Хто ці люди. Полковник Коновалець vs Маршал Конєв

Сьогодні ми будемо збирати до купи неймовірні факти із життя лідера Організації українських націоналістів Євгена Коновальця та Маршала Радянського Союзу Івана Конєва.

Нещодавно внаслідок перейменування вулиць міста сталася така от історична рокіровка: вулиця Конєва отримала ім’я Євгена Коновальця – політика і громадського діяча, який не мав жодного відношення до Полтави, але був причетний до творення організації, ідеологію та досвід якої використовують сотні громадських діячів, патріотів та сучасних політиків, в тому числі – і в нашому місті.

конев-коновалец 1-min

«Коновалець звалив Конєва, і таким чином вписав себе на карту полтавських топонімів». Такою метафорою можна охарактеризувати цей епізод декомунізації у нашому місті, коли вулиця Конєва перейменували на вулицю Коновальця. І тепер можна сміло цитувати вірш львівського поета Грицька Семенчука, який стає актуальним і для Полтави:

хто ти, дівчино, що стискаєш мою руку,

лоскочеш шию своїми пальцями?

бо у скронях частіше стукає,

коли йдемо по вулиці Коновальця.

хто ти, дівчино, із золотою короною,

яка гарно виблискує на твоїх пасмах?

у спину тобі лунають прокльони,

сприймай їх просто, як теплі фрази.

хто ти, дівчино? сховай книги

від мами, подружок свого міста.

скоро, певно, наступить відлига,

і буде свято – Перша Пречиста.

хто ти, дівчино? сама знаєш,

йдемо за руку – стискаєш пальці,

очі від мене мовчки ховаєш

на сірій вулиці Коновальця….

Думаємо, що Коновалець ходив під руку з гарними дівчатами по вулицях свого міста, але тільки після того, як вправлявся з обов’язками громадсько-політичного діяча. Тим то й цікавий трудовий шлях Євгена, що він більшість часу працював у громадських організаціях, товариствах. Освіта юриста цьому тільки сприяла.

Розпочав Коновалець як секретар львівської філії товариства «Просвіта» у 1912 році. За рік він був уже знатним громадським діячем, що дозволило йому увійти до ради директорів, або головної управи Українського Студентського Союзу. Того ж року пан Євген вступає до Української Національно-Демократичної Партії, яку заснували Іван Франко та Михайло Грушевський.

Перша світова війна усе змінила. Він громадсько-політичної боротьби за українську державність Євген Коновалець переходить до військової. Але перед тим, як стати одним з найкрутіших командирів армії Української народної республіки, Коновалець устиг побувати в російському Галицько-Буковинському комітеті допомоги жертвам війни, майбутній полковник здобув хороший досвід.

Коновал

Цікаво, що Коновалець потрапив у полон в червні 1915-го, після легендарної битви за гору на Маківка. На цій горі Російська та Автро-Угорська разом з Німецької армією билися за контроль над стратегічним пунктом – селом Козьова. Росіяни тричі штурмували позиції австро-угорсько-німецьких сил, врешті здобули перемогу, але втратили дуже багато солдатів, і далі не змогли продовжувати бої. Плюс ситуація на фронті диктувала російськоімперській армії відступ.

Висота 958 – саме так гору Маківка називали військові стратеги. Загальні втрати російськоімперських військ за всі три штурми висоти 958 становили приблизно 3 тисячі бійців убитими й пораненими. Австрійські журналісти повідомляли, що у полон взято 173 російських солдати й захоплено 2 російські кулемети. Цифри втрат австро-угорських військ точно не відомі. Легіон українських січових стрільців у боях за Маківку діяв уміло, непохитно й мужньо. Втрати січовиків склали 42 особи убитими, 76 пораненими й до півсотні полоненими.

Бій

Цікаво, що австрійці широко застосовували розривні кулі й обливали нападників палаючим бензином з особливих апаратів. Росіяни вперше в житті у боях за Маківку побачили вогнемети, якими користувалися німецькій та австрійські піхотинці. Росіяни були настільки шоковані побаченим, що не знайшли навіть способу і слів, як описати той жах. Зате знайшли вони там Євгена Коновальця. І забрали із собою.

У 1915 — на початку 1916-го Коновалець перебував у таборі для військовополонених у Чорному Яру (між Царицином і Астраханню), а з кінця 1916 — у таборі в Царицині. Після Лютневої революції в Росії Коновалець разом з галицькими старшинами з табору в Дубовці (неподалік Царицина) він вийшов на волю і розгорну організаційну і пропагандистську роботу серед полонених-українців.

Так і закінчився ще один із етапів трудової діяльності Коновальця – волонтерський.

конев-коновалец 4-min

У Івана Конєва все склалося зовсім інакше. Спочатку юний хлопець працював лісорубом, або сплавником лісу, а початком Першої світової змусив його перекваліфікуватися у артилеристи. Офіційно його посада у російській армії називалася феєрверкер. Але його військова частина рахувалася як резервна, тож у пеклі на передку фронту Конєв так і не побував. Тоді молодий хлопець із села Лодейно мабуть радів, що доля посміхнулася йому. А доля у свою чергу, іронічно сміялася, бо знала, що на Івана Конєва чекає через 25 років, коли розпочалася Друга Світова.

Тоді Конєв був генерал-лейтенантом, командував 19-ю армією, яка брала участь в обороні Вітебська і в Смоленській битві. Під час Смоленської битви з’єднання 19-ї армії опинилося в оточенні, але сам Конєв уникнув полону. Доля подарувала йому шанс очолити Західний фронт. І це був її злий жарт. У жовтні 1941 року фронт під його командуванням зазнав однієї з найважчих поразок за всю війну в ході Вяземської операції. Сталін навіть хотів розстріляти Конєва за цей провал, але справа не дійшла навіть до суду. Майбутнього маршала врятував Георгій Жуков, який порекомендував Конєва на посаду командувача Калінінським фронтом.

Як командувач військ Калінінського фронту, Іван Степанович підіймає свій левел у очах товариша Сталіна. Війська, якими командував Конєв успішно діяли під час оборони Москви. Їм вдалося провести вдалу Калінінську операцію. Але під час Ржевсько-Вяземської, Холм-Жирковської, Ржевсько-Сичовської, Жиздринської і Староруської операцій (січень 1942 — березень 1943) Конєву не вдалося досягти успіху, а його війська зазнали величезних втрат.

Конев на Калінінському

Конєв на Калінінському фронті

У липні 1943 року Івана Конєва призначили командувачем військ Степового фронту. На нього чекали перемоги у Курській битві, в Бєлгородсько-Харківській операції і в битві за Дніпро. У серпні 1943 року війська Степового фронту під керівництвом Конєва вигнали нацистських окупантів із Бєлгорода і Харкова, у вересні 1943 року — з Полтави та Кременчука (Полтавсько-Кременчуцька операція). Наприкінці вересня його армії з ходу форсували Дніпро.

У жовтні 1943 року Степовий фронт був перейменований в 2-й Український фронт, Конєв залишився його командувачем і в жовтні — грудні 1943 року успішно провів П’ятихатську і Знам’янську операцію.

Якщо в оборонних операціях перших років війни Конєву не вдавалося досягти особливих успіхів, то в наступальних операціях 1943–1945 років яскраво проявився його полководницький талант. Під час наступу він завжди прагнув не вплутуватися в затяжні кровопролитні бої у великих містах, обхідними маневрами змушував противника покинути місто. Це дозволяло уникнути великих втрат серед військ, а також не допустити великих руйнувань і жертв серед мирного населення.

Конев

Стратегічний аналіз карт

Тріумфом Конєва, який приніс йому титул Маршала Радянського Союзку стала Корсунь-Шевченківська операція. Тоді німецькі війська потрапили у котел, і втратили загалом більше 40 тисяч солдатів, в тому числі близько 19 000 убитими і полоненими, близько 11 000 пораненими. 28 766 (не рахуючи поранених) вийшло з оточення.

За час битви (24 січня — 17 лютого 1944 р.) війська СРСР знищили 430 німецьких літаків, 155 танків, 376 гармат, 59 самохідних гармат, 269 мінометів, 900 кулеметів, захоплено такі трофеї: 41 літак, 116 танків, 32 бронемашини, 618 гармат, 51 самохідну гармату, 267 мінометів, 789 кулеметів, 85 бронетранспортерів, 10 000 автомашин, 7 паровозів, 415 цистерн, 127 тягачів, 4 000 возів із військовими вантажами, 6 418 коней, 64 склади з боєприпасами та військовим майном.

Корсунь

Корсунь-Шевченківська битва

Ось так Іван Конєв став маршалом. Є тут також інша сторона медалі. Історична перемога в Корсунь-Шевченківській битві дісталася Червоній армії теж ціною великих втрат у бойовій техніці і живій силі. Загинуло і отримало поранення понад 80 тис. радянських військовослужбовців, переважно українців.

