Ігор Окіпнюк: Відкликання мандату – це прекрасна ініціатива, коли люди починають впливати на своїх депутатів

0

У студії «Трибуни» – Ігор Окіпнюк, очільник фракції «Самопоміч» у Полтавській міській раді. Рівно тиждень тому їхня команда поменшала на одного – Світлана Бондарєва перейшла в ряди «широкої коаліції». Докладніше про цю ситуацію, її можливі й реальні наслідки, а також про критику в адресу фракції – говорили із депутатом.

Ігор Окіпнюк

Ігор Окіпнюк

Цікаво почати з того, як Вам працювалося з пані Світланою з початку каденції. Які риси характеру, як людини, і ініціативи, як депутатки, можете вирізнити?

 Звик спочатку довіряти людям, а потім уже дивитися за їхньою поведінкою, за їхніми діями.

Десь півтора роки її знаю. Світлана доволі закрита людина, а, можливо, сором’язлива. Якщо казати про ініціативи, як депутата, то їй завжди були близькі соціальні сфери. Вона підтримувала спортивні змагання, дитячі свята, завжди переймалася дитячими майданчиками в дворах, на Новий рік діток вітала. Тому завжди їй пропонував займатися в цьому напрямку, і щоб вона перейшла у відповідну комісію з соціальних питань. Але вона чомусь вирішила, що буде тільки в бюджетній. Чесно кажучи, толку з цього ніякого не було: завжди доводилося брати участь самим (комусь із помічників або особисто) у засіданнях комісії та намагатися розібратися в цих питаннях.

Ми, до речі, запросили пані Світлану до нашої студії. Вона попередньо погодилася, але зараз якраз продовжуємо виходити на зв’язок. Цікаво та важливо дізнатися її історію, адже вчинок, який багато полтавців називають зрадою, продовжують активно обговорювати в соцмережах. Світлана Бондарєва опублікувала допис, у якому пояснила, що не згодна з політичним курсом фракції, здебільшого позицією в голосуванні. Чи висловлювала вона свої невдоволення вашими спільними рішеннями раніше?

Майже завжди в нашій фракції знаходили єдине рішення з принципових питань. Були питання, у яких ми дозволяли голосувати депутатам на свій розсуд. Раніше ніколи не виникали прецеденти: думаю, це більш пов’язано з тим, що ми не були голосом, який впливає на остаточне рішення. Тому зараз Світлана, мені здається, у відповідальний момент, коли вона мала бути з фракцією, зробила негарний вчинок.

Я це вважаю дійсно зрадою. Насамперед тих людей, які були коло неї останні півтора року. Ми її вважали членом своєї команди.

Світлана Бондарєва та Григорій Сахно в лавах "Совісті України"

Світлана Бондарєва та Григорій Сахно в лавах “Совісті України”

Ви, можливо, помічали передумови цієї зради?

Перші такі «дзвіночки» були, коли ми трьома фракціями пропонували позачергову сесію. Ми збирали підписи, домовилися в один час всі зібратися, зробити протокол засідання. Депутатів повідомили заздалегідь, усі відкладали роботу.

Зібралися три фракції – Світлани немає. Буквально за півгодини телефонує і каже: «Я не можу, мене не буде. Я у відрядженні в Нових Санжарах». Ми навіть запропонували під’їхати до неї, щоб там на місці підписати протокол, або забрати й повернути назад – будь-які моменти розглядалися. Але вона просто вимкнула телефон, і з нею не було зв’язку. Потім увечері кажемо ще раз: «Приїжджай, знову збираємося, бо довелося відкласти денну зустріч, без тебе не вистачає підписів». Так само ввечері: її не було.

Це був перший сигнал про те, що у відповідальні моменти вона може підвести.

Але потім перепросила, сказала, що далі підтримує нас, голосує з нами. Навіть в остаточний вечір перед сесією, як завжди були збори фракції. Усі питання проходимо, усі питання обговорюємо, визначаємо спільну позицію. Сидять помічники, усі голосуємо, усі сперечаємося. Обрану позицію зазначили в протоколі, вона з усім погодилася. А зранку на першому ж голосуванні бачимо, що вона робить не те, про що домовилися.

Вірити їй, вважаю, буде неправильним. Зрадників не люблять ніде. Якщо вона пішла туди, то або там усі такі ж, або вони дивитимуться на неї так само, як ми зараз. Вона може в будь-який момент вигадати щось своє.

Дуже цікаво почути подробиці саме того моменту, коли Ви зрозуміли, що вона голосує «не так». Принаймні збоку це виглядало специфічно.

Уже за кілька хвилин до голосування по ній було видно, що вона хвилюється, руки тремтять. Я починаю питати: «Світлано, що будемо робити? Можливо, попрошу перерву, вийдемо поспілкуватися». Вона каже: «Я буду голосувати не так, як ми домовилися». А це був дуже принциповий момент – змінити порядок денний, додати до нього важливі питання. Він дуже сильно вплинув би на перебіг сесії.

І перше голосування, вона просто тисне не туди, хлопці це помітили. А вони не бачать, що я з нею спілкуюся. Тихенько кажу: «Якщо ти хвилюєшся, то давай зупинимося, вийдемо й поспілкуємося. Ти поясниш ситуацію. Можливо, якось приймемо рішення». У відповідь – «Ні, я голосуватиму не так, як ми вирішили». Після першого голосування Юрій Бойко просто виймає з системи її депутатську картку. Образливо, тому що він дуже її підтримував завжди. Вона одразу просить іншу картку, і ми розуміємо, що людина не буде в команді, не буде з нами спілкуватися, відмовляється від будь-яких пояснень: «Я не буду нічого пояснювати, після сесії поговоримо».

Чи вдалося Вам порозумітися після сесії? Журналісти, наприклад, не змогли звернутися до пані Світлани, оскільки вона покинула сесійну залу за кілька питань до кінця засідання.

Я потім не звертався, щоб поговорити з нею особисто. Може, ще звернуся, тому що тоді було дуже неприємно, тому що всі питання, які виникали в журналістів, ставили мені. А я хотів би сам це почути від неї. Тоді намагався навіть виправдати її дії, тому не знаю, чому вона так учинила. Вона мені це досі не пояснила.

Деякі експерти і просто зацікавлені політикою полтавці обговорюють можливу мотивацію переходу на інший бік. Варіанти: пік незгоди з Вашою політикою, запропоновані гроші чи повноваження (кажуть, що ймовірно Світлана Бондарєва стане наступним секретарем міськради). Як Ви оцінюєте ці версії?

Можливі всі три варіанти: потрошку кожен із них вплинув. Може, не гарно я цю людину знаю, можливо, не розгледів амбіції на посади, адже навіть її рішення найчастіше озвучувала не сама, а її помічники. Дуже важко було людину зрозуміти та розкрити для себе. Можливо, вона стане секретарем, але це ніяк не змінить ефективність ради на краще. Це буде така смішна маріонетка, яка сидітиме на посаді й підписуватиме документи, які їй будуть показувати.

DLZ_G6u0Esk

Після миттєвого виключення з фракції Ви заявили про початок механізму відкликання депутатського мандату Світлани Бондарєвої. Знаємо, що такі випадки останній місяць мали місце в Україні. Наскільки складна процедура юридично та ресурсно, які вимоги до неї, а також яких заходів Ви вжили на сьогодні?

Відкликання мандату – це прекрасна ініціатива, коли люди починають впливати на своїх депутатів.

Взагалі-то процедура існує, прецеденти пішли по Україні, і це дуже класно. Громада починає розуміти, що відбувається і що вони можуть впливати на перебіг політичних перегонів. Процедура прописана, вона дієва. Трохи складна юридично – є певні колізії, але юристи розбираються.

Спочатку збирається команда з близько трьохсот людей, яка поводить засідання, визначає порушення, складає протокол. Далі утворюється ініціативна група (близько п’ятдесяти людей; це залежить від кількості населення міста). Потім ця група збирає підписи в мешканців. Це не обмежується округом – це обмежується містом. Щодо підписів – якщо не помиляюся, має бути на десять відсотків більше, ніж за неї проголосувало. Потім ці списки звіряються територіальною виборчою комісією. ТВК перевіряє за документами, чи всі люди, які є в списку, виборці. І останнє – це погодження партії. Вона має погодити, що людина, яка йшла по списках, має бути відкликана. Зараз якраз ми пишемо протокол засідання фракції, пояснення дій. У нашому випадку ці документи розглядає київський політичний осередок.

Наступний крок – з наступного тижня збираємо ініціативну групу, яка починає юридичну роботу. Процедура триває два місяці.

Чи є варіант, що позафракційна депутатка перейде до складу іншої групи?

Будь ласка, хай переходить. Законодавство не обмежує нічим: вона може бути позафракційною, може вступити в іншу фракцію. Але вона обиралася зі списку партії, і так само прибирається списком партії.

Продовження інтерв’ю та традиційний цікавий бліц чекайте днями.

Відео: Сергій Котелевець

Коментувати

17 березня 2018
16 березня 2018