Трибуна

Незалежна преса Полтави
+23°

«Мазепинсько-петлюрівський» рейтинг. Як українці ставляться до провідних історичних діячів

У листопаді 2016 року соціологічна група «Рейтинг» проводила опитування серед українців про заборону комуністичної ідеології та запитала, як жителі країни ставляться до відомих історичних персонажів. У фокусі опитування опинився гетьман Іван Мазепи, той що бився під Полтавою у 1709 році, а також полтавець, головний отаман УНР Симон Петлюра.

1-min (2)

За даними опитування, українці знову розділилися по умовній лінії «Схід-Захід», коли визначалися із симпатіями до діячів історії.

Мазепка

Іван Мазепа

На Заході, відзначають соціологи, спостерігається позитивне ставлення до проукраїнських історичних персонажів – Михайла  Грушевського, Івана Мазепи, Степана Бандери та Симона Петлюри. У той же час,  на Сході виражене позитивне ставлення до історичних постатей з Росії. А це – Петро І, Володимир Ленін та Йосип Сталін.

72% опитаних українців позитивно ставляться до Михайла Грушевського, 8% негативно. Близько половини позитивно оцінюють Івана Мазепу (52%) та Петра І (50%), водночас негативне ставлення до останнього дещо більше (29% проти 22%), – пишуть у своєму звіті соціологи групи «Рейтинг».

Кількість прихильників Петра І в Україні зменшується, а от позитивна оцінка Мазепи зросла (до 50%) у порівнянні з результатами 2012 (44%) та 2014 (41%) років.

Рейтинг Мазепа

Цікаве спостереження соціологів. Чим вищим є рівень освіти респондентів, тим краще вони ставляться до Грушевського, Мазепи, Петлюри. І навпаки: чим нижчий рівень освіти опитаних, тим більш виражене їх позитивне ставлення до Леніна та Сталіна.

Рейтинг Мазепа 2222

Крім того, 26% позитивно ставляться до Симона Петлюри. А от негативного ставлення до полтавця-соціаліста більше –  45%. Майже чверть опитаних не знала, що відповісти стосовно Петлюри.

Рейтинг Петро І

Гірше, ніж до Петлюри, опитані ставляться до Сталіна та Леніна – лише 22 і 25% опитаних відповідно відзначили позитивне ставлення до них.

Саме ці постаті мають і найвищі показники негативного ставлення – дві третини негативно ставляться до Сталіна, майже 60% – негативно до Леніна. Динаміка свідчить про те, що кількість прихильників Сталіна за останні роки практично не змінилася (20-24%). Позитивне ставлення до Бандери значно зросло у порівнянні з показниками 2012 року (35% цього року проти 22% у 2012), і трохи збільшилось у порівнянні з 2014 роком (31%).

Опитування проводилися серед населення України від 18 років і старше. Впродовж 4-11 листопада соціологи  у форматі особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face) опитали 2000 респондентів.

Дослідники зазначають, що опитування відбувалося у різних регіонах країни, опитувалися чоловіки та жінки. Також брали до уваги місце проживання респондентів – місто чи село.

Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2.2%, зазначають соціологи.

Написати коментар

Останнi новини:

23 Червень 2017
Протестують проти того, що перукарні, у якій працюють, вимкнули електроенергію. Хоча, за словами жінок, жодних боргів перед енергетиками заклад не…
photo_2017-06-23_18-48-52
23 Червень 2017
23 червня о 18 годині полтавці зібралися біля будівлі колишнього кінотеатру Котляревського. Вони вимагають  припинити будівельні роботи,  які там ведуться…
діа
23 Червень 2017
НБУ за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняв рішення від 22 червня 2017 року №394-рш про відкликання банківської ліцензії та…
Грушевський
23 Червень 2017
23 червня 1917 Українська Центральна Рада опублікувала Перший Універсал. Цей документ сказав, що Україна має бути вільною, а її політичний…