Найпоширеніші міфи зі стоматологічної практики

Світлана Варвянська
19:02 | 09 лютого 2017
0

У Міжнародний день стоматолога ми запитали лікаря Віталія Сеня, які найпоширеніші міфи щодо здоров’я зубів йому доводиться розвінчувати.

Віталій Сень

Віталій Сень

Легше видалити зуб, ніж лікувати

Це дуже поширений міф. Дійсно, видалити зуб дешевше, ніж лікувати. І часто люди свідомо йдуть на це, особливо, коли справа стосується бокових зубів. Однак це далеко не кращий вибір. При видаленні одного зуба з процесу виводяться іще 1-2 – сусідні, які на нього спиралися. Відтак жувальна функція однієї сторони знижується, зате інша – перевантажується. В запущених випадках це призводить до деформації обличчя через гіпертрофію м’язів з перевантаженого боку щелепи й атрофію – з недовантаженого. Жінок такі зміни особливо хвилюють, дехто вдається до ліфтингів чи підтяжок, не розуміючи, що основна причина – в іншому.

Також може виникнути так званий феномен Попова-Гаддона. Його ще можна назвати “святе місце пустим не лишається”. Місце видаленого зуба має бути заповнене. Тож інші починають рухатися, зміщатися, “роз’їжджатися” у різні боки, між ними з’являються щилини. Якщо зуб видалено на нижній щелепі, то зуб навпроти, на верхній щелепі, висувається вперед, намагається заповнити пустоту. І навпаки. Деформації при цьому відбуваються вже на рівні кістки щелепи. Коли людина, промучившись декілька років, нарешті опиняється із цим дефектом у стоматологічному кріслі, то “зробити все, як було” вже неможливо. Покращити – так, але часто деформації вже незворотні.

Деформації

Деформації

Найбільше людей хвилює, як виглядають їхні передні зуби. З естетичної точки зору, це цілком виправдано. Адже будь-які проблеми з ними псують зовнішність. Але насправді здоров’я і вигляд передніх зубів дуже залежить від здоров’я бокових. Якщо їх немає чи вони сильно пошкоджені, то й передні не виглядатимуть нормально. Вони будуть висуватися вперед, розходитися у різні боки, частково сколюватися через погіршення прикусу.

Від того, чи якісно пережована їжа, залежить здоров’я травної системи. Крупні шматки травмують слизову оболонку шлунку, що в майбутньому може призвести до розвитку гастритів чи інших хвороб. А відповідають за процес також бокові зуби. Тож ставитися до них легковажно, економити на лікуванні і віддавати перевагу видаленню, бо це дешевше – це невиправдано сильний удар по людському організму.

Вилікувати можна будь-який зуб

Це теж ілюзія. Дійсно, у стоматології постійно вдосконалюються методи лікування, з’являються нові технології та матеріали. Тому останнім часом перелік абсолютних показань до видалення зубів значно скоротився. Однак вони все ж існують. Зокрема, зуб видаляють, якщо він є джерелом хронічної інфекції, а якісно полікувати його неможливо, наприклад, через особливості розташування. Або якщо зуб ззовні майже цілий, але є продольна тріщина у корені. Туди весь час потрапляють залишки їжі, а значить, постійно розвивається інфекція. Це впливає і на цілісність сусідніх зубів, і взагалі на гігієну ротової порожнини.

У будь-якому разі, якщо ваш стоматолог радить видалити зуб, є сенс порадитися з іншим фахівцем. Впевнений, що ніхто із лікарів не хоче навмисно зробити пацієнтові гірше, але кожен лікує у межах своєї компетенції. А вона, як і в будь-якій іншій професії, може бути різна.

Молочні зуби можна не лікувати

Молочні зуби часто вважають неповноцінними і легковажно ставляться до проблем із ними. Думають, можна не лікувати і просто дочекатися, коли вони випадуть. Це помилка. Насправді молочні зуби дуже важливі. Карієс на молочних зубах розвивається досить швидко і без лікування часто призводить до видалення зуба. Крім звичайних зубних функцій, кожен з них “тримає місце” для постійного. Відтак його відсутність впливає на розвиток всього зубного ряду. Позбавитися молочного зуба раніше, ніж це було передбачено природою – це значить, гарантовано мати у майбутньому неправильний прикус. Зуби зміщуються, ростуть криво, а коли починає рости постійний, раптом виявляється, що для нього замало місця. У найгіршому випадку, без лікування карієс на молочному зубі може призвести до загибелі “зачатків” зуба постійного. Тоді без імплантанта не обійтися.

Якщо карієс у дитини тільки починається і до дірок іще не дійшло, чекати погіршення не варто. Треба провести так звану герметизацію. Процедура швидка і безболісна. Вона захистить молочний зуб від подальшого руйнування і дасть можливість постійному вирости здоровим.

Перші постійні – шості – зуби у дитини з’являються у 5-7 років. Ясно, що правильно чистити зуби вона у цьому віці ще не вміє. Тому контролювати якість та тривалість процесу повинні батьки. Іноді дорослі дивуються: звідки карієс у маленької дитини? Солодке обмежуємо, зубки чистимо… І зовсім не зважають на те, що у бабусі, наприклад, страшні проблеми з зубами, та й татові гігієною ротової порожнини треба зайнятися. Мова зараз не про спадковість: оті карієсні бактерії, які вольготно почуваються у роті батьків, через спільну ложку, наприклад, можуть легко “перебратися” у рот дитини і наробити там біди.

Знайомити дитину зі стоматологом треба задовго до того, як почалися проблеми із зубами. До обраного стоматолога треба кілька разів сходити на екскурсію: покататися у стоматологічному кріслі, дізнатися, для чого різні цікаві інструменти, подивитися мультики. Звісно, атмосфера навкруги має бути максимально позитивною, а не коли у сусідньому кріслі ридає інша дитина. Починати знайомство, коли зуб уже болить і дитині потрібне складне невідкладне лікування, запізно. З мого досвіду, у кожного третього пацієнта величезні проблеми із зубами, бо він з дитинства так боїться стоматологів, що звертається до них, лиш коли більше не в змозі терпіти біль.

Дитяча стоматологія

Дитяча стоматологія

Найоригінальнішим запитанням від пацієнта у стоматологічному кріслі було написане на екрані смартфона: “Лікарю, що ви думаєте про евтаназію?” – згадує стоматолог Віталій Сень

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: