Хто з кандидатів у президенти «наобіцяв» найбільше

В очікуванні другого туру виборів президента України 2019 аналітики Centre UA дослідили програми та заяви кандидатів, аби порівняти їх з реальними повноваженнями президента.

Юридично президент несе відповідальність за зовнішню політику, національну безпеку та є Головнокомандувачем Збройних Сил. Також президент гарантує дотримання Конституції, має право законодавчої ініціативи (подання законопроектів до парламенту) чи ветування ухвалених ВР рішень.

Вивчаючи результати виборів, аналітики центру прийшли до висновків, що:

 • 74% виборців обрали кандидатів, які підтримують вступ до НАТО;
 • 41% виборців обрали кандидатів, які хочуть обмежити повноваження СБУ;
 • 20% підтримали кандидатів, які не мають жодної позиції щодо Криму.

Що ж до кандидатів, які пройшли до другого туру, то обидва підтримують вибори за відкритими списками. При цьому, питання впровадження системи відкритих списків не є новим — президент та ВР VIII скликання обіцяли запровадити її до наступних виборів. Проте досі закон не прийнятий через відсутність політичної волі та незлагодженості між політсилами.

Загалом, в обох кандидатів більшість позицій мають спільну частину. Стосовно шляхів вирішення конфлікту на Донбасі та повернення Криму кандидати другого туру пропонують використовувати дипломатію:

 • Зеленський виступає за використання Будапештського меморандуму;
 • Порошенко наполягає на використанні санкцій та введенні місії ООН.

Тема цілісності держави невід’ємно пов’язана з «оборонкою». Якщо

 • Зеленський пропонує ліквідувати монополію «Укроборонпрому», то
 • Порошенко робить ставку на військово-технічну модернізацію ЗСУ.

Обидва пропонують підвищити рівень зарплат військових та загальні соціальні стандарти.

 • Зеленський пропонує обмежити вплив СБУ на економічну діяльність;
 • Порошенко пропонує посилити спроможність спецслужб відповідати на виклики державі (СБУ втрачає внутрішній вплив, натомість отримує більше прав впливати на зовнішні чинники).

В інформаційному полі лунають заяви щодо різних векторів кандидатів. Офіційно обидва підтримують курс на євроінтеграцію.

— Оскільки вектор на євроінтеграцію вже закріплений у Конституції, то його зміна буде порушенням основного закону, — констатувала регіональна координаторка Centre UA в Полтавській області Альона Гончаренко.

Також вона зазначила, що у програмах кандидатів дуже багато уваги приділено питанням, що не входять до повноважень президента — соціально-економічні блага, призначення посадовців (які не входять до вертикалі влади президента). Через низьку політичну грамотність багато громадян не розрізняють повноважень президента та інших органів. Президент має можливість лише подавати законодавчі ініціативи, що прийматимуться за умови підтримки парламентом.

Обидва кандидати підтримують політику децентралізації влади.

 • Чинний президент декламує позицію посилення повноважень місцевої влади для оперативного вирішення локальних проблем.
 • Тоді як Зеленський пропонує позбавитись концентрації держорганів у Києві, перевести документообіг в електронний формат.

Однією з найгарячіших тем є антикорупційна політика, бо, попри її значущість, юридично вона не належить до повноважень президента. Між тим, обидва кандидати озвучили плани реалізації антикорупційної політики.

 • Порошенко наполягає на продовженні судової реформи та захисті антикорупційних органів від політичних впливів.
 • Зеленський декламує пропозицію створення народних судів присяжних, електронного суду та зниження судового збору.

Оскільки президент є гарантом Конституції та прав громадян, то виборці від президента очікують дій, необхідних для реалізації цих прав. На відміну від попередніх аспектів, де кількість пунктів програми Зеленського перевищувала кількість пунктів програми Порошенка, в плані гендерної політики останній пропонує ряд пунктів для покращення наявної ситуації.

 • Порошенко пропонує:
 1. Уникати дискримінації громадян за будь-якою ознакою;
 2. Запровадити рівні можливості самореалізації для жінок та чоловіків;
 3. Розширити представництво жінок в органах влади;
 • Тоді як Зеленський наполягає лише на виконанні Конституції.

Щодо інших аспектів, таких як інформаційна політика, медицина, освіта, екологія та економія то кандидати декламують, переважно, світові тренди, що запроваджуються у країнах ЄС.

— Кандидати прописали собі дуже великий пул повноважень та обов’язків. Проте у програмах нічого не вказано про шляхи та методи реалізації таких ініціатив. Тож виникає багато запитань щодо того, яким чином кандидат зможе це реалізувати, — говорить Альона Гончаренко.

За словами дослідниці, соціально-економічна сфера є полем найбільших маніпуляцій серед кандидатів, особливо за результатами першого туру.

Що ж до бізнесу, головною тезою програм є пропозиція заміни податку на прибуток на виведений капітал. Дане питання було одним з першочергових завдань ВР у 2015 році, проте і досі законопроект стоїть у порядку денному. Зазначається, що у штабі Зеленського до цього пункту додають питання запровадження «нульової декларації».

Підсумовуючи результати дослідження, Альона Гончаренко констатувала, що доволі часто кандидати використовують передвиборчі програми для маніпуляцій, адже чим більше кандидат обіцяє — тим більшу має підтримку.

Залишити відповідь
Коментувати

5 Коментарі

Люди голосують фейсами і як сусід підкаже,ніхто не читає прогарами кандидатів.Ну хіба еліта.

2019-04-16
Дрен
Відповіcти
0

Ой,не смішіть,а шо їм остається робить,крім обіцять?

2019-04-16
Філ
Відповіcти
0

яЯ такому шоці,що взагалі не розумію,як робити вибір. Чого третього не дано? Ніяка аналітика шось не помагає(

2019-04-16
Ганна
Відповіcти
0

Наїлися вже обіцянок!!!!

2019-04-16
Зоя
Відповіcти
0

Так отож через низьку політичну грамотність багато громадян ми і навибирали непонятно кого,а тепер юудемо росхльобувать,у кого кращий смак на слух((((

2019-04-16
Лола
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: