“Лікар для кожної родини”: обирати собі сімейних лікарів українці почнуть у квітні

0

В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розказала журналу “Тиждень”, що і як зміниться в українській медицині вже найближчим часом.

Медреформа

Медреформа

Найперші кроки реформи зроблять уже в січні 2018. У січні 2018 року стартує тримісячний підготовчий період, упродовж якого медичні заклади мають почати процес автономізації та підготовки до входження в нову систему. Водночас стартує робота над створенням Національної служби здоров’я України.

– Найперше, чого не варто чекати, то це змін уже завтра. Система змінюватиметься не миттєво, процес триватиме кілька років, – певно, це і є головна теза від очільниці МОЗ Уляни Супрун. – У 2018-му ми почнемо запроваджувати реформу на рівні первинної медичної допомоги (сімейні лікарі, педіатри, терапевти). На 2019-й заплановано старт на рівні амбулаторних спеціалістів (кардіологи, отоларингологи, гастроентерологи тощо). З 2020-го закон про медичну реформу набере чинності повністю й зміни торкнуться спеціалізованого лікування, тобто лікарень.

Незалежність лікарень

Реформа вимагає автономізації всіх медичних закладів території. З комунальних закладів охорони здоров’я їх перетворять на комунальні некомерційні підприємства. На відміну від бюджетних закладів, які можуть робити лише те, що дозволено, комунальні підприємства мають право на все, що не заборонено. Це будуть некомерційні підприємства, тобто суть їхньої роботи — не прибуток, а здоров’я громади. Вони не будуть платниками податку на прибуток і зможуть спрямовувати всі отримані доходи собі на зарплати. Основним контрактером таких автономних закладів буде Національна служба здоров’я України. Так сподіваються забезпечити  зацікавленість лікарів у пацієнтах, якість обслуговування та лікування, максимально можливі зарплати лікарів.

Перехідний період

На дворічний перехідний період залишили обидві системи фінансування медзакладів. На практиці це означає, що медичні заклади зможуть приєднуватися до реформи тільки групами: у межах району, міста або ОТГ. Для цього місцева рада громади має ухвалити рішення про автономізацію всіх своїх закладів, що дасть їм змогу укласти прямий договір із Національною службою здоров’я. Потому заклади відразу отримають у півтора раза більше коштів за приписаних на папері пацієнтів та вдвічі більше за всіх пацієнтів, які особисто підписали декларацію з лікарем.

“Лікар для кожної сім’ї’

З квітня 2018-го в Україні починається кампанія «Лікар для кожної сім’ї», у межах якої українці обиратимуть собі лікарів і підписуватимуть із ними декларації. З липня 2018-го на нову систему фінансування переходить перша хвиля громад. З жовтня 2018-го – друга хвиля. До кінця 2018 року до системи долучається решта громад і закладів.

Уже влітку Національна служба здоров’я України почне купувати в автономних медичних практик одну комплексну послугу: догляд за пацієнтами, діагностику та лікування найпоширеніших хвороб, супровід у системі. Головний компонент тут –  догляд. Сьогодні ж за людським здоров’ям в Україні ніхто не доглядає. Держава почне платити за те, щоб лікар був зацікавлений вчасно провести профілактичний огляд, виявити захворювання на ранній стадії.

Найефективніший інструмент пошуку сімейного лікаря — рекомендації. Сімейний лікар — це людина, яка допомагатиме дбати про своє здоров’я роками, знатиме  доволі багато про кожного зі своїх пацієнтів.

– Лікаря мають цікавити ваші проблеми, на його рецептах не може бути жодних торгових марок і він має вчитися. Розкажіть йому, що робить ваше життя дискомфортним, подивіться на його рецепти та запитайте, чого навчався чи які курси проходив крайнього разу, – радить Супрун.

Медреформа

Медреформа

Директор лікарні та головний лікар – не одне й те саме

У МОЗ хочуть розділити посаду головного лікаря на посади директора лікарні та голови медичної практики. Причому директором дозволять працювати і людям без медичної освіти.  Очільник має займатися контрактами, логістикою, організацією роботи, фінансами тощо. Обиратимуть його на відкритому конкурсі за єдиною процедурою, затвердженою Кабінетом Міністрів. Головне завдання директора на наступний рік — запуск закладу як підприємства, запровадження eHealth, ремонт.

Голова медичної практики ухвалюватиме рішення з усіх медичних питань. Його основне завдання — запровадження системи лікування за міжнародними настановами та європейської системи діагностики, донавчання лікарів та професійний контроль. Можливо, його обиратимуть на таємному голосуванні лікарів закладу.

15 липня 2018
14 липня 2018
13 липня 2018