Начальник кіберполіції Полтавщини розповів, як не стати жертвою шахрайства

0

Із розвитком технологій дедалі більше громадян стають жертвами кіберзлочинів. Начальник Територіального управління кіберполіції в Полтавській області Олександр Кравченко розповів, які злочини найбільше поширені в регіоні та чому. Кожен користувач інтернету може постраждати від дій шахраїв, проте цього завжди можна свідомо уникнути. 

Праворуч - Олександр Кравченко

Праворуч – Олександр Кравченко. Фото: np.pl.ua

Як запевнив пан Кравченко, Територіальне управління кіберполіції Полтавщини працює за всіма напрямками, визначеними Національною поліцією; серед них – гарантія інформаційної безпеки, безпеки в сфері електронної комерції, електронних платіжних систем, виявлення фактів розповсюдження незаконного контенту.

Найбільшу питому вагу займають злочини в сфері електронної комерції. Це шахрайства в мережі інтернет, банально. Коли на сайтах виставляють оголошення, беруть передплату, а товар не присилають. Або навпаки – телефонують людям, які намагаються щось продати, вводять в оману, вивідують реквізити карток і здійснюють перерахування коштів із подальшим зняттям. Ми ефективно протидіємо їм, але, на жаль, щодня додаються нові факти.

Олександр Кравченко зауважив, що потерпілі та злочинці не завжди з Полтавської області: поліцейським доводиться співпрацювати з іншими управліннями.

Ця злочинність – безкордонна, оскільки інтернет дає можливість залишатися анонімним. Цим і користуються. Громадяни можуть нам допомогти свідомим ставленням до самих себе і правильним використанням платіжних інструментів. Якщо при отриманні картки кажуть, що не слід нікому повідомляти пін-код – то не треба його нікому повідомляти. Коли стикаємося з ситуацією, що людей ошукали і вони звертаються до нас, ми займаємося пошуками, ми розкриваємо ці злочини. Але якби була більша свідомість, більшості злочинів могло б не статися.

Фото: belive.ru

Фото: belive.ru

Найпопулярнішими товарами, за словами пана Олександра, є мобільні телефони, зокрема айфони.

Якщо він продається вдвічі дешевше та в ідеальному стані або новий, то треба тричі подумати, чи вносити передплату. Зокрема ще можна користуватися сервісами “накладений платіж” або “оплата при отриманні товару”. Такий вид оплати вимагає сплату комісії, але щоб не сплачувати ці 10-20 гривень, людина іноді готова ризикнути набагато більшими коштами. Вибір за кожним.

Іншим “вразливим” місцем, за словами очільника кіберполіції Полтавщини, є банкомати. В арсеналі шахраїв є засоби, встановлення яких допомагає зчитувати інформацію з карток і фіксувати паролі.

Якщо ми говоримо про використання карток, то треба дивитися на банкомати. За еталон можна взяти будь-який банкомат, що знаходиться у відділенні банку. Там цілодобова охорона, і зловмисники не ставлять додаткових пристроїв – це може бути моментально виявлено і не матиме сенсу. Їх ставлять зазвичай на нелюдних вулицях або навпаки – де великий потік людей, де багато банкоматів, але немає банківських установ поруч.

Шархайський пристрій - скіммер. Зчитує номер картки та введений код

Шархайський пристрій – скіммер. Зчитує номер картки та введений код

Окрім спеціальних накладок-скіммерів, зловмисники можуть ставити відеокамери, щоб фіксувати введення пін-коду. Кіберполіція радить під час використання банкомату:

  • впевнитися, що біля нього відсутні зайві елементи;
  • прикривати клавіатуру рукою під час введення паролю.

Якщо водій їде на машині – говорять, що він керує джерелом підвищеної небезпеки, і він відповідає за вчинені дії. Люди, коли тримають платіжні інструменти, коли повідомляють інформацію, не думають, що також ризикують. Основне моє побажання – свідоме та зважене ставлення до цих процесів. Але якщо вже сталося щось подібне – якомога швидше звернутися до кіберполіції, – підсумував Олександр Панченко.

Звернутися до Кіберполіції можна на офіційному сайті. Форма прирівнюється до заяви та розглядається на місцях. Олександр Панченко додав, що чим більше фактів зафіксують поліцейські, тим реальніше розкрити злочин. Вагомий чинник – швидкість подачі заяви, оскільки сучасні шахраї можуть легко змінювати номери телефонів і реквізитів, обриваючи нитки для їхнього пошуку.

14 листопада 2018