Інфаркт та інсульт: розпізнати та встигнути

Інфаркт та інсульт – вкрай підступні захворювання. Хоча б тому, що, зазвичай, відбуваються раптово і несподівано. Передбачити їх складно, захиститися також досить проблематично через ефект несподіванки. І варто детально вивчити, що це за хвороби і яка між ними різниця.

Щорічно у світі фіксують близько 16 мільйонів інсультів, 7 мільйонів людей помирають від цього. В Україні щороку трапляється близько 140 тисяч випадків, 40% з них закінчуються смертю протягом 30 діб від початку захворювання. Рівень смертності – значно вищий, ніж у країнах Західної Європи.

Полтавська область входить до першої п’ятірки із захворюваності на інсульт серед інших регіонів. За статистикою, щороку в Україні стається як мінімум 40 тисяч інфарктів. При цьому ішемічну хворобу серця діагностовано приблизно у кожного четвертого дорослого українця, тобто майже у 9 мільйонів людей.

Інфаркт – часткове або повне пошкодження серцевого м’яза , яке відбувається у результаті тромбозу артеріальної судини, що живить серце, коли її перекриває згусток крові. У результаті тканини не отримують кисень та інші поживні речовини і починають відмирати. До речі, інфаркт – не обо’язково серцева патологія. Також зустрічаються інфаркти кишечника, нирки, головного мозку і т. д.

Основні причини – схожі: атеросклеротичне ураження артерій, які постачають кров до внутрішніх органів, аномалії розвитку судин або спадкові дефекти згортання, які призводять до появи тромбів. Щоб запобігти катастрофі, необхідно дотримуватися простих правил: вести здоровий спосіб життя і проходити щорічну диспансеризацію.

Майже завжди ознаки інфаркту:

  • Інтенсивний постійний біль за грудиною;
  • Тривалість болю більше 15 хвилин;
  • Біль не припиняється після прийому нітрогліцерину.

Виявивши ці симптоми, викликайте екстрену допомогу.

Інсульт являє собою гостре порушення мозкового кровообігу, яке виникає у результаті двох причин: звуження та закупорювання кровоносних судин головного мозку (ішемічний інсульт) та крововиливу у головний мозок, а також його оболонки (геморагічний інсульт). Сьогодні така патологія «помолодшала», інсульти трапляються не тільки у людей похилого віку, а й у молоді, починаючи з 20 років.

До причин розвитку патології відносять ішемію (нестачу кровопостачання), зміну стінок судин та внутрішньомозковий крововилив. При тромбозі відбувається закупорювання кровоносної судини, що живить мозок. Це призводить до набряку мозкової тканини. При крововиливі відзначається розрив артерії головного мозку – такий вид інсульту може трапитися у будь-якому віці.

Перші ознаки інсульту легко запам’ятати завдяки абревіатурі МОЗОК:

  • М – раптове порушення мовлення;
  • О – раптова асиметрія обличчя;
  • З – раптове запаморочення;
  • О – очі, раптове погіршення зору;
  • К – раптова слабкість чи оніміння кінцівок.

У разі виявлення хоча б одного із цих проявів, негайно телефонуйте 103. Адже людина з інсультом, яка отримає кваліфіковану медичну допомогу протягом перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя.

Для запобігання інфаркту або інсульту необхідно дотримуватися кількох правил: не курити, проходити 10 000 кроків на добу, дотримуватися раціонального харчування та питного режиму (1-1,5 літри чистої негазованої води на добу), не зловживати алкоголем, контролювати вагу і, відповідно, об’єм талії (у чоловіків не більше 94 см, у жінок – не більше 80 см), стежити за рівнем артеріального тиску, перевіряти рівень глюкози і холестерину в крові. Також необхідно проходити щорічну диспансеризацію. При вже наявній кардіальній патології – регулярно приймати призначені лікарські препарати. Якщо ж самопочуття різко погіршилося, треба невідкладно викликати фахівців екстреної медичної допомоги.

Залишити відповідь
Коментувати

4 Коментарі

А як запобігти інфаркту чи інсульту з молодого возраста, не починать же пить таблєтки?(

2019-04-25
Наталя
Відповіcти
0

Слідкувати за своєю вагою, кинути курити, бути фізично активним, дотримуватися збалансованого здорового харчування

2019-04-27
Марія Мигаль
0

Не знала,що інфаркти бувають різних органів.

2019-04-25
Дарина
Відповіcти
0

Це треба і важливо знать, але більшість не знає як надавати першу лопомогі та діагностувати такий стан.

2019-04-25
Олена
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: