На Полтавщині ще не проведено жодної енергоефективної закупівлі

Трибуна
2017-10-31

Ще у березні 2017 року Верховна рада прийняла зміни до законодавства, якими надала можливість укладання енергосервісних договорів для термомодернізації будівель бюджетних установ із використанням електронної системи закупівель Prozorro. Та поки наша область не уклала жодного так званого ЕСКО-контракту.

Закупівлі Енергосервісу

Закупівлі Енергосервісу

У жовтні в електронній системі Prozorro запустили окремий модуль для закупівель енергосервісу. З 13-го жовтня в Україні вже оголосили 37 процедур відкритих торгів із закупівлі енергосервісу, всі вони відображені на порталі prozorro.gov.ua та доступні для моніторингу. Відразу видно, з яким нетерпінням чекали на це замовники. Першопрохідцями стали Сумська, Львівська, Кіровоградська, Київська та Рівненська області. Переважно енергоефективними хочуть зробити навчальні заклади. Перші аукціони мають відбутися вже 19 грудня.

план енергосервіс

Станом на сьогодні два електронні майданчики (SmartTender.biz та Privatmarket) вже реалізували можливість проводити відкриті торги із закупівлі енергосервісу. Найближчим часом приєднаються й інші авторизовані електронні майданчики.

У Полтавській області поки що не оголосили подібні закупівлі через електронну систему Prozorro, проте активно працюють у цьому напрямку. На сайті Полтавської обласної державної адміністрації оприлюднено перелік об’єктів бюджетної сфери, які потребують енергомодернізації.

При цьому, ще у 2016 році з бюджетними установами Полтавської області були укладені на 10 років 2 ЕСКО-договори. Енергоефективними стали середня загальноосвітня школа Попівки та Зубівський навчально-виховний комплекс Миргородського району. Тоді очікували економію газу до 65%.

Детальніше про особливості проведення еско-закупівель та укладання договорів ми поговорили з Поліною Колгановою, координатором центру компетенцій Prozorro та юристом Інституту аналітики та адвокації. Вона пояснила, що укладання енергосервісного договору полягає у проведенні відповідними компаніями оновлення систем опалення, освітлення, утеплення будівель за кошти інвестора. Це у майбутньому має зменшити для замовника плату за енергоносії мінімум на 20%. За рахунок економії витрат на енергоресурси замовник здійснюватиме оплату вкладених коштів (отриманої позики).

Поліна Колганова виділяє 8 особливостей закупівель енергосервісу.

  1. Замовник, який планує провести закупівлю енергосервісу, має для початку вивчити стан енергоефективності своєї установи. До того ж, має вирішити, які можна провести роботи для того, щоб менше сплачувати коштів за енергоносії. При плануванні необхідно провести енергоаудит будівлі.
  2. Такі закупівлі здійснюються шляхом застосування 2-х процедур: відкритих торгів або переговорної процедури закупівлі.
Лампи

Лампи

  1. Замовники не встановлюють у тендерній документації кваліфікаційний критерій «наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору», адже це новий вид процедур закупівель. Проте Замовник може встановити такий кваліфікаційний критерій, як наявність документально підтвердженого досвіду виконання технічних та організаційних енергозберігаючих та інших заходів. У таких випадках вони зазначаються замовником у тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (при переговорній процедурі закупівлі).
  2. Оцінка пропозицій учасників процедури відбувається автоматично шляхом проведення аукціону на підвищення. Замість критерію оцінки «ціна» застосовується інший критерій – показник ефективності енергосервісного договору.

– Показник розраховується за формулою, яка регламентована на законодавчому рівні та «зашита» в електронну систему. У разі, якщо учасники подали пропозиції з однаковим значенням показника ефективності енергосервісного договору, першим в електронному аукціоні підвищення показника здійснюватиме учасник, який подав свою пропозицію пізніше, ніж інші учасники з аналогічним значенням. Переможцем процедури закупівлі обереться той учасник, який матиме найвищий показник.

Поліна Колганова

Поліна Колганова

Поліна Колганова

  1. Договір укладатиметься на строк до 15 років, тобто діятимуть довгострокові правовідносини між замовниками та енергосервісними фірмами.
  2. Типовий енергосервісний договір затверджується Кабінетом Міністрів України. На сьогодні нового такого договору немає, тож поки що можна використовувати затверджений постановою КМУ від 21.10.2015 р. №845.
  3. Цікаво, що коли замовником уже обрано переможця, істотні умови енергосервісного договору затверджуються рішенням відповідної місцевої ради. А якщо це об’єкти державної власності – Мінфіном. Строк такого затвердження не повинен перевищувати 60 робочих днів з дати звернення головного замовника енергосервісу щодо затвердження відповідних істотних умов енергосервісного договору.
  4. Ціни енергосервісного договору протягом строку його дії можуть змінюватися. Випадки перелічені у пунктах 5, 6, 7 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».

Примітка: За цим посиланням можна ознайомитися з переліком ЕСКО-компаній, першими укладеними ЕСКО-контрактами та переліком підприємств, які здійснюють послугу енергоаудит.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: