Громадська рада при малоефективному НАЗК: розпустити не можна залишити

0

5 квітня Кабінет Міністрів затвердив склад Громадської ради при Національному агентстві з питань запобігання корупції. До неї ввійшли представники Всеукраїнських ініціатив РПР, Чесно, “Під контролем,” Центру “Ейдос”, у тому числі полтавської громадської організації «Інститут аналітики та адвокації».

фото: НАЗК

НАЗК

 Одразу виникає запитання: для чого формувати громадську раду при органі, який не ефективно працює, знаходиться під постійною критикою, а в парламенті вже зареєстрований законопроект, який передбачає переформатування повноважень та персонального складу Агентства? Відповідь потрібно шукати у 14 статті закону “Про запобігання корупції.” Нею передбачені унікальні та розширені повноваження громадської ради, яка:

  1. заслуховує інформацію про діяльність, виконання планів і завдань Національного агентства,
  2. надає висновки за результатами експертизи проектів актів Національного агентства
  3. делегує для участі в засіданнях Національного агентства свого представника з правом дорадчого голосу.
  4. затверджує щорічні звіти, які готує Національне агентство про свою діяльність, які потім оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.

Як на практиці виглядає цей механізм? Наприклад, 12 квітня на першому офіційному засіданні громадській раді принесли чотири проекти рішень. Один з них дозволяв Агентству у певних випадках закривати публічний доступ до реєстру декларацій.

Віктор Таран

Віктор Таран

– Раніше норма була не чітко виписана. Потенційно Агентство могло зловживати цим правом, закривши публічний доступ до реєстру на невизначений час. Цілком очевидно, що запропонований проект рішення Громадська рада заблокувала і повернула на доопрацювання. – повідомив голова Громадської ради при НАЗК Віктор Таран.

Ще один проект передбачав відмову у запиті Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі у початку провадження по дослідженню декларації чиновника по якому здійснюється кримінальне провадження. Цей проект також був відправлений на доопрацювання, оскільки на думку членів громадської ради САП надав достатньо доказів і провадження потрібно відкривати.

Юрій Ромашко

Юрій Ромашко

– До того ж Громадська рада обговорила можливість дослідження декларацій чиновників категорії «А». Часто трапляється, що вони мають надмірні статки, але при цьому працювали переважно на державній службі. Цим напрямком роботи ми займатимемося разом з НАЗК. – додав член Громадської ради при НАЗК Юрій Ромашко. – Громадські перевірки декларацій чиновників тільки розпочинаються, тому громадяни можуть безпосередньо звертатися до членів громадської ради та повідомляти про чиновників в діях яких є корупційні ризики.

Наступні два тижні, поки тривають організаційні питання та формування Секретаріату Громадської ради, звертатися можна на електронну адресу Центру «Ейдос», представник якого очолив Громадську раду при НАЗК, а також до заступника виконавчого директора Інституту аналітики та адвокації Юрія Ромашка: iaa.ukraine@gmail.com.

Коментувати

19 березня 2018