Медреформою передбачено: додаткові кошти на сільську медицину

Проект Закону 7117 «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості», прийнятий у рамках медреформи, за основну мету має виділення окремої державної субвенції на розвиток медичного обслуговування у селах. На 2018 рік на це передбачено 5 мільярдів гривень.

Сільська медицина

Сільська медицина

Ініційований Президентом законопроект №7117 «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості», загалом, обговорювали значно менше, ніж «вимучений» не одним голосуванням законопроект №6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів». Саме останній став уособленням медичної реформи.

– Треба розуміти, що ухвалений Радою законопроект – це лише канва майбутніх змін. Потрібна велика кількість підзаконних актів, додаткових законів та змін до вже існуючих, щоб реформа дійсно запрацювала, – нагадує заступник голови парламентського комітету з охорони здоров’я Ірина Сисоєнко. Вона була однією з тих, хто активно просував медреформу, а тепер хвилюється за реалізацію проголосованого.

Сільська медицина

Сільська медицина

Наблизити деклароване до реальності і покликаний законопроект №7117. Основна його мета – додаткові кошти на сільську медицину. Бо без цього, в принципі, навряд чи вдасться щось реформувати. Уже в наступному році з держбюджету на зміни у цій сфері виділять 5 млрд. грн. Фінансування з місцевих бюджетів та інших додаткових джерел законопроектом також передбачене. Що рівень медичного обслуговування на селах далекий не лише від належного, а й навіть від рівня в українських містах, здається, нікого переконувати не треба. Іван Вусик з с. Шевченкове Решетилівського району, єдиний сімейний лікар на шість сіл та один хутірець, розказує, якого оснащення не вистачає на його медичній дільниці:

– Кілька років, як у нас з’явився переносний кардіограф. Це дуже зручно, бо можемо зняти кардіограму одразу на виклику. Раніше для цього пацієнту треба було прийти на дільницю. Також є пульсоксиметри. Вони рахують пульс, а ще визначають сатурацію – рівень насисеності крові киснем. Його нестача, наприклад, може говорити про проблеми з серцевою діяльністю. Завдяки цьому, можемо швидше ухвалювати рішення про подальші дії в екстрених випадках. Що стосується інших аналізів, то на місці можемо лише виміряти рівень цукру глюкометром. Усе інші: забір крові, загальний та біохімічний аналіз крові – лише в лабораторії, яка знаходиться у центральній районній лікарні, в Решетилівці. До неї майже 20 км, а тому люди, особливо літні чи малозабезпечені, не дуже охоче погоджуються на обстеження. Тому діагностика часто утруднена. Колись нам обіцяли експрес-тести, знаю, що такі існують. Але ми їх досі не отримуємо.

Сільська медицина

Сільська медицина

Тому діагностична сфера – одна з тих, що потребує додаткового фінансування. Місцеві бюджети, так само, як бюджети новостворених ОТГ, навряд чи впораються з цим завданням без державної підтримки. Окрім експрес-тестів – пересувні лабораторії, флюорографічні та скринінгові кабінети на колесах могли б зробити діагностику у сільській місцевості доступнішою. А це – вчасне виявлення хвороб, у тому числі онкологічних, на ранніх стадіях. Значить, менші витрати на лікування і більші шанси на одужання. Щоправда, пересувні діагностичні кабінети, якими деякі політичні партії «набивають» собі голоси у сільській місцевості перед черговими виборами, тоді, вочевидь, втратять актуальність.

Що в законі для лікарів

Наявність висококласних фахівців у сільській місцевості – проблема в багатьох сферах. Медицина – не виняток. Відлякують не лише невисокі зарплати, а й умови життя: відсутність власного житла та комунальних зручностей, брак автотранспорту або пального, щоб відвідувати пацієнтів, неможливість влаштувати дитину у дитсадок чи віддати на гуртки, бо в багатьох далеких селах їх катма. Законопроект №7117 передбачає вирішення цієї проблеми, «включаючи забезпечення необхідним медичним обладнанням та спеціальним транспортом, а також сприяння підвищенню рівня професійних знань та практичних навичок таких працівників». Щоправда, відповідальність за вирішення питання покладається на місцеве самоврядування. Саме його органи «… 2) вирішують в установленому порядку питання щодо забезпечення медичних та фармацевтичних працівників житлом, службовим транспортом, належними умовами праці; 3) визначають потреби на місцях у фахівцях медичного профілю та вносять в установленому порядку пропозиції щодо формування замовлення на підготовку таких фахівців, підвищення їх кваліфікації; 4) укладають договори на підготовку фахівців медичного профілю» та ін.

Сільська медицина

Сільська медицина

Що таке вирішення можливе, добре видно у розрізі утворення ОТГ. Так, взяти на роботу у ФАП сімейного лікаря було одним з перших рішень у Сергіївській ОТГ. Йому пообіцяли не лише зарплату у 10 000 грн., а й житло з усіма вигодами та службовий автомобіль. І мали з кого вибирати. Щоправда, різні ОТГ мають різний рівень доходів, однак, із стартом медичної реформи, питання оплати праці, при достатній кількості пацієнтів, по суті, не повинно залежати від місцевих бюджетів. Хіба грошей буде настільки багато, що в ОТГ з власної волі вирішать зменшити рекомендовану кількість пацієнтів, яка має припадати на кожного сімейного лікаря, і встановити власні доплати.

Дещо про телемедицину

Іван Вусик говорить, що на його дільниці є можливість проводити гінекологічний огляд жінок, існує і стоматологічний кабінет. Однак наявне обладнання явно колись бачило кращі часи. «Вузькі фахівці» з певною періодичністю відвідують медичну дільницю. Здебільшого, основних спеціальностей, на кшталт кардіолога. До багатьох інших місцевим мешканцям доводиться їздити. У кращому разі, в район. Ясно, що на таке погоджуються або навіть мають можливість не всі селяни. А тому час, необхідний для ефективного лікування, втрачається. Дистанційні консультації з вузькопрофільними спеціалістами могли б частково вирішити цю проблему.

Сільська медицина

Сільська медицина

Тому велику частину із «сільських» 5 млрд. грн. планують витрати на телемедицину. Цей напрямок, щойно акцент на ньому зробила команда реформаторів з МОЗ, спричинив появу мемів і викликав шквал критики на свою адресу. Розбіг думок – від повного нерозуміння на кшталт: «Замість лікарів нас знову екстрасенси по телевізору лікуватимуть» – до слушних зауважень: у селах, де переважна частина населення – старші 60 років, а про інтернет навіть не мріють, говорити про телемедицину немає особливого сенсу.

Насправді, до телебачення телемедицина, звісно, не має жодного стосунку. Медична допомога із застосуванням телемедицини передбачає можливість надання пацієнту медичних послуг з консультування, діагностики, лікування із використанням засобів дистанційного зв’язку у вигляді обміну інформацією в електронній формі, у тому числі шляхом передачі електронних повідомлень, проведення відеоконференцій. Надання телемедичних послуг проводиться шляхом телемедичного консультування, телемедичного консиліуму, телеметрії та домашнього телеконсультування. Телемедичне консультування передбачає дистанційне надання консультації, проведення діагностики, лікування, реабілітації та профілактики хвороб, а також визначення закладу охорони здоров’я, що може забезпечити надання пацієнту необхідної медичної допомоги.Телеметрія застосовується для оцінки і моніторингу стану здоров’я пацієнта, а також контролю показників діяльності (фізіологічних параметрів) організму людини шляхом дистанційного вимірювання, збору і передачі відповідної інформації (с).

Телемедицина

Телемедицина

Заступник міністра охорони здоров’я Олександр Лінчевський упевнений: це значно підвищить якість допомоги, що надається. Не потрібно буде везти всі результати аналізів чи УЗД або знімки у райцентр чи далі – консультацію, у певних випадках, можна буде отримати дистанційно, відіславши їх.

Найпомітнішою, вочевидь, зручність стане у кардіології.

– Інколи сімейному лікарю на місці важко повністю зрозуміти кардіограму. А значить, і прийняти рішення: чи потрібна цьому пацієнтова термінова госпіталізація, чи ні. І як варто діяти, щоб не втратити хворого в дорозі: які ліки вводити, як стабілізувати загрозливий стан. Таку консультацію йому, побачивши кардіограму, зможе надати кваліфікований кардіолог з лікарні вторинного чи третинного рівня. І дуже швидко, – розказав чиновник журналістам газети «Українська правда».

О.Лінчевський

О.Лінчевський

МОЗ дозволить лікарям консультувати своїх колег по телефону. Для цього уже підготовлено накази «Про удосконалення системи кардіологічної допомоги у закладах охорони здоров’я» та «Порядок надання медичної допомоги бригадами екстреної (швидкої) медичної допомоги пацієнтам з гострим коронарним синдромом з елевацією сегменту ST».

Вони запроваджують нові правила функціонування системи надання кардіологічної допомоги та роботи бригад екстреної медичної допомоги.

– Я стажувався у «швидкій» у Франції, і там анестезіолог не соромиться відправити частину кардіограми вузькоспеціалізованому кардіологу в лікарню, щоб він сказав, що робити далі: як везти, куди і чим лікувати дорогою, – каже, зокрема, заступник міністра.

Телемедицина

Телемедицина

В реаліях українських сел усе це звучить поки що фантастично. Навіть навчити медиків іншому виду консультування та відповідальності буде непросто. Однак саме цей напрямок держава збирається фінансувати посилено. Причому фінансування обіцяють не разове. Бо інакше всі розмови про якісне медобслуговування та рівний доступ до медичних послуг нічого не коштуватимуть. Як зараз. Конкретно у ст.7 законопроекту №7117 йдеться саме про це і, схоже, запровадження телемедицини у сільській місцевості та фінансування цього процесу було основною його метою:

«Кабінет Міністрів України визначає порядок та критерії забезпечення за рахунок коштів державного бюджету закладів охорони здоров’я в сільській місцевості обладнанням та транспортними засобами, необхідними для медичного обслуговування населення, зокрема:

сучасними комп’ютерними та телекомунікаційними технологіями та засобами для забезпечення функціонування електронної системи охорони здоров’я, організації медичного обслуговування у сільській місцевості із застосуванням телемедицини, електронних рецептів, інтеграції інформаційних систем закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання первинної медичної допомоги, з інформаційними системами закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;

медичним обладнанням для первинного обстеження, портативними телемедичними діагностичними засобами для дистанційного збору та передачі інформації про показники діяльності (фізіологічні параметри) організму пацієнта, міні-лабораторіями для взяття аналізів, спеціальним обладнанням для належного зберігання лікарських засобів та медичних виробів, а також їх транспортування;

сучасним ультразвуковим, рентгенологічним, стоматологічним та іншим обладнанням;

авіаційними, водними, автомобільними спеціальними санітарними транспортними засобами, у тому числі обладнаними реанімаційними засобами».

Додаткові фінанси, посилена мотивація та навчання медиків здатні якісно підняти рівень охорони здоров’я на селі. Якщо гроші витрачатимуть ефективно. За процесом змін зможемо спостерігати вже через пару місяців – старт реформи запланований на 2018 рік.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: