Медреформу підтримали в бюджеті 2019 року

3

У державному бюджеті 2019 року видатки зросли на 12,1%, а доходи збільшились на 11,7% відносно минулорічних показників. Найбільше коштів спрямували на фінансування пенсій та субсидій.

Медреформу підтримали в бюджеті 2019 року

Медреформу підтримали в бюджеті 2019 року

У 2019 році передбачили 98,1 млрд. грн, (9,1% загального бюджету) для фінансування медичної галузі. Відносно 2018 року приріст у фінансуванні медицини відмітили на рівні +12,7%.

Одним із розпорядників «медичних» кошів є Національна служба здоров’я України (далі — НСЗУ). У 2019 році її видатки зростуть на 133% відносно попереднього року та становитимуть – 19,3 млрд. грн. Таке зростання є обґрунтованим, оскільки у 2018 році лікарні первинної ланки медицини частково фінансуються за рахунок коштів субвенції, а у 2019 році усі державні фінанси йтимуть через НСЗУ за надані послуги населенню.

У 2019 році НСЗУ фінансуватиме нові пілотні проекти з реформування вторинної медицини. Бюджет пілотних проектів становитиме 2,9 млрд. грн., з яких 966 мільйонів — для реалізації пілоту у Полтавській області.

Натомість для місцевих бюджетів Полтавщини зменшиться обсяг медичної субвенції на 47,4% порівняно з 2018 роком. В процесі пілотування полтавські лікарні вторинної ланки медичної допомогу поступово переходитимуть від прямого фінансування державною субвенцією до оплати за кожен пролікований випадок через НСЗУ. У 2020 році в усіх регіонах України має запрацювати нова система фінансування:обсяг медичної субвенції зменшуватиметься на користь фінансування через НСЗУ за випадки безпосереднього лікування пацієнтів.

— Полтавщина виявилась найбільш готова до медреформи. Всі без виключення міські, районні лікарні регіону, а також 10 закладів охорони здоров’я обласного підпорядкування перейдуть на нову систему фінансування. На державній субвенції залишаться тільки ті, що займаються психіатрією, онкологію і туберкульозом, — пояснив 14 грудня на прес-конференції Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації.

Як пояснила Алла Бредіхіна, заступник начальника управління фінансово-економічної роботи ДОЗ, у державному бюджеті розраховано субвенцію тільки до 1 квітня, а решта суми за 9 місяців буде перерахована на рахунки НСЗУ.

— Полтавщина першою із регіонів отримає ці кошти із 1 липня 2019 року, тобто фактично відбудеться переорієнтація ресурсів для оплати за іншим економічним принципом, але в загальному регіон отримає коштів більше, ніж в 2018 році. Додатково медицина області отримає підтримку із обласного бюджету, — додала Алла Бредіхіна.

Окрім Полтавщини, для решти регіонів України медична субвенція у 2019 році суттєво не зміниться. Розглянемо обсяги субвенцій, запланованих до виділення місцевим бюджетам у 2019 році.


Окрім м. Київ, Донецької та Луганської областей, для решти регіонів зменшиться медична субвенція.

Із 2019 року запрацює нова модель фінансування первинної ланки медичної допомоги та розпочнеться реорганізація закладів вторинної і третинної медицини. У квітні 2018 року для забезпечення цього етапу реформи розпочався процес підписання декларацій між населенням та сімейними лікарями. Замовником первинних медичних послуг та відповідно платником за них є НСЗУ.

Станом на грудень 2018 року 22,3 млн українців підписали декларації — це 53% наявного населення.

Найменший відсоток підписаних декларацій відмітили у Донецькій, Луганській областях та м.Київ. Водночас медична субвенція цих регіонів збільшиться у 2019 році відносно минулого.

Трансформація охорони здоров’я в Україні триватиме ще два роки, а у 2020-му медична галузь повністю перейде на нову модель фінансування.

Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації»

15 января 2019
14 января 2019