Над «Територією Майдану» працюватимуть додатково

Трибуна
10:12 | 15 грудня 2016
0

Переможці конкурсу на створення кращого меморіального комплексу для увічнення подій Революції гідності пообіцяли врахувати зауваження до їхнього концепту. Щоправда, не всі.

Над “Територією Майдану” працюватимуть додатково

Над “Територією Майдану” працюватимуть додатково

Концепт меморіального комплексу «Територія Майдану», який переміг в оголошеному Полтавською ОДА конкурсі, обговорювали 14 грудня під час «круглого столу». Точніше, не сам концепт, а можливості і доцільність його втілення. Прибічників і противників цієї ідеї зібралося майже порівну. Дискусія вийшла аж занадто гарячою: опоненти звинувачували один одного у піарі за рахунок Майдану, відсутності художнього смаку і бракові патріотизму.

Художник Юлія Петушинська — одна з тих, хто не бажає бачити концепт-переможець втіленим у життя. Вважає його недостатньо монументальним, таким, що невповні виражає ідею пам’яті, скорботи та значимості подій, які відбулися. Ідеологічну складову концепту вона називає недопрацьованою. Хоча проти загальної концепції «відкритого простору» не заперечує.

Громадська активістка Ольга Климко, що вже три роки підтримує родини загиблих на Майдані і відвідує усі суди над вбивцями протестувальників, також вважає деякі ідеї недоцільними. Зокрема, на стовпчиках, які ділять «струмок пам’яті» на умовні часові відрізки, не повинно бути жодних прізвищ загиблих. На її думку, таку форму увічнення їхні близькі сприймуть неоднозначно. Авторам вказали також на те, що у запропонованому вигляді, коли центральним елементом меморіалу є потік, що тече через площу, цей комплекс буде абсолютно нефункціональним взимку. Адже струмок замерзне, а невеликі елементи композиці зникнуть під снігом. До того ж, на думку деяких опонентів, концепт буде занадто дорогим як на етапі реалізації, так і при подальшому обслуговуванні.

Натомість прихильники концепту-переможця називають його новим рішенням в увічненні пам’яті майданівців і в архітектурі громадського простору взагалі. Адже автори запропонували не просто встановити пам’ятник, а переосмислили наповнення всієї території поблизу ОДА, перетворили нефункціональну зараз площу у комфортне для полтавців місце. На думку громадського активіста Ігоря Кіянчука, меморіальний комплекс повинен, у першу чергу, викликати відповідні емоції, і з цим запропонований проект цілком справляється.

Автори концепту «Території Майдану» – архітектори з ГО «Сіті Лаб» – погодилися: монументальності у запропонованому ними комплексі немає.

– Майдан стояв за зміну свідомості, за якісні перетворення, а не за те, щоб замінити одні пам’ятники на інші.. Ми спеціально відмовилися від ідеї стели чи інших величних споруд, які б тисли своєю вагою і зовнішнім виглядом, і свідомо використали інші символи, бо не вважаємо, що українці — тупі. Однак ми не збираємося наполягати, щоб наш концепт затвердили до реалізації, якщо громадськість буде категорично проти. Те, що в Україні і в Полтаві зокрема почали проходити такі відкриті конкурси — уже перемога. Це той випадок, коли процес навіть важливіший, ніж результат, – сказав один із авторів проекту Дмитро Вєрьовкін.

Дмитро Вєрьовкін

Дмитро Вєрьовкін

За підсумками «круглого столу» вирішено створити робочу групу, до складу якої увійдуть, автори проекту, художники, архітектори та інженери. Вони мають внести зміни до концепту, які посилять його ідеологічну складову, запропонувати технічне вирішення, порахувати вартість його втілення та врахувати інші зауваження.

Світлана Варвянська

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: