Марш Національної гідності: мета, очікування, ризики

Зранку 22 лютого в Києві розпочався «Марш Національної гідності». Представники здебільшого правих політичних і громадських сил з усієї України зібралися разом, аби висунути вимоги парламенту. Серед них були й полтавці.

Мітингувальники з Полтавщини

Мітингувальники з Полтавщини. Фото з соцмереж

Організатори маршу – партії «Свобода», «Національний корпус» (колишній ЦК «Азов») та «Правий сектор».

Активісти з партійною та національною символікою пройшли центральними вулицями столиці та зупинилися перед Верховною Радою. Столичні журналісти по-різному оцінюють приблизну кількість учасників: від 5 до 7 тисяч. За підрахунками організаторів, на мітинг зібралося майже 20 тисяч людей.

Депутат Шевченківської райради Полтави Роман Чабановський повідомив, що з Полтавщини на марш приїхало близько півтисячі охочих.

Основні вимоги мітингувальників озвучив нардеп Андрій Білецький (лідер «Азову»). Якщо узагальнити їх, це:

  • встановити пріоритет національних інтересів у політичному курсі (зупинити торгівлю з окупованими територіями та будь-які дипломатичні стосунки із РФ);
  • покарати винних у злочинах проти Майдану та звільнити політв’язнів;
  • ізолювати владу від взаємного впливу великого бізнесу (зупинити приватизацію стратегічних підприємств, продаж с/г земель);
  • підвищити соцстандарти (зупинити щоквартальні подорожчання цін на комунальні послуги).

Насамкінець лідер правої партії висловив вимогу запустити реальний і дієвий механізм імпічменту президента й відкликання депутатів, інакше вони зроблять це своїми силами.

Марш Національної гідності: мета, очікування, ризики

Марш Національної гідності: мета, очікування, ризики. Фото з соцмереж

Проте політичні експерти неоднозначно оцінюють схожі акції. Наприклад, Віктор Таран, керівник центру «Ейдос», розповів виданню «Слово і Діло» про ризики та цілі таких зібрань.

– Безвідносно до того, чи є тут рука Москви, факт залишається фактом: є сили, які хочуть захопити владу в будь-який спосіб. Марш «Свободи», «Азова» та ПС – ще одна така спроба, але в цій ситуації вона дійсно може становити загрозу. По-перше, на вулиці Києва вийдуть ті, хто має досвід бойових дій. По-друге, потрібно бути об’єктивними, вони мають на руках зброю.

Віктор Таран

За словами учасників мітингу, захід пройшов мирно: відкритих сутичок із правоохоронцями не зафіксували. Проте без курйозних випадків не обійшлося. Полтавець Юліан Матвійчук зазначив, що затримали черкаського активіста в бронежилеті через підозру в наявності вибухівки. Проте з’ясувалося, що в учасника мітингу при собі лише димова шашка, і його відпустили.

Роман Чабановський розповів, що представники поліції не чинили перешкод учасникам маршу та поводили себе адекватно.

– Я не бачив з їхнього боку ніяких порушень: ми без перешкод доїхали до Києва, пройшли вулицями, дісталися до центру. Звісно, правоохоронців була велика кількість. Дуже багато спеціальних автомобілів по Києву їздило. Я так підозрюю, правоохоронці мали бойову зброю. Представники Нацгвардії, які були в повному екіпіруванні, поводилися адекватно, і ми теж показали дисципліну.

Роман Чабановський

Роман Чабаноський. Фото з соцмереж

Роман Чабаноський. Фото з соцмереж

Мітинг тривав кілька годин. Наступні етапи протистояння влада-вулиця українці оцінюють по-різному. На думку експерта, наразі ситуація відносно стабільна, тому поки немає підстав для масштабних протестів.

– Українці можуть бути незадоволені тарифами, обурені діями влади, але виходити через це на Майдан не будуть. Люди вийдуть на вулицю тоді, коли зійдуться дві умови – посягання на справедливість та розуміння. В 2014 році люди вийшли, щоб підписали Угоду про асоціацію, покарали за студентів та відправили уряд Азарова у відставку.

Віктор Таран

Віктор Таран

Віктор Таран. Фото: eidos.org.ua

– Якщо сьогодні на вулиці Києва вийшли тисячі людей і підтримали ці вимоги, значить вони є затребуваними в суспільстві і до них треба дослухатися. А тому на сьогодні, коли ми можемо проводити пікети та мітинги і таким чином показувати свою позицію, я вважаю, вони актуальні і їх треба робити. Якщо ж влада не почує вулицю, то це може призвести до будь-чого. Наше глибоке переконання – навряд чи вони робитимуть кроки, які від них вимагають націоналісти. Але Верховна Рада сьогодні недієздатна, тому найкращим рішенням депутатів було б все таки всім парламентом піти у відставку та зробити перевибори.

Роман Чабановський

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: