Ігор Мосійчук про е-декларації, земельний мораторій та припинення війни на Донбасі. Інтервʼю

Про скандальну справу навколо очільника «Полтавафарм» Валерія Прядка, заяву на Сергія Льовочкіна, декларації, мораторій на продаж землі та можливість закінчити війну на Донбасі. Про це і не тільки ми говорили з народним депутатом України від фракції «Радикальної партії Олега Ляшка» Ігорем Мосійчуком.

Ігор Мосійчук про е-декларації, земельний мораторій та ядерну зброю для захисту України. Інтервʼю

Ігор Мосійчук про е-декларації, земельний мораторій та ядерну зброю для захисту України. Інтервʼю

Пане Ігорю, Ви приїхали на сесію Обласної ради, аби виступити стосовно відкриття ринку продажу землі, але антикорупційні теми затьмарили це питання. Відомо, що очільник підприємства «Полтавафарм», якого поліція підорює у спробі дати хабар правоохоронцям, вийшов на телефонний звʼязок із сесійною залою, згадав саме Вас, назвавши найчеснішим борцем із корупцією в лапках. Як ви бачите цю ситуацію? Чи дійсно це корупційна справа, що має робити поліція, як це питання має вирішуватися?

Ну, насправді, я не є антикорупціонер. Антикорупціонером у нашій країні є: антикорупційний прокурор, детективи НАБУ, НЗК.

Що стосується Валерія Прядка. Перш за все, я не просив Валерія Прядка давати нікому хабаря, тому його звинувачення для мене досить дивні. Я виступив більше ніж пів року тому на сесії обласної ради і чітко аргументовано з цифрами потім опублікував свій виступ. Вважаю, що підприємство «Полтавафарм» зазнало збитків близько 40 мільйонів гривень, у результаті діяльності керівників. Підприємство втратило ліцензії в тому числі й ту, за яку давався хабар на реалізацію нарковмісних препаратів та інсулін.

Валерій Прядко

Підприємство «Полтавафарм», щоб розуміли наші глядачі, це близько 300 аптек більшість з яких знаходяться в закладах охорони здоровʼя. Тобто це аптеки, з якими людина стикається, коли їй погано, коли вона в лікарні. Воно має бути одним з найефективніших комунальних підприємств області. Натомість ми маємо від ємний баланс.

Звичайно, коли мої партійці про це мені повідомили я проаналізував, ознайомився з бухгалтерськими документами комунального підприємства і зробив висновок, що його зумисно заганяють. Виступив з цього приводу на сесії. Мене не почули, я написав звернення до генеральної прокуратури, національної поліції і служби безпеки. В результаті цього національна поліція відкрила кримінальне провадження. Воно не стосується дачі хабаря Прядком і його заступником. Це інше кримінальне провадження, яке стосується економічної діяльності «Полтавафарм». Як член правоохоронного комітету з величезною повагою ставлюся до правоохоронців, які відмовляються від хабарів. І коли мені стало відомо про ситуацію, яка мала місце в Полтаві, я не знав, що до цього причетний особисто Прядко. Це зараз я вже можу говорити, що його заступник дав на нього показ. І я вважаю некоректним те, що сьогодні зробив Олександр Юрійович Біленький.

Що саме ви маєте на увазі?

Ну, давайте по телефону голосувати на сесіях обласної ради почнемо. Що заважало Валерію Прядку сьогодні зʼявитися на сесії обласної ради.

Олександр Юрійович не мав би давати телефонні включення. Навіть, якщо за це голосують депутати. Якщо депутати проголосують за те, що треба здійснити масовий суїцид ну це ж не означає, що його треба здійснити. Якщо є якісь загальні речі, ну а Бог з ним, з Прядком, я хочу підвести риску: виключно правоохоронні органи, в тому числі новостворені антикорупційні органи будуть розслідувати цю справу. Я цю справу триматиму під своїм контролем. Це ж сам Прядко сьогодні попросив, щоб я контролював цю справу. Я думаю, що йому зі своїм соратником Капліним не треба звинувачувати Мосійчука чи Ляшка, а треба йти в Суд, прокуратуру і доводити свою невинуватість. Якщо це буде доведено, то я готовий навіть вибачитись перед Валерієм Прядком. Але ж це питання в іншому. Ще раз наголошую: це його заступник, який давав хабар і був затриманий на місці скоєння злочину дав покази на нього. Я знаю підводні течії цієї справи, але зараз не буду про них говорити, бо сподіваюсь, що спеціалізована антикорупційна прокуратура доведе цю справу до кінця.

А ви б могли їм дати свідчення за певних умов?

«Підводні камені» не стосуються суті справи, у якій його звинувачують. Вони стосуються того, що Валерія Прядка хтось зараз старанно виводить з-під удару. Я хочу побачити розслідування спеціалізованої антикорупційної прокуратури і якщо у цьому розслідуванні буде якесь упередження, то тоді я публічно з фактами вийду в ефір вашого шановного сайту, чи всіх ЗМІ Полтави чи України і розкажу, що відбувалось. Більше того: по моєму проханню (я особисто звернувся) і зараз іще раз користуючись нагодою через ваше видання звертаюсь до Віталія Шабуніна, щоб він взяв під особистий контроль розслідування цієї справи.

