Мандруючи вулицями Полтави: вздовж і впоперек

Ми щодня проходимо вулицями Полтави чималу відстань. Одні – поспішаючи на роботу, інші – просто гуляючи. Та чи задумуємось ми про ці самі вулиці? Про їхню цікаву історію та величезний вік, про їхні велетенські, або ж, навпаки, малі розміри? Як добре ми знаємо своє місто? «Трибуна» вирішила з’ясувати, яка ж вулиця в місті найширша, найдовша, а яка найстаріша.

У Полтаві налічується близько 700 проспектів, вулиць, бульварів, площ, провулків та узвозів. Їх протяжність складає майже 500 кілометрів.

Скласти список вулиць нам допоміг полтавський архітектор та краєзнавець Артур Ароян. Тож більше цікавого про них – далі.

Найстаріша вулиця міста

Найстарішою вулицею Полтави можна вважати Жовтневу. Прокладена вона була ще в другій половині 18 століття у напрямку Київських воріт Полтавської фортеці.

вулиця Жовтнева

вулиця Жовтнева

Жовтнева вулиця – пам’ятка містобудування 19 ст. доби класицизму, повідомляє сайт «Полтава історична». Вулиця забудована за принципом лінійно-осьової перспективи. Головним композиційним акцентом став ансамбль Круглої площі, на якій у 1811 році було відкрито монумент Слави. Численні площі (сучасні Леніна, Театральна, Незалежності, Зигіна) закріпляли головну вісь загальноміського центру. Наразі ж Жовтнева вулиця – адміністративний, культурний і торговий центр міста.

Чимало разів змінювалася назва цієї вулиці:

  1. Успенська і Пробивна – 18 століття. Друга назва зявилася тому, що вона ніби «пробивала» Полтаву через передмістя.
  2. Мостова – на межі 18 і 19 століть.
  3. Олександрівська (від Соборної до Круглої площі) – з початку 19 століття.
  4. Жовтнева (з частиною колишньої Куракінської)– з 1922 року.
  5. Сталіна (від Соборної площі до Жовтневого парку) – у повоєнне п’ятнадцятиліття.
  6. Жовтнева – назва відновлена 1961 року на хвилі тодішньої десталінізації.
  7. У 2016 році, згідно з законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», ця вулиця підлягає перейменуванню. Ймовірніше за все, вона отримає назву – вулиця Соборна або ж Соборності.

Найкоротші вулиці Полтави

Серед найкоротших вулиць міста – Остроградського, Спаська та Воскресенський узвіз.

вулиця Остроградського

вулиця Остроградського

Вулиця Остроградського проходить від вулиці Монастирської до вулиці В’ячеслава Чорновола. Названа вона на честь математика-земляка, академіка Петербурзької Академії Наук Михайла Остроградського. На цій вулиці розташований Полтавський педагогічний університет імені В. Г. Короленка.

Її назва також декілька разів змінювалася: спочатку вона була 2-м Кірочним провулком та вулицею Інститутською. А вже у 1951 році отримала свою теперішню назву.

Вулиця Спаська прокладена від вулиці Паризької Комуни до провулку Коперника.

вулиця Спаська

вулиця Спаська

Вулицю прокладено на території колишньої Полтавської фортеці. У сквері на її початку – Спаська церква, а на перетині з вулицею Паризької Комуни – пам’ятник на місці відпочинку Петра І. Будинки № 7 і № 9 розташовані на території колишнього повітового училища, а навпроти – колишній Олександрівський дитячий притулок. До речі, на його території 1990 року археологи виявили рештки скіфського поселення, речі роменської культури, а також залишки будівель 17 століття.

Також на Спаській вулиці був розташований Полтавський художній музей.

Назва вулиці декілька разів змінювалася: спочатку вона була Приютською, потім Спаською та Дзержинського.

Третя найкоротша вулиця – Воскресенський узвіз.

Воскресенський узвіз

Воскресенський узвіз

Вона починається від вулиці Жовтневої і тягнеться до вулиці Леніна. З радянських часів вона складалася з двох відрізків колишнього Воскресенського і Миколаївського провулків. Ці назви вони отримали від церков.

На плані Полтави Воскресенський провулок вперше позначено у 1722 році в межах Полтавської фортеці. Велика його частина зберегла забудову кінця 19 – початку 20 століття. У післявоєнні роки на місці Воскресенської церкви споруджено триповерхові житлові будинки і музичне училище.

Найдовші вулиці Полтави

Однією з найдовших вулиць міста можна вважати Фрунзе. Вона простягається від вулиці Монастирської до виходу на трасу Полтава — Кременчук.

Фрунзе

Вона не тільки найдовша, але й одна з найдавніших. Спочатку вулиця мала назву Кобеляцька, з 1923 року – Троцького, а в 1925 названа на честь радянського партійного, державного і військового діяча Михайла Фрунзе.

У 19 на початку 20 століття на вулиці Фрунзе розташовувалася Всесвятська церква, Товариство взаємного кредиту, «Гранд отель», Петропавлівська кірха, а також губернська тюрма.

У 80-х роках 20 століття вулиця була реконструйована. До неї прилягає Полтавський парк ім. І. П. Котляревського, на території якого – могила Котляревського, а також меморіальний комплекс Солдатської Слави.

Цю вулицю також мають перейменувати. Один з варіантів – на честь Івана Мазепи.

Серед найдовших вулиць міста також можна вважати Великотирнівську.

вулиця Великотирнівська

вулиця Великотирнівська

Вона прокладена від Київського шосе до вулиці Половка. Вулиця з’єднує житлові масиви «Алмазний» і «Половки». Прокладена на території колишніх приміських сіл Пушкарівки і Половок. Назвали її у 1970 році на честь болгарського міста-побратима Велико-Тирново.

До переліку найдовших вулиць можна ще додати вулицю Сакко.

Найширші вулиці міста

До найширших вулиць міста зараховуємо Фрунзе та Маршала Бірюзова.

М.Бірюзова

вулиця Маршала Бірюзова

Про вулицю Фрунзе ми писали вище, а ось Маршала Бірюзова простягається від площі Зигіна до околиці міста. Вона прокладена у другій половині 19 століття, а вже у 80-х роках 20 століття її реконструювали.

Свою теперішню назву вулиця отримала у 1979 році на честь Маршала Радянського Союзу, Героя Радянського Союзу, Народного Героя Югославії Сергія Бірюзова. До цього вона була Решетилівською.

Також до найширших вулиць міста можна додати ще й вулицю Героїв Сталінграду.

Найвужчі вулиці міста

Провулок Капельгородського прокладено від вулиці Паризької комуни до провулку Димського.

провулок Капельгородського

провулок Капельгородського

У 1962 році він названий на честь українського письменника і журналіста Пилипа Капельгородського. До цього він був Гончарним.

Щодо вулиці Мясоєдова, то вона постягається від вулиці Войкова до Шведької. Назвали її на честь російського живописця Григорія Мясоєдова.

На території, де раніше розташовувалася садиба Мясоєдова, тепер розташована Полтавська гравіметрична обсерваторія.

До найвужчих вулиць залічуємо знову-таки Воскресенський узвіз та окремі відрізки вулиці Добролюбова.

Залишити відповідь
Коментувати

3 Коментарі

Прикольно! Некоторые улицы стоит отыскать и посмотреть на них

2016-04-10
Она
Відповіcти
0

Цікава інформація)))) Дякую!!!

2016-04-08
Smilling Polly
Відповіcти
0

Вас приятно читать!

2016-04-08
Юся
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: