Інклюзивна освіта: минуле та сьогодення, досягнення та проблеми у галузі

3

У Полтавській ОДА відбулось IV розширене засідання навчально-консультативної робочої групи «Координаційної ради з підтримки та розвитку об’єднаних громад Полтавської області» спрямоване на удосконалення мережі освітніх закладів.

Інклюзивна освіта: минуле та сьогодення, досягнення та проблеми у галузі

Інклюзивна освіта: минуле та сьогодення, досягнення та проблеми у галузі

Основною мета заходу налагодити співпрацю між владою у ОТГ та освітніми закладами, особливо у питаннях що стосуються впровадження інклюзивної освіти.

Як зазначають представники Міносвіти, реалізація прав дітей з особливими освітніми потребами є одним з основних напрямів діяльності освітян.

Інклюзивна освіта — навчання учнів або студентів із особливими потребами вводячи їх до загального освітнього середовища за місцем їхнього проживання. Інклюзивне навчання розглядається як альтернатива навчанню вдома та інтернатній системі, коли дітей з особливими потребами навчають окремо від інших дітей.

У Полтавській області, за офіційними даними, нараховують більше 35 тисяч дітей з особливими освітніми потребами. За останні роки, кількість закладів інклюзивної освіти в Україні почала постійно зростати, чому сприяло прийняття у 2017 році Закону про освіту.

Закон забезпечує рівний доступ для дітей з особливими освітніми потребами до освіти. Станом на 1 листопада 2018 року, на Полтавщині працює 44 заклади дошкільної освіти у яких створено 54 інклюзивних групи. На сьогодні у цих групах виховуються 82 дитини.

В ОТГ області найбільша кількість дітей, що отримують інклюзивну освіту навчається у закладах: Глобинської, Гребінківської, Ланівської, Засульської, Машівської, Малоперещепинської, Пирятинської, Решетилівської, Семенівської та Шишацької ОТГ. При цьому, в області 432 дитини все ще перебувають на індивідуальній формі навчання.

Інклюзивна освіта: минуле та сьогодення, досягнення та проблеми у галузі

Інклюзивна освіта: минуле та сьогодення, досягнення та проблеми у галузі

— До кінця 2018 року, в області заплановано створення 22-х інклюзивно-ресурсних центрів. На сьогодні розпочали свою роботу 15. Два з них в ОТГ — Пирятинська Омельницька. У частині громад прийняті рішення про створення інклюзивних центрів. При цьому, інклюзивні центри створюються не більше ніж на 7000 дітей, що проживають в ОТГ чи районі, та 12 000 дітей, що мешкають у місті. Для повноцінного функціонування заклади повинні бути оснащені відповідно до вимог чинного законодавства. Приміщення центру облаштовується приймальною, кабінетами логопеда, психолого, директора, тощо. А також ресурсною кімнатою та залом для занять лікувальною фізкультурою. На оснащення кабінетів із держбюджету була виділена субвенція. Цього року, субвенція на оснащення ІРЦ для Полтавщини становить більше трьох мільйонів гривень, — говорить директор Обласної психолого-медико-педагогічної консультації» Полтавської обласної ради Світлана Кривенко.

Оскільки оснащення таких центрів є доволі дороговартісним, а батьки дітей не завжди можуть дістатись до стаціонарних центрів, в Україні існує практика створення мобільних ІРЦ. За словами заступника голови Полтавської облдержадміністрації Олега Пругла, наступного року ОДА має наміри профінансувати спільно з ОТГ (50/50) закупівлю 5 таких комплексів. Зазначимо, перший мобільний ІРЦ було створено у м. Васильків.

Проте, як виявилось, у цій сфері не все так добре як здається. Станом на 20.11.2018 більше 9 мільйонів гривень, що були виділені на впровадження інклюзивної освіти в області так і не були використані. Частина проблем пов’язана з труднощами передачі закладів освіти на фінансування ОТГ. Деякі громади області взагалі не використали виділених коштів на реалізацію відповідних проектів. Наразі у Міносвіти за результатами аудиту будуть вирішувати чи залишати невикористані кошти на місцях, чи повернути їх до держбюджету.

Загалом освітяни відмітили позитивну динаміку розвитку мережі закладів освіти в області. За результатами дослідження, Полтавщина входить до ТОП-10 регіонів за кількістю створених ІРЦ.

Владислав Башук

15 февраля 2019
14 февраля 2019
13 февраля 2019