Інтервенційна радіологія: як у Полтаві рятують людські серця

У Полтаві медики вміють ставити стент через стегнову артерію, рятувати пацієнтів після інфаркту і робити операції на серці, не розкриваючи грудну клітину. Наш репортаж – з відділення інтервенційної радіології Полтавської обласної клінічної лікарні.

Стент (схематично)

Стент (схематично)

У відділенні інтервенційної радіології кардіохірург Гай Пузирьов працює з 2011 року. Кардіохірургія цікавила його з перших років навчання у медичній академії. Однак молодий лікар впевнений: коли інтерн визначається з напрямком своєї лікарської діяльності, він часто іде не за конкретною спеціалізацією, а за особистістю.

– На старших курсах я познайомився з нашим завідувачем відділення, Русланом Сакевичем. І досі вважаю: мені пощастило, що він взяв мене на роботу. Він горить тим, що робить – і запалює інших, – каже Пузирьов.

Свою першу операцію молодий лікар пам’ятає в деталях: і страх, що щось може піти не так, і радість, коли все вдалося. Каже, Руслан Сакевич спостерігає за кожною опрацією кожного зі своїх кардіохірургів. Так – вчить молодих, так – виявляє турботу про пацієнтів.

Усе, що відбувається в операційній, видно через велике вікно, а все, що відбувається з судинами та серцем пацієнта – на спеціальному моніторі. Кардіохірург Євген Ханенко пояснив, як роблять операцію.

Відділення інтервенційної радіології складається з трьох блоків:

  • блок інтенсивної терапії;
  • післяопераційний блок з ліжками, де пацієнти перебувають буквально кілька днів після операції (подальше відновлення відбувається в інших відділеннях цієї ж лікарні, зокрема, кардіологічному);
  • хірургічний.

У відділенні сьогодні працюють 14 лікарів: 3 кардіологи, 5 хірургів, 5 кардіореаніматологів та завідувач відділення. Всі лікарі мають першу або вищу категорію, постійно відвідують тематичні міжнародні конференції та підвищують свій фаховий рівень. Їхній рівень наразі не потупається підготовці єврпейських колег.

Відділення працює без вихідних, у режимі 24 на 7. Тут роблять біля 800 коронарографій на рік, а рекорд ургентних (термінових, не планових) втручань при гострому інфаркті міокарда – шість за добу.

Сам Руслан Сакевич починав як судинний хірург. Працював за цим фахом 9 років. Але операції на серці цікавили його завжди, тож проводив і їх у відділенні судинної хірургії. Свій перший кардіостимулятор поставив ще у 2003-му. А вже за шість років очолив відділення інтервенційної радіології. Говорить, спочатку пацієнти ставилися з недовірою, боялися ставити стенти. А зараз навіть самі вимагають від бригад екстреної медицини одразу, не зволікаючи, везти їх на стентування.

Про загрози та ризики краще знати заздалегідь. Тоді – готовий до більшого. Кардіолог Тетяна Ворошилова розказала, що таке атеросклероз і кому він загрожує:

Вчасна реакція на біль у серці – надзвичайно важлива. Що раніше розпізнати інфаркт, то легше урятувати людині життя. Руслан Сакович розказує: Україна, зокрема, Полтавська область, наразі бере участь у загальноєвропейській програмі «Стент для життя». У її рамках, крім всього, серед населення – за допомогою цікавих роликів, простих освітніх програм – поширюють інформацію про симптоми інфакту, про те, як користуватися автоматичним дефибрилятором, про важливість серцево-легеневої реанімації і багато іншого. Ці знання кардіохірург вважає надважливими і потрібними абсолютно кожній дорослій людині.

Симптоми, на які треба звернути увагу:

Дослідження, які має пройти пацієнт, перш ніж йому зроблять коронарографію:

Хоча третинної ланки – а саме до неї належить відділення інтервенційної діагностики – реформа медицини торкнеться ще не скоро, у моїх співрозмовників є на неї свої плани. Сподіваються, що вже в найближчі кілька років у Полтаві побудують сучасний кардіоцентр, який повнстю «закриє» потреби мешканців усієї області. На коронарографію, стентування та інші операції їм більше не доведеться їздити до столиці чи деінде. Власне, зробити найсучаснішу медичну допомогу доступною для всіх громадян України у межах кожної області – одне з основних завдань глобальних перетворень.

Відео – Сергій Котелевець

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: