“Капелюха на вуха”: Всесвітній день хоспісної та паліативної допомоги

Невиліковно хворих дітей та дорослих по всьому світу підтримують у другу суботу жовтня – у Всесвітній день хоспісної та паліативної допомоги. Масовий флешмоб «#КапелюхаНаВуха» покликаний звернути увагу на важливість проблеми. Осінньої похмурої пори теплий капелюх символізує комфорт, якого так потребують невиліковно хворі люди.

Паліатив

Паліатив

В Україні про проблему паліативної та хоспісної допомоги поки що голосно говорять здебільшого окремі люди та благодійні організації. Хоча суспільний резонанс з року в рік стає ширшим. Адже турбуватися є про що. Для невиліковно хворих українців паліативних відділень та центрів – лише 25% від потреби. Дитячих взагалі всього три – у Надвірній Івано-Франковської області, у Києві та відкрите днями відділення у Харкові.

Одна зі значних складностей – доступ до адекватного знеболення. Його в Україні потребує біля 600 000 паліативних пацієнтів, з них – 17 000 дітей. Далеко не всі лікарі наважуються призначати пацієнтам знеболювальні препарати на основі морфіну, побоючись звинувачень у розповсюдженні наркотиків. Через це невиліковно хворі вимушені страждати від пекельного болю, наприклад, на 4 ст. раку. Про існування таблетованого морфіну чи сиропу на його основі для дітей знають далеко не всі. Більше того, велика частина знеболювальних препаратів, передусім дитячих, в Україні навіть не зареєстрована.

Капелюха На Вуха

Капелюха На Вуха

Не переплутайте!

У суспільстві ще й досі плутають хоспіс та паліатив. Багато хто вважає, що ці слова – синоніми. Насправді ж паліативна допомога — це підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів та їхніх сімей, які зіткнулися з проблемами смертельного або невиліковного захворювання, шляхом запобігання і полегшення страждань завдяки ранньому виявленню, ретельній оцінці й лікуванню болю та інших фізичних симптомів, а також наданню психосоціальної і духовної підтримки.

Паліативна допомога не прагне ні прискорити, ні віддалити настання смерті; пропонує пацієнтам систему підтримки, що дасть їм змогу жити якомога активніше до самої смерті; пропонує систему підтримки та мультидисциплінарний командний підхід для близьких пацієнта під час його хвороби, а також у період тяжкої втрати; підвищує якість життя і може в результаті позитивно вплинути на перебіг хвороби; застосована на ранніх стадіях захворювання в поєднанні з іншими методами лікування, спрямованими на продовження життя, наприклад з хіміотерапією, радіаційної терапією.

Термін «паліативний» походить від латинського «pallium», що має значення «маска» або «плащ». Це й визначає зміст і філософію паліативної допомоги: укриття плащем/створення покриву для захисту тих, хто залишився «в холоді та без захисту». Попри поширену думку, паліативноі допомоги потребують не лише хворі на останній стадії раку. Більше того, онкологія – лише 15% від захворювань, де виникає необхідність паліативу. Мова може йти про різні невиліковні захворювання, у тому числі вроджені, при яких пацієнти потребують підтримки, лікування та піклування протягом всього свого життя.

Хоспісна допомога є складовою частиною паліативної допомоги, це — всеосяжна допомога хворому в кінці життя (найчастіше в останні 6 міс.).

Діти. Фотограф Руся Асєєва.

Діти. Фотограф Руся Асєєва.

Для надання паліативної допомоги невиліковно хворого не обов’язково переміщати в окреме відділення. Актуальним є створення також достатньої кількості виїздних бригад, які мають надавати допомогу за місцем проживання невиліковно хворим, якщо сімейний лікар не в змозі впоратися. Адже забирати з родини дитину – це може означати збільшувати рівень стресу для неї і сім’ї. У той же час, при спеціально створених Центрах для дітей повинні бути передбачені такі послуги, як можливість залишити дитину на невеликий проміжок часу, поки вона спілкується з іншими дітьми чи з нею займаються педагоги, реабілітологи, інші фахівці. Це робиться також у якості психологічної підтримки для батьків, особливо матерів таких дітей. Часто вони змушені перебувати біля невиліковно хворої дитини 24 години на добу 7 днів на тиждень. Не маючи жодної можливості відпочити чи відволіктися, вони часто перебувають у пригніченому, вкрай психологічно важкому стані, що негативно позначається і на дитині.

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

Це значить, що я не встигла взяти участь у флеш-мобі?

2017-10-14
Галина
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: