«Іменем Горліс-Горського». Заступник голови облради розповів, як боротися з ідеологічним маразмом

2

Заступник голови обласної ради Анатолій Ханко вважає ідеологічним маразмом той факт, що 14 жовтня, до дня козацтва, свята Покрови та створення УПА на Полтавщині вручають премію імені Сидора Ковпака, який був комуністичним партизаном. На думку депутата, патріоти мають отримувати нагороди, названі в честь видатних борців за українську незалежність. Одним з таких діячів, за словами пана Ханка, є Юрій Горліс-Горський, один з отаманів Холодноярської республіки.  

Анатолій Ханко

«Іменем Горліс-Горського». Заступник голови облради розповів, як боротися з ідеологічним маразмом

 – Премію імені Юрія Горліса-Горського, якщо ми її заснуємо, слід буде вручати 14 жовтня. А то виглядає все це ідеологічним маразмом якимось – у цей день в нас вручають премію Ковпака, і з цим треба боротися.  День козацтва, день УПА, свято Богородиці, а в нас премія Ковпака, людини яка була комуністом, атеїстом. Поки що цю ідею не підтримали своїми голосами депутати обласної ради. Нажаль, у багатьох хлопців та дівчат ще побутує радянське мислення. Тому наступної сесії я знов ставитиму це питання на голосування. Вирішив підкріпити його петицією та збором підписів. А премію Ковпака взагалі варто перенести на день партизанської слави, або ж і взагалі відмінити – розповідає Анатолій Ханко.

Крім того, посадовець зазначив, що варто скасувати і премію Лялі Убийвовк. Її запровадили комуністи, та це не головний аргумент. Справа в іншому: вже два роки, за словами пана Ханка, на цю премію ніхто не подається. Плюс до того, пан Анатолій вважає, що непотрібно давати премії на честь тих людей, які не вболівали за українську державність та були комуністами.

Іншої думки депутат ради Петро Ворона. Він зазначив, що не всі, хто був у антинацистському підпіллі були противниками української державності та прихильниками комунізму.

 – Так, я проголосував за відміну премії Лялі Убийвовк, бо дійсно, два роки на неї ніхто не подавався. Однак, давайте розуміти, що не всі, хто був у підпіллі, чи був партизаном, воювали за компартію Радянського Союзу. Кожен, крім представників НКВС, воював за звільнення рідної землі від нацизму. Але не можна говорити, що Ляля Убийвовк була проти української держави, – розповідає Ворона.

Опонентом у цій дискусії виступив депутат Сергій Соловей.

 – Ні нацисти, ні комуністи не принесли Україні нічого хорошого. Перемога 9 травня, це свято зі сльозами на очах, але це перемога ГУЛАГУ. Для нас це нічого не принесло хорошого. У нацистській Німеччині, приміром, було близько 20 концтаборів, а у СРСР офіційно – 1207 таборів. Тому той, хто воював за радянську владу є нічим не кращим за нацистських злочинців. Це моя думка, як історика, як українця, – вважає пан Сергій.

Анатолій Ханко вважає, що необхідно враховувати нові суспільно-політичні реалії в Україні після Революції Гідності, військову агресію Росії. У зв’язку з цим, на його думку, все більшої актуальності в сучасному українському суспільстві набувають питання утвердження в свідомості громадян національно-патріотичних цінностей, переконань, поваги до культурного та історичного минулого України, культивування ставлення до солдата як до захисника Вітчизни та героя, формування готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку щодо захисту національних інтересів України.

 – Запровадження премії Юрій Горліс-Горського сприятиме національно-патріотичному та військово-патріотичному вихованню молоді Полтавщини. Це також має увічнити пам’ять про видатного земляка – українського військового і громадського діяча, письменника, борця за свободу і незалежність України Юрія Горліс-Горського, – додає Ханко.

Цікаво що 9 грудня, під час 11 позачергової сесії обласної ради, депутати Депутати прийняли питання «Про Звернення депутатів Полтавської обласної ради до Верховної Ради України з проханням розглянути та підтримати законопроект № 4266 від 18 березня 2016 року «Про внесення змін до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» щодо узгодження його правових норм із Законом України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті».

Але в той же час, за премію Горліса-Горського, який є борцем за незалежність України, не проголосували.

Депутат Сергій Шевчук закликав колег бути послідовними і підтримати ініціативу Анатолія Ханка.

Нагадаємо, що одну з вулиць Полтави, в ході виконання декомунізаційних законів було перейменовано в честь Юрія Горліса-Горського.

У рамках проекту «Хто ці люди», журналісти видання «Трибуна» писали про діяльність холодноярського отамана та проводили лекцію «Юрій Горліс-Горський – термінатор з Холодного Яру».

23 квітня 2018
22 квітня 2018