Історик Ярослав Грицак розповів, за яких умов Україна стане заможною державою і вийде на траєкторію сталого розвитку

2 березня у Галереї мистецтв львівський історик Ярослав Грицак прочитав лекцію «Зроби собі Україну». Науковець розповів про можливості для України вийти на траєкторію сталого розвитку. Захід був організований «Української академією лідерства».

Історик Ярослав Грицак розповів, за яких умов Україна стане заможною державою і вийде на траєкторію сталого розвитку

Історик Ярослав Грицак розповів, за яких умов Україна стане заможною державою і вийде на траєкторію сталого розвитку

Сталий розвиток – це керований розвиток. Основою його керованості є системний підхід та сучасні інформаційні технології, які дозволяють дуже швидко моделювати різні варіанти напрямків розвитку, з високою точністю прогнозувати їх результати та вибрати найбільш оптимальний.

Як сказав Ярослав Грицак, сталий розвиток є тоді, коли на три стабільних, економічно добрих роки, припадає рік кризи. Україна не є на цій траєкторії, бо за висловом історика – це багата країна, бідних людей.

– Мабуть ніде не видно головну проблему України, як на Полтавщині. Багата область, і сюди приїздять голландці, бачать землю, і хочу її собі. Багата територія, а люди живуть бідно. Бо Україна – це багата країна бідних людей. Ми маємо добрі кліматичні умови. Ми можемо добувати янтар і готувати вино. Україна одна з тих країн, де виробляють коньяк. Бо у нас є територія із субтропічним кліматом. Це так звана ресурсна пастка. Африка має прекрасні ресурси, а живе бідно. Японія, Швейцарія, Швеція – багаті, а ресурсів не мають. Україна має освічену робочу силу. Багатство ніколи не було природнім. Багатство ніде не є природнім станом. Навпаки, таким станом є бідність. Суспільне багатство — результат змін, які ніхто не передбачував, а вони сталися. За словами лектора, зміни і багатство — це вірус, який поступово заражає суспільство, – сказав Грицак.

За словами Грицака, у 1990 році аналітики Deutsche Bank робили прогнози, говорячи, що після розвалу СРСР саме Україна має найкращі умови для економічного.

IMG_2406

Однак сьогодні рівень зростання ВВП в Україні — всього 1,7%. А це найменший показник з усіх країн пост-радянського простору.

Історик сказав:

– Ліпше бути жебраком у Нью-Йорку, ніж вчителем у Полтаві. І правду. Ми бідні. Але бідність подолаємо тоді, коли вийдемо на траєкторію сталого розвитку. Що це означає? США, Німеччина та інші країни західного світу, а також азійські тигри – вони мають кризи, безробіття, але вони завжди повертаються на «сталий розвиток». На кожні три добрі роки у них випадає один поганий, нестабільний. Україна має вийти на траєкторію сталого розвитку. Але ті країни, які мають складну історію, їм це буде зробити складніше.

Україна є багато країною бідних людей. Як зробити щоби і люди були не бідними, як вийти на стратегію сталого розвитку. Ярослав Грицак озвучив такі тези:

1.Зроби собі національну державу – зруйнуй імперію. Чому? Бо імперії не рухаються, не модернізуються. Був один випадок в історії – Британська, але це виняток із правил. А от Португальська імперія – тепер найбідніша країна в ЄС. Швейцарія ніколи не мала колоній, і тепер є найбагатшою.

Радянський союз не міг модернізуватися, тому Українці у 1991 році зробили правильний вибір. СРСР міг доставити ядерну ракету на полігон, але не міг доставити картоплю з поля в магазин.

Нація – це щоденний референдум. Більшість українців і сьогодні підтримує ідею самостійності. У 1993 році був страшений розкол, і тоді політологи прогнозували конфлікт, але навіть тоді більшість була за незалежність. Внутрішні суперечки – вони є неминучими. Сила нації в тому, як вона реагує на загрози. Євреї не люблять одне одного, у США є розподіл по лінії «Клінтон-Трамп», але ті нації єдині, коли їм щось загрожує. Подолання бідності – ключове завдання для України. Бідність – головна загроза для України.

Путін думав, що коли він введе танки, всі його зустрінуть з квітами. Але в Україні є нація. Літак стоїть, злітна смуга вже є. Але потрібна стратегія як злетіти і триматися нальоту. Треба перестати будувати Україну, бо вона вже є. Треба її модернізувати.

2.Або видобувай нафту, або будуй демократію.

Якщо хочеш бути багатим май або нафту, або демократію. Нафта і газ – не може бути джерелом сталого розвитку. Але мова тут про систему відкритого доступу, яка може творитися навіть у авторитарній країні. Що таке система відкритого доступу? Це означає, що всі мають рівні стартові умови. Якщо ведеш бізнес, то це не залежить від того, чи ти є зять Кучми, чи ти зять Януковича. Оце кумівство має мінятися. Саме ця зміна переведе Україну в режим відкритого доступу. У нас за права треба платити хабар, у США права дають в останній рік навчання у школі.

  1. Правильний набір цінностей. Хочеш бути багатим – економіка не допоможе. Всі економічні зміни – це наслідок політичних реформ. Хочеш мати багату державу – треба мати правильні інституції, треба мати й цінності. Цінності – це те, за що ви готові не спати кілька ночей, жертвувати здоров’ям. Головна цінність – це виживання. Але у багатьох випадках ми переступаємо через власну безпеку, коли мова йде про життя наших дітей. В Україні є відповідні цінності.

  1. Політична воля тих, хто керує країною. Остаточні зміни настануть тоді, коли ті, хто за кермом підуть на це, і погодяться робити країну відкритого доступу.

  1. Зроби собі кризу. Зміни не сталися від доброї ситуації. Зміни стаються коли є криза, коли є революція, війна, поразка. Чому заробляють стоматологи – тому що болять зуби. Без криз ніяк. Китайський ієрогліф, що позначає кризу, складається з двох знаків – небезпека і нагода. Криза дає нагоду реформуватися, змінитися, стати кращим.

Отже: у нас є Нація, у нас є демократія, у нас є цінності, у нас є криза, але немає політичної волі. Влада не хоча країни відкритого доступу. І перший показник цього – закриті виборчі списки політичних партій. Політики мають мислити стратегічно. Не на рік, чи два вперед. А на сім, десять, двадцять.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: