На Полтавщині розширюється команда ФОПів, які впливають на результати закупівель

0

У квітні «Трибуна» писала про ряд ФОПів, які своїми діями впливали на процес обрання переможця. Аналізуючи публічні закупівлі, ми знайшли нових учасників, які долучилися до антиконкурентних дій.

У лютому 2018 року Комунальний заклад «Кременчуцький обласний госпіталь для ветеранів війни» Полтавської обласної ради оголосив тендер на придбання м’яса за 374 902 гривень. На дану закупівлю відгукнулося 4 учасники:

ФОП Сергієнко Володимир Іванович

ФОП Скобель Олександр Володимирович

ФОП Малик Олександр Михайлович

ФОП Мазаратій Наталія Іванівна

Переможцем визнали ФОП Малик із ціновою пропозицією 360 000 гривень. До речі, вона виявилась найдорожчою серед усіх учасників. Причиною обрання даного підрядника стало:

1. ФОП Сергієнко з найдешевшою пропозицією не надав відповідних документів для гарантій виконання замовлення:

ФОП Сергієнко з найдешевшою пропозицією не надав відповідних документів

ФОП Сергієнко з найдешевшою пропозицією не надав відповідних документів

2. ФОП Скобель, який йшов далі по списку цінової політики, теж не подав потрібних документів для завершення процедури торгів:

ФОП Скобель

ФОП Скобель

3. ФОП Мазаратій не була представлена на процедурі розкриття пропозицій.

Враховуючи усі обставини, замовник не мав іншого варіанту, як обрати ФОП Малик переможцем, адже той подав усю документацію.

Зважаючи на те, що ми спостерігали неодноразові порушення з боку ФОП Сергієнко та ФОП Мазаратій, ми зацікавилися новими учасниками, які були представлені в даних торгах.

Виявилося, що ФОП Скобель та ФОП Малик мають спільну адресу проведення підприємницької діяльності — м. Кременчук, вул. Пролетарська, 29/35, «Магазин «МІГ»:

Спільна адреса проведення підприємницької діяльності

Спільна адреса проведення підприємницької діяльності

Спільна адреса проведення підприємницької діяльності

Спільна адреса проведення підприємницької діяльності

Окрім цього, учасники подали свої документи з різницею в 12 хвилин (16.37 та 16.49).

Також, досліджуючи документацію матеріально-технічної бази, обидва ФОПи вказали на договірні відносини з однією і тією ж особою. Вони орендують приміщення за однією адресою — м. Кременчук, вулиця Героїв Крут, будинок 17. Договори були підписані в один день — 1 січня 2018 року з однією особою — Бережний Володимир Андрійович.

Документ оренди ФОП Малик

Документ оренди ФОП Малик

Договір оренди ФОП Скобель

Договір оренди ФОП Скобель

Стосовно даних порушень громадська організація «Центр медіарозслідувань «Прозоро» вже направила заяву до в. о. голови Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. У свої заяві ГО просить встановити факт порушення ЗУ «Про захист економічної конкуренції».

Продовжуючи аналізувати діяльність даних ФОПів, завдяки публічному модулю аналітики «ProZorro» ми маємо підстави вважати, що дані ФОПи можуть мати вплив на перебіг процесу торгів.

Адже в трійку суперників ФОП Малик потрапили такі підприємці:

Трійка суперників ФОП Малик

Трійка суперників ФОП Малик

Окрім цього, у закупівлі м’яса для КЗ «Світловодська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради» представлені вже знайомі нам ФОПи: Малик, Сергієнко, Аврахова та Мазаратій. Усі три учасники подали дорожчу цінову пропозицію, ніж ФОП Малик. ФОП Аврахова взагалі не надала документів. І знову замовник обирає переможця з того, що залишилось.

Закупівля "Світловодська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради"

Закупівля «Світловодська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради»

Олександр Довгошей, аналітик організації Інститут аналітики та адвокації, яка є членом Dozorro спільноти, пояснює, яким чином замовник може захиститися від такої «команди» ФОПів:

— Насправді на ринку державних закупівель часто трапляється, коли на торги приходить один або декілька пов’язаних між собою учасників. Іноді у цього є поважна причина: коли учасники хочуть гарантованого завершення закупівлі і не впевненні, чи буде достатня кількість учасників. Додатковий бонус від такого співробітництва — можливість гратися з ціною та іншими учасниками. Тим чи іншим шляхом здобуваючи собі перемогу. У першу чергу для Замовника важливо скористатися ст. 17 п. 7 ЗУ «Про публічні закупівлі» і зробити елементарну перевірку статутних документів учасника, або даних з ЕДР — задля відсіву явно пов’язаних осіб. Для того, щоб уникнути в подальшому розриву укладеного договору, як недійсного.

Також, для запобігання ситуацій з офіційним листом-відмовою чи відмовою неофіційною, Олександр Довгошей радить замовникам використовувати забезпечення пропозиції.

— Це зробить відмову учасника, який переміг, невигідною заради укладення договору з його «партнером» на більшу суму. На додачу слід використовувати забезпечення виконання договору. Сукупно з прописаними штрафними санкціями це підстрахує Замовника від недобросовісного постачальника. Але, на жаль, використання таких, цілком законних, методів захисту може привести до відлякування навіть адекватних постачальників. І причиною буде недовіра бізнесу до державних закупівель, — підсумовує Олександр Довгошей.

Обкладинка: Тетяна Домненко

23 марта 2019
22 марта 2019