Хто ці люди. Саша Путря vs. Плеханов

Саша Путря. Маленька дівчинка-художниця з величезним талантом, яка через страшну хворобу не змогла до кінця реалізувати свої можливості, однак попри це, створила більше двох тисяч робіт, частина яких продовжує дивувати поціновувачів мистецтва.

Георгій Плеханов. Революціонер, журналіст, теоретик марксизму. Він хоч і боровся за втілення комуністичних ідей в життя, однак все ж визнав, що Росія не готова до революції та соціалізму, а класи мають не боротися між собою, а примиритися.

У історичній пам’яті ім’я російського філософа уже закарбувалося. Одна з вулиць довгий час називалася на його честь. Тепер же ця вулиця зветься іменем Саші Путрі.

1 (12)

Вундеркінд із Полтави

Майбутня зірка світового мистецтва народилася у Полтаві 2 грудня 1977 року. Її батьки – пан Олександр та пані Вікторія, були творчими людьми. Тато – художник, мама – вчитель музики. Тож з малечку Саша чула ритми та мотиви класичної музики, і бачила, як фарби легким дотиком татових рук зручно вмощуються на полотно, утворюючи цілі світи, якими малій пустунці й самій хотілося помандрувати.

І розпочала свою мандрівку маленька Саша із портрету…Пушкіна. Можливо це була не перша робота дівчинки, та історичні джерела згадують: почувши, що у ліцеї російського поета називали Цвіркуном, Сашенька розсміялася і за лічені хвилини зобразила Пушкіна-цвіркуна.

Я був вражений. Така схожість! Цьому ні в одному інституті не навчать, – згадував її тато Євген Путря.

Талант малечі потрібно було розвивати, тож батьки задумалися, аби віддати Сашу до художньої школи. Але дівчинка не хотіла нікуди йти. Їй подобалося малювати вдома.

4 (10)

І з тих пір Саша та батько просиджували дні за малюванням.

Крім того дівчинка дуже любила читати. Кожного вечора, лягаючи до ліжка, вона брала когось із улюблених письменників, і читала до «метеликів у очах». Гоголь, Александр Дюма, Марк Твен, Віктор Гюго. Саша знала і любила класиків літератури. Однак понад усе їй хотілося малювати. Її батько пише у своїх спогадах:

Малювати Сашенька почала з трьох років. Ручки і личко її завжди були вимазані фломастерами або акварельними фарбами. Вся наша квартира, ванна кімната, кухня, туалет, двері шаф розмальовані до тієї висоти, куди діставала вона рукою. Малюнки свої щедро дарувала друзям і родичам – на свята і дні народження вітала листівками, які малювала сама, сама ж писала і тексти, часто у віршах.

Вона могла просиджувати за фломастерами і фарбами по вісім – десять годин на день. Коли здоров’я погіршувався, і мама лягала з нею в лікарню, я приходив, бувало, і питав:

– Як Сашенька? Малює?

– Так. Дивись, скільки встигла!

Перший марксист Росії

У дитинстві малий Жора Плеханов теж любив багато читати, і гарно вчився. Навіть школу закінчив із золотою медаллю. Після навчання у юнкерському училищі Георгій вступає до Петербурзького гірничого інституту. Там він вчиться ще краще, і отримує престижну стипендію, яка тоді була доступна тільки найкращим студентам. Але господарка доля не дала йому стати інженером видобувної справи. На другому курсі юного Плеханова виганяють з навчального закладу за те, що…не заплатив за навчання.

5 (8)

Однак це не так вже й турбувало хлопця. Він думав не про навчання. Його думки були спрямовані у філософське русло:

В чому істинний обов’язок людини, у вірності Царю або в вірності своїй країні? – міркував Плеханов.

Якщо він пішов би на військову службу, як це зробили багато членів його сім’ї, то йому могли б наказати діяти всупереч блага російського народу. Тож Георгій Плеханов вирішив обрати народ і піти в нього…

Навчаюся у інституті, герой цієї оповіді знайомиться зі студентами-революціонерами. Вони підсаджують його на революційну літературу, яка перевертає його свідомість…

У 1876 році він вступає в народницьку організацію «Земля і воля». Після того він очолює ще одну революційну народницьку організацію – «Чорний переділ».

7 (2)

Та ключовим епізодом його революційної діяльності стало 6 грудня 1876 року. Біля Казанського собору в Петербурзі вирував мітинг. Близько 500 активістів слухали промову одного юнака, який розповідав про політв’язнів, які відбували та відбувають заслання в Сибіру, бо вони за народ і бажають йому добра. Промова закінчилася. У центр майдану вийшов двадцятирічний молодик. Він розгорнув червоний прапор на якому було написано «Земля і Воля». З натовпу залунали гасла: «Хай живе Соціалістична Революція! Хай живе Земля і Воля!».