Мене вже навіть не цікавить відповідальність Прядка. Він уже відповів тим, що відбулось по-суті. Мене цікавить як в інтересах тих, чи інших політичних сил, тих чи інших людей діє українська влада. На скільки вони впливають на спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. На скільки воно впливає на інші правоохоронні органи. От саме в цьому я вбачаю величезну небезпеку. І от про це власне треба говорити. І на це звертаю увагу наших борців з корупцією з громадського сектору, Шабуніна та інших.

Шабунін про корупцію

Ви заявляєте, що за минулий рік Валерій Прядко вивів з підприємства 40 мільйонів гривень. Звідки такі факти?

Я не брав з собою документи, але в мене вони є, в тому числі бухгалтерські, що за рік впала рентабельність «Полтавафарм» на 40 мільйонів. Закупівля нікому непотрібних милиць, які зараз масово лежать на складах, це як називається? Закупівля деяких ліків, деякої іншої продукції, до якої є багато питань. Я ще раз кажу: я володію бухгалтерськими документами. Я спирався виключно на бухгалтерські документи. Я не говорив це тому, що не люблю Прядка, чи когось ще, відношусь якось до його Каплін чи когось ще. Мене це в даному аспекті не цікавить.

Політика – політикою, а комунальне підприємство – комунальним підприємством.

Політично я можу дати будь-яку оцінку тому ж Капліну чи його партії і Прядку разом із ним, але юридичну оцінку і фахову треба давати на підставі доказів і на підставі документів.

Милиці, збитки…це неефективне керівництво підприємством, чи тут є корупційні схеми?

Я підозрюю, що за рахунок закупівлі нікому не потрібних речей завдані були збитки і виведені кошти. Це мої підозри і я звернувся з ними до нацполіції і вони порушили справу.

При тому я звернувся і до ГПУ і до НАБУ. Управління економічної злочинності Нацполіції порушило кримінальне провадження. Я не втручаюсь: я жодного разу не зустрічався з представниками Нацполіції Полтавщини. Тому, коли Прядко чи Каплін заявляють, що Мосійчук замовив, чи підставив.

Хлопці, я ні разу не зустрічався. Ну, на урочистостях бачився звичайно з Олегом Бехом. Усе, не більше, навіть в Кабінеті не сидів ні разу. Те, що мене звинувачують, що я увійшов в змову з Арсеном Борисовичем Аваковим, бо Каплін навіть уже до цього договорився. Так, я спілкуюсь з міністром внутрішніх справ, з генеральним прокурором України, так, я спілкуюсь Сергієм Князєвим керівником Нацполіції, з Артемом Ситником. Тому, що це моя професійна діяльність. Тому, що я є першим заступником голови комітету парламентського законодавчого забезпечення саме його правоохоронної діяльності. Так, я буваю в кабінетах Авакова, Грицака, Луценка.

Мосійчук та Аваков

Арсен Аваков вручає Ігорю Мосійчуку нагороду за мужність

Ви звернулися в НАБУ, САП і Генпрокуратуру з заявою про кримінальне правопорушення з боку Сергія Льовочкіна щодо несплати податків та незаконного збагачення. На якому етапі ця справа?

Я на сьогодні ще відповіді не отримав. Виходить генеральний прокурор Юрій Віталійович Луценко і заявляє, що три народні депутата мають бути позбавлені недоторканості тому, що проти них порушена справа НАБУ, САП звернулась до нього і він просить подання статті «незаконне збагачення» і стаття «неспалата податків».

Якщо приміром, мій однопартієць Андрій Лозовий незаконно збагатився на пару кинджалів чи ікону, як йому кажуть, то мене цікавить пан Льовочкін, який є власником частини телеканалу «Інтер», палацу на Дніпрі, палацу у передмістях Парижу. Хай пояснить людям все, хай НАБУ його перевірить і скаже, що все чесно.

Льовочкін та Янукович

Льовочкін та Янукович

А коли гауляйтер Януковича керує рупором Кремля – телеканалом «Інтер» і вони влаштовують походи безсмертних полків по Києву, то я хочу побачити ефективність роботи НАБУ і САП по Льовочкіну, бо ці факти відомі всій країні. Коли писав звернення, я чітко вказав посилання на всі сайти та розслідування, де є інформація по ньому. По-суті, я виступив провідником журналістів до правоохоронних органів.

Яким буде Ваш прогноз по цій справі?

Тут велика дилема. Якшо відкинути ГПУ І САП, то НАБУ не знаходиться в зоні впливу людей, які домовляються за Льовочкіна у нинішніх політичних реаліях. Маю на увазі – адміністрацію президента.

Якщо говоримо про декларації, боротьбу з корупцією, то давайте поговоримо про ваші статки та електронну декларацію. Приміром, у вас є готівкові кошти 145 000 євро, 183 000 євро і 780 000 гривень. Звідки вони? Знаємо що ви займалися агробізнесом на Полтавщині. Ці кошти зароблені саме в той час?

Я займався агробізнесом на Полтавщині. Після того, як я припинив цим займатися, частину грошей віддав товаришу, який також займається сільськогосподарською діяльністю. Його підприємство сплачувало податки. Коли мене обрали народним депутатом, я зрозумів, що маю узаконити існування цих грошей в нього, або забрати їх. Я їх забрав. У 2014 році декларування не було і я цю готівку не вказував. Коли прийшла потреба, ми з фракцією вирішили задекларувати все. Ми могли вчинити, як Юлія Володимирівна – задекларувати одні Жигулі, але ми зробили чесно. Ми задекларували всі автомобілі, нерухомість. Я вказав свою колекцію холодної зброї, картини українських художників.

З огляду на електронні декларації у наших політиків достатньо коштів, щоб інвестувати в розвиток країни. Але вони зберігають ці гроші у себе в готівковому еквіваленті. І так ці кошти не працюють. Чому політики зберігають гроші в кеші? Бо якби ці гроші працювали, то ми би могли давно вже стати заможною країною.

Мої гроші – це останні статки, які є у мене і моєї родини. Я не хочу ними ризикувати. Я думаю, ви би теж ними не ризикували. В Україні – банкоцид. Під виглядом боротьби з неефективними банками грабують не тільки вкладників, а й людей. Ви готові завтра піти і всі свої кошти покласти у банк?

Наразі, все що мною задекларовано – це все, що нажито за останні 45 років. Я не можу ризикувати майбутнім своєї родини і нести ці гроші в банк. І так говорять більшість українців. Що робити? Треба повернути довіру до банківської системи.

Мосійчук та Ляшко

Як це зробити?

Потрібно внести зміни до конституції й написати, що Нацбанк відповідає не тільки за курс гривні, а й за економічну ситуацію в країні. Для цього потрібна політична воля.

Політична воля. Цікаве питання. Ми постійно чуємо це словосполучення від політиків, але так і ніхто не пояснив, що воно означає…

Поясню. Це просто. Я знаю, як виграти війну. Я знаю рецепт звільнення Донбасу. Треба покласти на стіл Будапештський меморандум, зібрати учасників його підписання і сказати: або він виконується, або ми відновлюємо ядерну зброю.

Світ не допустить відновлення Україною ядерної зброї. Тоді світ має виключити Росію з Ради Безпеки ООН. І тоді Радбез проголосує про введення миротворчої місії на кордон. Все інше – питання двох місяців.

Чому тоді описана схема не реалізована?

Тому що не має політичної волі. Тому що Президент слухає Брюссель, Вашингтон, Москву, а тільки не свої національні інтереси. Для мене, як для українського націоналіста, інтереси Києва – понад усе.

Фактично, це президент має ініціювати відповідні дії?

Він має вийти за трибуну в ООН і сказати, що кладе на стіл Будапештський меморандум, що ми відмовилися від третього за потугою ядерного потенціалу, звернутися до країн, які його підписали зі словами: «ви його виконуєте, або ми у своїх національних інтересах відновлюємо ядерний потенціал».

Порошенко

Якщо Україна відновить ядерну зброю, то це буде сигналом для інших країн, які її ніколи не мали, створювати такий арсенал. Світ цього не переживе, тому він має зробити все, аби Україні не відновила потенціал.

Питання мораторію на продаж землі. Яке Ваше ставлення, ви за, чи проти Земля має бути товаром, якщо так, то за яких умов?

Я категорично проти продажу землі. Але я би із задоволенням проголосував за ринок землі, після Кнесету Ізраїлю. Чому в Ізраїлі земля не продається, а вона має продаватися в Україні. Давайте візьмемо історія України. У чому причина Коліївщини. У тому, що в нас земля була узурпована лихварями, шинкарями у приватних руках. Коли ми зараз допустимо те саме – породимо нову Коліївщину.

Все має бути по-чесному. Спочатку треба внести зміни до конституції. Устроєм на ринку землі має бути фермерство. Власником землі має бути виключно український фермер. Якщо людина хоче продати свій пай, має бути створений державний банк, в який селянин цей пай зможе продати.

Приміром у США ринок землі відкритий, там вона є товаром і це працює. Чи можна і в нас створити правила гри, за якими би земля стала товаром?

Ми маємо агрохолдинги, які використовують українську землю. Хто виступає за скасування мораторію на продаж землі через Конституційний суд. Є депутат Юрій Мушак. Він родич Андрія Веревського, власника агрохолдингу «Кернел». І коли вони це педалюють, я розумію, що це «Кернел» хоче купити українську землю.

Треба розробляти чесні правила. Для цього треба пройти певний час і випрацювати правила, щоби власником землі був український фермер.

Країна, яка воює – продавати землю не може. Саме тому я привів приклад Ізраїлю.

Над текстом працювали: Злата Біланін, Роман Грицун

Відео: Сергій Котелевець

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: