потрібен антикорупційний суд, Єгор Соболєв зазначив, що тут є ідея, що і з антикорупційним бюро та антикорупційною прокуратурою.

На його думку, якщо всі суди прогнилі, немає суду де ти можеш знайти правосуддя, є принципові судді, але їм важливі справи не дають, їх не призначають на важливі посади, люди на важливих посадах в судовій системі – учасники кругової поруки, і справедливості там не знайдеш ніколи.

Єгор Соболєв

Єгор Соболєв: Тому ще 1 лютого ми запропонували законопроект про створення антикорупційного суду, насправді законопроект був написаний громадськими експертами в співпраці з моєю командою і командою віце-спікера Оксани Сироїд. Основна ідея: беремо сто судей, підбираємо їх за допомогою іноземних урядів, щоб це справді були принципові люди, щоб це чесний був підбір, а не як зараз у верховний суд, там під столом підбирають. Даємо їм цілодобову охорону, даємо добру зарплату і кажемо: народні депутати, міністри, керівники держави то є ваші клієнти.

Роман: Продовжуючи цю довгу тему, нещодавно ВР прийняла в цілому нову редакцію закону про конституційний суд. Скажіть будь ласка як цей новий закон допоможе нам змінити систему судоустрою.

Єгор Соболєв: Ніяк не допоможе, як і більшість законів, що пропонує президент. Ми голосували червоними кнопками, тобто проти. Цей закон ставить нинішній конституційний суд в ще більшу залежність від президента. Він і так під контролем президента. Петро Порошенко пробачив суддей, які давали диктаторські повноваження Віктору Януковичу, залишив їх на посадах, а вони за це йому служать. Закон допоможе закріпити таке служіння.

Роман: Але ж Європа стільки вимагала від нас реформ. Саме реформи конституційної і судової. Чи задовольнить Європу такий от закон, як ви гадаєте?

Єгор Соболєв: У світі: у Вашингтоні в Брюселі, в Лондоні, в Берліні, в Парижі, в більшості світових столиць, я вам скажу, давно вже розібралися, що майданівська, як вони думали, влада насправді продовжує крадіжки за схемами часто разом з людьми Януковича. І в них до нас запитання: українці, чому ви такий дивний народ, що вміє повставати, скидати з себе ярмо корупціонерів чи зрадників, яким був Янукович, для того щоби вдягати нове ярмо. Чому ви дуже добре вмієте боротися проти зловживання влади, але не вмієте делегувати повноваження людям які не будуть зловживати.

Єгор Соболєв. Фото: imagecdn3.luxnet.ua

Єгор Соболєв. Фото: imagecdn3.luxnet.ua

Роман: Вцілому, що Європа, що Америка вимагають від нас ефективних антикорупційних розслідувань. І от в цьому сенсі ім’я генпрокурора Луценка завжди фігурує у цих справах. На вашу думку, це все ж таки показуха чи Луценко справді ефективно працює?

Єгор Соболєв: Луценко – супер класний політикан. Ми з Семеном були разом з ним у новому парламенті, поки він не пішов на посаду генерального прокурора. І мабуть тільки Юлія Тимошенко в усій раді вміє так вміло, переконливо видавати біле за чорне і навпаки в одну секунду.

Антикорупційне бюро і антикорупційна прокуратура розслідують справу народного депутата Лозового за цією ж статтею незаконне збагачення. Коли у Андрія з’явилося дуже багато майна, а де він його взяв він пояснити не може це називається незаконне збагачення, виписане нами першим законом у цьому парламенті. Луценко бере цю справу і каже: «не подобається вона мені».

Семен Семенченко: Щодо Добкіна то всі бачили його фото разом з Кернесом, коли в 2014 році він фактично звав «Русскую весну». Замість цього нам дають ось таку «жвачку». Тому, якщо взяти оцю купу справ, то Луценко, в більшості, приносить в парламент подання, а розслідував все НАБУ. А справи Добкіна та Лозового, що вони розслідували самі, ще до суду гиблі. І нажаль, багато людей будуть думати, що якщо їх оправдають по цих справах то це реабілітація. Насправді там клейма ніде ставити, на тому ж Добкіну.

Семен Семенченко. Фото: politrada.com

Семен Семенченко. Фото: politrada.com

Роман: пане Семене, до вас таке питання. А як депутати стосовно яких ведуться провадження на це реагують. Олесь Довгий вийшов за трибуну і сказав що треба знімати депутатську недоторканість, а пан Дейдей поїхав у зону АТО і отримав поранення. Наскільки це реальні факти, чи справді пан Дейдей був у зоні АТО, що ви з цього думаєте?

Семен Семенченко: Не люблю коментувати те, що не знаю. Я вважаю, що це не правильно. Саме головне, щоб люди розуміли: та думка, що їм нав’язують ЗМІ, про те, що НАБУ залежно від президента, що це ігри і розбірки між кланами, що всі однакові.

Зараз хлопці на передовій тримають фронт, але наша країна знаходиться у внутрішній окупації. 60% енергетики в руках у росіян (країни агресора), більше 60% банківського сектору в руках росіян (країни агресора), більше 80% ринку зв’язку в руках у росіян. США вводить санкції проти, того самого, Бабакова (це російський мільярдер), а в нас він володіє обленерго, облгазами і ніхто на це не звертає уваги. Політична корупція про яку ми говоримо, коли люди під час війни займають такі важливі посади і являються корупціонерами, фактично їх можна прирівнювати до агентів кремля. Тому, що це ласий шматочок для будь якої розвідки.

Роман: Ви розпочали з того, що 60% енергетичної сфери контролює Росія. Як змінити цю ситуацію? Є якісь схеми, варіанти, пропозиції?

Семен Семенченко: Схеми є і вони вже працюють в Івано-Франківській області. Коли була блокада торгівлі з окупантами там повстали люди з підприємства Рената Ахметова. Вони вимагали повернення в державну власність підприємства. Після завершення блокади в нас звільнилися руки, ми детально вивчили це питання і виявили, що це було приватизовано не законно і без конкурентів і конкурсу. По друге – там йде масова невиплата податків. Зараз ми займається розробкою документів 2 документів: 1 – заявою в НАБУ по факту цих всіх приватизацій та посадових осіб, що весь цей час нічого не робили по факту невиконання різних зобов’язань, 2 – позов до суду про розторгнення цього договору. Івано-Франківська облрада збирається і приймає рішення в підтримку всього цього. Це дні процеси, що почалися.

Роман: Ну і на останок. У нас виходить таке антикорупційне інтерв’ю і хотілося б дізнатися який є у вашої фракції чи у вас як депутатів конкретний план чи програма боротьби з корупцією. Бо корупція це одне з найбільших зол, що задає і економічних і політичних збитків Україні.

Єгор Соболєв: Для того, щоб відправляти за грати посадовців потрібен антикорупційний суд, тут зрозуміло. Коли деякі посадовці опиняться за гратами кругова порука, піраміда корупції почне руйнуватися, бо вона управляється з гори. Вашу корупцію в Полтаві прикривають великі корупціонери в Києві. Не було б цього прикриття і дуже багато людей не змогли б грабувати в Полтаві, в Ужгороді і по всій країні. Це перше завдання. Закон про антикорупційний суд і ми будемо просити підтримки людей щоб вони приїхали під парламент і просили його ухвалити, так як знімали депутатську недоторканість.

Друге завдання – перевірка декларацій посадовців. І тут вже нічого не потрібно робити нам. Закон вже створений, всі декларації відкриті, має попрацювати суспільство. У вас скільки в місті начальників поліції, депутатів, суддів, що задекларували величезні статки.

І найбільш важливе завдання, з точки зору успіху, ми маємо визволити бізнес, ми маємо дати свободу людям, що творять робочі місця. Корупція страшна для кожної людини: для народного депутата, який є порядним, для людини, що приходить в ЖЕК щоб щось попросити, для будь кого, але найстрашніша вона для бізнесу. В нас бізнесмен проводить 70 – 80 % часу не займаючись бізнесом, а вирішує проблеми які створюють його бізнесу щоб взяти в нього хабарі. І ми маємо визволити бізнес від надмірного регулювання і від більшості вимог до нього, для того щоб бізнес концентрувався на створення робочих місць. А отже у бюджеті з’явилося ще більше податків, а у людей більше можливостей працювати і почала рости заробітна платня. Це найголовніша антикорупційна справа. З корупцією не потрібно боротися заради боротьби з корупцією, з нею потрібно боротися щоб ми в своїй державі були господарями, найняті нами посадовці були нашими слугами, які чесно взяли гроші, сходили в магазин, все за правильними цінами купили і решту принесли. Для цього ми і маємо далі боротися з корупцією.

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

Короче из года в год ничего не меняется…

10:48 | 22 Липня 2017
Ира
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: