Компанії з чорного списку АМКУ отримали за рік майже півмільярда на тендерах ProZorro

0

Понад 460 млн грн на тендерах ProZorro отримали за 2016 підприємства, які знаходяться в чорному списку Антимонопольного комітету – повідомляє сервіс онлайн-моніторингу OpenDataBot.  Що найцікавіше – таким компаніям де-юре мають відмовляти в участі в закупівлях. Як замовникам і громадянам дізнатися про імена чорного списку?

Компанії з чорного списку АМКУ отримали майже півмільярда на тендерах ProZorro. Фото: zn.ua

Компанії з чорного списку АМКУ отримали майже півмільярда на тендерах ProZorro. Фото: zn.ua

OpenDataBot наводить графік переможців українських тендерів, які перебувають у “чорному списку” АМКУ. Як бачимо, під кінець 2016 року їхній приріст суттєво збільшився.

Переможці тендерів із чорного списку в 2016 році

Хто опиняється в чорному списку?

Це компанії-порушники ЗУ “Про захист економічної конкуренції”, а здебільшого його положень:

  • пункт 1 статті 50;
  • пункт 4 частини 2 статті 6.

Вони стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).

Згідно з ЗУ “Про публічні закупівлі”, таким учасникам замовники послуг на тендерах мають відмовляти. А якщо точніше – ЗОБОВ’ЯЗАНІ:

1. Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо:

4) суб’єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).

Витяг із Статті 17 ЗУ “Про публічні закупівлі”

Як є і як бути?

OpenDataBot зазначає, що сповіщатиме замовників у ProZorro про належність компанії-виконавця до чорного списку Антимонопольного комітету.

Ми починаємо відстежувати це питання. Якщо серед кандидатів буде компанія з чорного списку АМКУ, ми надішлемо замовнику цю інформацію на електронну пошту.

Крім цього, ми плануємо сповістити про це компанії, які програли в тендері. Така інформація може дати можливість учасникам тендеру оскаржити його результати.

OpenDataBot

Наразі про наявність порушень учасниками згаданого закону сповіщає лише портал youcontrol. Цей реєстр інформує про підприємство з багатьох аспектів, у тому числі – у розділі “Публікації” – про рішення АМКУ про порушення, якщо такі є. Проте користування порталом є платним, тому доступ до інформації не є повністю відкритим.

Інформацію про порушення можна знайти в базі АМКУ.

Наприклад, адмінколегія Полтавського обласного відділення АМКУ за 2016 рік внесла в чорний список 10 підприємств, які брали участь у місцевих тендерах. За три роки ведення реєстру (списку) територіальне відділення зафіксувало понад 50 порушень, серед них і ФОПами.

Довідка: Цей реєстр перебуває у відкритому доступі на сайті АМК у розділі про Держзакупівлі.

20 червня 2018