До натовпу мирних мітингарів збіглися жандарми, аби розігнати демонстрацію. Плеханов дивом не потрапив до рук поліції, та його ім’я засвітилося у чорних списках неугодних до царського режиму.

Саме після того Плеханов стає ключовим гравцем революційного підпільного руху в Російські імперії.

8 (4)

Після цієї грудневої демонстрації Плеханов емігрував до Швейцарії. У 1883 році він заснував там першу російську марксистську організацію – неурядову організацію «Звільнення праці».

«Коли я виросту, буду малювати з ранку до вечора. І навіть вночі»

Саме про це мріяла Саша. Вона хотіла стати художником, але коли їй було 5, у двері постукала страшна хвороба. Лейкоз. Саме такий діагноз їй поставили у 1982 році. Дівчинка несподівано захворіла. Довгий час лікарі не могли з’ясувати причину хвороби та підвищеної температури.

3 (8)

Саша покинула школу. Лікарня заледве не стала її другим домом. Але вона продовжувала боротися, і не покидала мистецтво. Дівчина продовжувала малювати.

Після звістки про хворобу Саша Путря прожила ще шість років. За цей час коло її інтересів та занять розширилося. Як то кажуть – талановита людина, талановита у всьому. Саша цікавилася астрологією, вірила в інші світи, розпитувала батьків про космос і далеких зірок – все це вона потім переосмислювала в своїх малюнках. Вона почала займатися рукоділлям: робила чудові листівки, вишивала, писала вірші, шила м’які іграшки, випікала по дереву.

Саша полюбляла гуляти з татом. Одного разу вони зупинилися біля руїн Пушкарівської церкви. Дівчинка загорілася ідеєю відновлення церкви. Вона навіть вмовила батька відправити лист до Фонду культури СРСР. І сталося неймовірне. Це прохання дійшло до керівництва, і гроші на відродження церкви були виділені з бюджету, а сама Саша написала для храму невеличку ікону Божої матері.

6 (5)

А ще Саша любила індійське кіно. У 1986 році вона вперше побачила фільм «Танцюрист диско» і всерйоз захопилася культурою Індії. Вона потім малювала Індіру Ганді, юнаків і дівчат у традиційному вбранні, себе в образі дорослої індійської жінки. Її кумиром став актор Мітхун Чакроборті, чий портрет вона носила на грудях, біля серця. «Ми берегли її любов і тихо раділи її щастя. Так і поховали її з портретом Мітхуна », – згадував батько Саші. Значно пізніше, зустрівшись з послом Індії в Україні, Євген Васильович дізнався, що на хінді слово «Путрі» означає «дочка».

22 січня, будучи в лікарні, Саша попросила батька докласти руку до білого листа, обвела спочатку її, а потім – свою маленьку ручку. Зверху художниця намалювала зірку Сіріус – ця її робота виявилася останньою. Саша Путря померла 24 січня 1989 року, встигнувши попрощатися з батьком: «Тату, ти прости мене … За все …».

Малюнки Саші після її смерті побачив весь світ. З 1989 по 2005 рік в десяти країнах пройшло 112 персональних виставок. Про неї зняли п’ять документальних фільмів. У Полтаві працює Дитяча художня галерея імені Саші Путрі, де проводяться міжнародні конкурси дитячого малюнка.

Росія, що не готова до соціалізму

2 (9)

У час першої революції 1905–1907 Плеханов не міг приїхати до Росії. Вважав страйк несвоєчасним та таким, що призвів до непідготовленого, не підтриманого армією Грудневого повстання у Москві.

Лютнева революція дозвлолила повернутися до Росії після 37 років вигнання, Плеханов підтримував Тимчасовий уряд. Був проти «Квітневих тез» В. І. Леніна, назвавши їх «маренням».

До Жовтневої революції віднісся негативно, оскільки вважав, що за рівнем соціально-економічного розвитку Росія не готова до соціалістичної революції: «російська історія ще не змолола того борошна, з якого з часом буде випечений пшеничний пиріг соціалізму».

Застерігав, що захоплення влади «одним класом або — ще того гірше — однією партією» може мати сумні наслідки.

Мав фундаментальні роботи з філософії, соціології, естетики, етики, історії російської суспільної думки.

Помер 30 травня 1918 року в Теріоки, похований на «Мостках літераторів» Волкового кладовища у Санкт-Петербурзі.

Інфографіка: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: