Медична реформа крок за кроком

У Міністерстві охорони здоров’я презенували покроковий план реформ у медичній сфері на 2017 рік.

Медреформа крок за кроком

Медреформа крок за кроком

Календарний план реформи системи фінансування охорони здоров’я, створення госпітальних округів та суттєві зміни у роботі первинної ланки медицини презентував заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк. Кожен блок передбачає також розробку та ухвалення нормативних документів, аби всі зміни здійснювалися у правовому полі.

Першочерговими визначено такі напрямки роботи:

1. Запровадження нової моделі фінансування для первинної медичної допомоги. Зразки документів для вільного вибору громадянами сімейного лікаря вже проходять громадське обговорення. Готовий і проект наказу Про порядок надання первинної медичної допомоги, що визначає правила надання, перелік необхідного оснащення, основні завдання лікаря первинки. Готуються зміни до бюджету у зв’язку з переходом на новий механізм оплати послуг медиків первинної ланки.

2. Створення правових основ для нової системи фінансування охорони здоров’я. Триває робота над змінами до законів про державні гарантії надання медичної допомоги та основ законодавства про охорону здоров’я. Умови отримання ліцензії лікарями первинної ланки обіцяють спростити. Також МОЗ підготувало гарантований пакет медичної допомоги та пропонований рівень тарифів для оплати медичної допомоги з державного бюджету. Зараз документ обговорюють та вносять до нього пропозиції.

3. Створення єдиного національного замовника медичних послуг. Уже в 1 кварталі 2017 р. у структурі МОЗ на перехідний період створять Департамент «Національна служба здоров’я», який у ІІ кварталі запланували трансформувати в центральний орган виконавчої влади – «Національну службу здоров’я». Проект Постанови про його створення готується.

4. Створення єдиної електронної системи обміну медичною інформацією. Це – непростий та тривалий процес. У 2017 році планують почати реєстрацію пацієнтів, медичних працівників та реєстрацію закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, в єдиній електронній системі обміну медичною інформацією. У другому півріччя заплановано видачу електронних рецептів за програмою реімбурсації вартості лікарських засобів та запровадження навчальних програм для медичних працівників щодо використання електронної системи обміну медичною інформацією у закладах вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

5. Перегляд уніфікованих клінічних протоколів для переліку найбільш поширених медичних станів і спрощення вимог до ведення паперової звітності в медичних закладах. Лікарі давно говорять про необхідність оновлення медичних протоколів відповідно до міжнародних стандартів. Адже вони написані за приницпами доказової медицини, а тому гарантують максимально ефективне лікування, з вкористанням лише дієвих препаратів, і захищають як лікаря, так і пацієнта. Зокрема, за словами професоа Олени Ковальової, які вивчала хорватський досвід медичної реформи, у Європі неможливе призначення препарату, якщо він не прописаний у протоколах лікування того чи іншого захворювання.

6. Запровадження нової моделі фінансування медичної допомоги для вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги (підготовчий етап). У 2017-го році відбуватиметься доопрацювання методики діагностично-споріднених груп для обліку наданої медичної допомоги в пілотних закладах охорони здоров’я (в рамках проекту Світового банку), що надають стаціонарну медичну допомогу. А з 2018-го передбачається її запровадження в усіх стаціонарах. Вже у найближчі місяці планують затвердити методику аналізу витрат (собівартості медичних послуг) закладів охорони здоров’я.

Перехід на оплату послуг вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги за новим методом у межах гарантованого пакету медичної допомоги для всіх закладів охорони здоров’я здійснюватиметься у 2019–2020 рр.

7. Створення госпітальних округів. МОЗ вже розробило та передало на затвердження примірне положення про госпітальний округ, пропозиції щодо переліку та складу госпітальних округів. На етапі доопрацювання залишаються рамкові вимоги до лікарень інтенсивного лікування І та ІІ рівнів. У планах – розробка та затвердження програми інвестиційної підтримки розвитку госпітальних округів. Нагадаємо, на Полтавщині діятимуть чотирі госпітальні округи з центрами у Полтаві, Лубнах, Кременчуці та Миргороді (схожа система уже кілька років працює в регіоні). Крім того,планується, що додатково діятимуть кілька лікарень інтенсивного лікування – у Гадячі. Хоролі та Горішніх Плавнях.

8. Запровадження національної системи реімбурсації (відшкодування вартості) лікарських засобів при серцево-судинних захворюваннях, діабеті ІІ типу та бронхіальній астмі. Запуск системи заплановано на ІІ квартал 2017 року. Поки що затверджується методика обчислення граничного обсягу відшкодування вартості та визначення граничної ціни ліків, що відшкодовуються; а також порядок відшкодування вартості ліків аптечним закладам з чітко визначеними термінами та гарантіями здійснення відшкодування. Крім того, в першому півріччі планується введення в експлуатацію електронного інструменту, що забезпечує проведення відкритих конкурсів цінових пропозицій.

9. Автономізація бюджетних закладів охорони здоров’я. Міністерство готує пакет примірних документів для функціонування закладів охорони здоров’я в умовах фінансової та управлінської автономії та відповідні зміни в законодавство. Протягом 2017 року також запроваджуватимуть навчальні програми для працівників медзакладів щодо функціонування в умовах фінансової і управлінської автономії.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: