Куди ідуть твої податки: Програма підтримки ОСББ

0

У Полтаві ухвалили Програму сприяння створенню ОСББ та підтримки будинків ОСББ та ЖБК на 2018 – 2019 рр. У її рамках багатоповерхівки, якими керують об’єднання співвласників, ремонтуватимуть за кошти міського бюджету і мешканців будинків – у співвідношенні 80 на 20.

Програма підтримки ОСББ

Програма підтримки ОСББ

Будинки ОСББ не залишать без підтримки з міського бюджету. На першій сесії 2018 року міськрада ухвалила програму, за якою капітальні ремонти у багатоповерхівках відбуватимуться, у тому числі, і за кошти міського бюджету. Навіть якщо вони вже не перебувають у комунальній власності. До появи відповідної Програми підтримки ОСББ у багатьох колективів мешканців виникало протиріччя: з одного боку, вони вже були готові створити ОСББ. З іншого – боялися, що після цього їхній будинок знімуть з черги на проведення капітального ремонту за кошти міського бюджету. А самим жителям «стягтися» на ремонт даху чи каналізаційних систем дуже проблематично, пояснив причини появи такої програми депутат Дмитро Сенчакович.

Проблема не надумана. Більшість будинків у Полтаві побудовані в 1950-1980 роки. Тривала експлуатація призвела до значного зносу конструктивів, а подекуди – до їх повної несправності. Серед головних проблем – стан покрівель та інженерних мереж. Для підтримки в нормальному технічному стані житлового фонду доводиться витрачати все більше бюджетних коштів. Мешканці ж, у свою чергу, часто експлуатують вже навіть відремонтоване неналежним чином, адже не відчувають себе власниками всього будинку та внутрішньо будинкових систем. Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – якраз та форма організації, яка здатна зробити людей більш відповідальними. Співвласники будинку самостійно формують свій бюджет, визначають розмір внесків на утримання будинку, штатний розклад, персональний склад правління та працівників, самостійно визначають підрядників та умови роботи з ними, черговість ремонтів у будинку, реально впливають на якість послуг.

Як активізуватимуть процес

Найголовніше – відтепер кожному будинку, мешканці якого готові створити ОСББ, за кошти міського бюджету капітально ремонтуватимуть один з конструктивів на власний вибір: покрівлю, інженерні мережі (холодного, гарячого водопостачання та водовідведення, теплопостачання або електричні), вимощення навколо будинку. Словом, щось дійсно масштабне та витратне.

Програма підтримки ОСББ

Програма підтримки ОСББ

Інша серйозна пропозиція – суттєва допомога з міського бюджету на проведення наступних капітальних ремонтів у будинку. Виділення коштів з міського бюджету для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлових кооперативів проводитимуть на умовах співфінансування: до 80% від загальної вартості робіт – з міського бюджету, не менше 20% – власні та залучені кошти ОСББ (ЖБК).

Програма підтримки ОСББ

Програма підтримки ОСББ

Полтава не є абсолютним піонером у цьому питанні. Подібні програми роками вже діють у Львові, Луцьку та багатьох інших містах.

– Представники ОСББ у Полтаві давно обговорювали ідеї такого співфінансування. Знаєте, у нас же колись була міська програма, яка передбачала фінансову співучасть ОСББ та міського бюджету за принципом 50 на 50. Але вона була абсолютно неробоча. Бо виконати всі прописані в ній умови отримання фінансування виявилося нереально. Та й забагато це – 50% з кишень мешканців багатоквартирних будинків. Якщо врахувати, в якому «убитому» стані у нас житло. Тому після створення та обговорення цієї Програми представники координаційної ради ОСББ та ЖБК спочатку завітали на засідання депутатської комісії. І переконали, що місту це потрібно. Щоправда, голова управління ЖКГ Сергій Синельник намагався переконати всіх, що програма не потрібна, бо вже одна є. Але ми переконливо показали, що через надмірну складність нею за ці роки так жодне ОСББ і не скористалося, – розказує голова правління Асоціації ОСББ «Відповідальність. Справедливість. Єдність» Богдан Лис.

Програма підтримки ОСББ

Програма підтримки ОСББ

Щоб отримати фінансову підтримку з міського бюджету, ОСББ буде необхідно:

1) за власні кошти виготовити проектно-кошторисну документацію та провести її експертизу (при необхідності);

2) надати до управління житлово-комунального господарства Полтавської міської ради заявку на  участь у Програмі, проектно-кошторисну документацію та копії таких документів:

– статут ОСББ (ЖБК);

– свідоцтво про державну реєстрацію ОСББ (ЖБК), або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

– рішення загальних зборів ОСББ (ЖБК) про участь у Програмі;

– документи, що посвідчують особу та повноваження керівника ОСББ (ЖБК) або іншого представника (рішення загальних зборів, довіреність на представництво інтересів).

Видатки, пов’язані з оформленням землевпорядної документації ОСББ, на земельні ділянки, де розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, здійснюватиметься повнісю за рахунок коштів міського бюджету.

Є й абсолютно революційні, як для Полтави, пропозиції. Йдеться, зокрема, про одноразове навчання для представників органів управління ОСББ (голови та/або бухгалтера) за кошти міського бюджету, проведення інформаційної кампанії та надання підтримки ОСББ щодо участі у державних програмах пільгового кредитування для реалізації проектів енергоефективності та термомодернізації житлових будинків.

Поки що не відомо, яку суму виділять під ці потреби у 2018 році. Швидше за все, вона залежатиме від кількості звернень ОСББ, заявлених потреб та, звісно, можливостей міського бюджету.

(інфографіка – Тетяна Домненко)

14 серпня 2018
13 серпня 2018