Хід Конем, або 8 цікавих фактів про Єгена Коновальця

Наш парад історичного контенту ми продовжуємо підбіркою цікавих фактів про Євгена Коновальця. Чи знаєте, ви що, Євген не був професійним військовим, але став полковником Армії УНР. Він обрав цікаву модель командування, дозволяючи підлеглим начальникам приймати рішення, а він рішення або схвалював, або відхиляв.

конев-коновалец 2-min

Можна зробити висновок, що Коновалець був непоганим політтехнологом. Коли до влади прийшов гетьман Скоропадський, Євген замість створення опозиції до політики гетьмана, запропонував, щоби всі українські патріоти йшли у державний апарат і крок за крок усували звідти всіх росіян, ворогів української незалежності.

Дипломатичні стосунки України та Литви у ХХ століття, після поразки УНР почав налагоджувати саме Коновалець. Він підтримував незалежність цієї країни, і у 1929 році отримав литовський паспорт.

Коновалець не сприймав марксизм і гітлеризм. Для нього радянський марксизм був ширмою для російського імперіалізму, а німецький націонал-соціалізм – зоологічним фашизмом.

Коновалець багато працював з різними міжнародними організаціями, зокрема з Лігою Націй, японцями і німцями. Із владою Німеччини Коновалець працює ще з 1923-го року, за 13 років до приходу нацистів до влади.

Сталін особисто ненавидів Коновальця, і вважав його своїм злим ворогом. Ще протягом 1920-их років Москва організувала 3 або навіть 4 замахи на життя українця.

Коновальця вбили 23 травня 1938 року. Московський агент вручив йому коробку цукерок, яка вибухнула, коли полковник її відкривав.

Євгена Коновальця поховали у голландському Роттердамі, в суботу 28 травня 1938 року. На його похорон приїхали керівники ОУН, генерал Курманович, з Лондона і Берліна прибули три співробітники «націоналістичної Прес-служби» і радник Тарновецький. Був присутнім також литовський консул в Нідерландах. Близькі родичі загиблого, що жили у Львові, не змогли приїхати в Голландію вчасно: паспорти їм видали тільки через декілька днів після похоронів. З часом на могилі лідера ОУН був уставлений пам’ятник. Спочатку це поховання вважалося тимчасовим; тіло Коновальця ретельно забальзамували, щоб згодом його останки можна було перевезти в Україну.

Пізнавальні факти із життя Івана Конєва

Конєв врятував «Сікстинську Мадонну». Відступаючи з Дрездену, німці замінували штольні, де зберігалися мистецькі скарби з відомої місцевої галереї. Дізнавшись про це, Конєв виїхав на місце і керував операцією з розмінування і порятунку картин, серед яких була видатна робота Рафаеля «Сікстинська Мадонна». За словами Конєва, особа Сікстинської Мадонни нагадувало йому обличчя його матері – простої селянки Нікольського повіту Вологодської губернії.

конев-коновалец 3-min

У 1944 році Конєв дізнався, що йому присвоюють звання маршала. Коли Сталін зателефонував йому з поздоровленнями, то він запитав у Конєва: «Що вам прислати в подарунок?». Іван відповів: «Хочу бубликів».

Конєв багато читав, і любив спілкуватися з письменниками. Він сам неодноразово ставав героєм літературних творів.

Маршал Конєв дуже любив квіти, особливо бузок. Для нього ця квітка асоціювалася із столицею Чехії Прагою, де Конєв зустрічав перший День перемоги над нацизмом у 1945 році.

Конєв любив фотографуватися з відомими людьми. У його сімейному архіві зберігалися фото з Леніним, письменниками Шолоховим та Петровим.

Улюбленим місцем відпочинку Конєва були чеські Карлові Вари. Там він полюбляв оздоровлюватися мінеральною водою.

Конев Карловы Вары

Конєв у Карлових Варах

Є чому повчитися

У обох історичних персонажів видалося цікаве і насичене життя. То ж замість того, щоби сперечатися хто крутіший, важливіший, правильно чи не правильно у Полтаві перейменували вулиці, давайте просто подякуємо господарці долі, що вона подарувала нам таких чоловіків як Конєв і Коновалець, про яких нам цікаво читати, у яких нам є чому повчитися.

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

дурацький висновок до статті: нашим-вашим. А вулиця Коновальця в українському місті – це природно і правильно!

2017-04-08
одесит
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: