Макухівське сміттєзвалище. Що буде з найбільшим полігоном відходів Полтавщини?

Роман Грицун
19:05 | 29 травня 2017
1

28 травня близько 13-ї години горіло сміттєзвалище твердих побутових відходів, що в с. Макухівка Полтавського району. Вогнеборці, які прибули на виклик, встановили, що горить сміття на площі 0,015 га. Станом на 22 годину 28 травня ліквідовано пожежу на площі 0,011 га. Наразі на сміттєзвалищі проводиться промивка території. Травмованих та загиблих немає.

Рекультивація чи консервація? Перенесення чи роздільний збір сміття? Експерти та чиновники розповіли журналістам «Трибуни» про майбутнє найбільшого сміттєвого полігону Полтавщини.

Макухівське сміттєзвалище

Одна з передумов пожежі на Макухівському сміттєзвалищі – відсутність проекту по його впорядкуванню. Оскільки об’єкт знаходиться на території Полтавського району, ми запитали у голови Районної Ради Михайла Кононенка, чому досі не реалізовано жодного проекту по впорядкуванню Макухівського сміттєзвалища:

– Ну Ви ж знаєте цю епопею. Ми були ініціаторами проекту. Обласна державна адміністрація взяла все в свої руки. Ми підписали меморандум. Там створена робоча група. Очолює цю робочу групу Олег Пругло – заступник губернатора. На превеликий жаль, не зрозуміло, з яких причин, мене навіть не включили до них, в групу, так шо я ніякої вам інформації надати не можу, – сказав Кононенко.

Кононенко

На запитання, хто організовує на Макухівському сміттєзвалищі сортування та розподіл сміття, Михайло Кононенко відповів:

– Це є міське КТП – комунальне підприємство з вивозу сміття. І полігон – це вони все там організовують. Це воно тут, на Кагамлика розміщене. Ну там новий керівник – я навіть не знаю його. Це – виконуючий обов’язки, недавно він помінявся, – сказав Кононенко.

У свою чергу, заступник голови ОДА Олег Пругло розповів, що днями мер Полтави та 5 селищних голів підписали спільне розпорядження про співробітництво і створення міжмуніципального комунального підприємства, яке буде опікуватися сміттєзвалищем:

– Є попередній проект, над яким зараз працюємо. До цього ми опрацювали шість місць можливого розташування земельної ділянки. Зараз там працюють наші науковці, аби визначити плюси та мінуси, і тоді вже приймати рішення.

За тим мають відбутися громадські обговорення, після яких – маємо підписати договору міжмуніципального співробітництва і відповідно – організацію комунального підприємства.

Ми хочемо, щоби 5 районів та місто Полтава мали одне сміттєзвалище. Сьогодні по області 670 звалищ. Ми розробили стратегію, за якою їх має лишитися чотири.

90 %, що Макухівське сміттєзвалище буде рекультивоване, – сказав Олег Пругло.

Пругло

Олег Пругло

У мережі ширилися чутки про те, що однією з причин пожежі могла стати незаконна діяльність людей, які могли збирати там сміття з метою його подальшого сортування та здачі на переробку. Наші журналісти зв’язалися із прес-аташе поліції Юрієм Сулаєвим, який розповів, за яким алгоритмом мають виявлятися факти порушень:

– Мені такі факти не відомі. Якщо ж правопорушення є , то потрібно звертатися в поліцію. Поліція прибуває на місце події, аналізує дану подію, дає їй кваліфікацію: чи це є адміністративне правопорушення, чи кримінальне. Якщо це кримінальне, вони передають слідчому, який в слідчій в подальшому розслідує це провадження. Згідно з кримінально- процесуального кодексу. Тому всі порушення повинні повідомлятися на телефон 102 або в будь-який інший зручний спосіб, – сказав Юрій Сулаєв.

Які були ж пропозиції для вирішення цієї проблеми. Ми запиталися про це у еколога Юрія Голіка. Він відповів, що спочатку має бути рекультивація, а за тим – закриття.

– Закрити його! Закрити і відкрити нове. Спочатку закрити, а потім там починається проект його рекультивації і потім виконується протягом півтори – трьох років.

На запитання, чи погодили цей проект, фахівець відповів:

– Так, звісно це має бути у обов’язковому порядку. Проект не може бути не узгодженим. Він проходить всі стадії екологічної та інвестиційної експертизи.

Це ж ніколи швидко не робиться. Таке тільки в казках все швидко, а тут є проект, ним займається спеціальний інститут в Полтаві. Він вже зробив оцінку «нерозбірливо» рекультивації, тому все в русі, все в роботі. Це наскільки я знаю.

Активіст громадської організації «Еколтава» Максим Макуха коментуючи цю ситуація, зауважує, що вже давно потрібно переходити до роздільного способу збирання сміття:

– Треба вводити роздільний збір, і, можливо, з часом це дозволить скоротити площі сміттєзвалищ. А ті відходи, що неможливо переробити, то над цим ще треба думати. Ну, а звалище, щоб його рекультивувати, треба спочатку зупинити відтік сміття до нього. Це якщо буде нове звалище або завод, щоб на Макухівку нічого не потрапляло, і тоді можна його рекультивувати відповідно до стандартів, які існують. Грубо кажучи, засипати землею, спустити з нього газ, – говорить Максим Макуха.

Нагадаємо, що сміттєзвалище використовується з 1953 року і займає площу 17,4 га. Станом на 2006 рік звалище вичерпало свій ресурс, наповненість становила 107%, повідомляють в облраді.

Раніше повідомлялося, що Макухівське сміттєзвалище планують закрити до 2020 року.

З експертами спілкувалися: Злата Біланін, Аліна Сторож, Вікторія Альохіна.

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

Не володіє поліція фактами, блін! Нехай, хто має очі – бачить! Макухівка – оаза абослютно несоціалізованого (вже не говорячи про легальність!!!) бізнесу. Бомжі перебирають сміття на предмет корисних фракцій – це найкращий конвеєр. І не треба заводу – “чорна” робоча сила дешевше будь-якої системи виробництва.

10:53 | 30 Травня 2017
Сергій Білан
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: