«Мазепинсько-петлюрівський» рейтинг. Як українці ставляться до провідних історичних діячів

0

У листопаді 2016 року соціологічна група «Рейтинг» проводила опитування серед українців про заборону комуністичної ідеології та запитала, як жителі країни ставляться до відомих історичних персонажів. У фокусі опитування опинився гетьман Іван Мазепи, той що бився під Полтавою у 1709 році, а також полтавець, головний отаман УНР Симон Петлюра.

1-min (2)

За даними опитування, українці знову розділилися по умовній лінії «Схід-Захід», коли визначалися із симпатіями до діячів історії.

Мазепка

Іван Мазепа

На Заході, відзначають соціологи, спостерігається позитивне ставлення до проукраїнських історичних персонажів – Михайла  Грушевського, Івана Мазепи, Степана Бандери та Симона Петлюри. У той же час,  на Сході виражене позитивне ставлення до історичних постатей з Росії. А це – Петро І, Володимир Ленін та Йосип Сталін.

72% опитаних українців позитивно ставляться до Михайла Грушевського, 8% негативно. Близько половини позитивно оцінюють Івана Мазепу (52%) та Петра І (50%), водночас негативне ставлення до останнього дещо більше (29% проти 22%), – пишуть у своєму звіті соціологи групи «Рейтинг».

Кількість прихильників Петра І в Україні зменшується, а от позитивна оцінка Мазепи зросла (до 50%) у порівнянні з результатами 2012 (44%) та 2014 (41%) років.

Рейтинг Мазепа

Цікаве спостереження соціологів. Чим вищим є рівень освіти респондентів, тим краще вони ставляться до Грушевського, Мазепи, Петлюри. І навпаки: чим нижчий рівень освіти опитаних, тим більш виражене їх позитивне ставлення до Леніна та Сталіна.

Рейтинг Мазепа 2222

Крім того, 26% позитивно ставляться до Симона Петлюри. А от негативного ставлення до полтавця-соціаліста більше –  45%. Майже чверть опитаних не знала, що відповісти стосовно Петлюри.

Рейтинг Петро І

Гірше, ніж до Петлюри, опитані ставляться до Сталіна та Леніна – лише 22 і 25% опитаних відповідно відзначили позитивне ставлення до них.

Саме ці постаті мають і найвищі показники негативного ставлення – дві третини негативно ставляться до Сталіна, майже 60% – негативно до Леніна. Динаміка свідчить про те, що кількість прихильників Сталіна за останні роки практично не змінилася (20-24%). Позитивне ставлення до Бандери значно зросло у порівнянні з показниками 2012 року (35% цього року проти 22% у 2012), і трохи збільшилось у порівнянні з 2014 роком (31%).

Опитування проводилися серед населення України від 18 років і старше. Впродовж 4-11 листопада соціологи  у форматі особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face) опитали 2000 респондентів.

Дослідники зазначають, що опитування відбувалося у різних регіонах країни, опитувалися чоловіки та жінки. Також брали до уваги місце проживання респондентів – місто чи село.

Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2.2%, зазначають соціологи.

23 червня 2018
22 червня 2018