Госпітальні ради: як створюються і чим займаються

Дорадчим органом, який визначає проблемні питання госпітального округу, розробляє пропозиції щодо розвитку медицини та вносить рекомендації про розміри фінансування цієї сфери, є госпітальна рада. На Полтавщині такі створили вже в усіх чотирьох госпітальних округах.

Госпітальні ради

Госпітальні ради

Наразі межі госпітальних округів визначено у 20 областях України та м. Київ. Деякі регіони свідомо ігнорують процес. І при цьому не беруть до уваги факт, що саме ця система успішно працює у багатьох європейських країнах і вже довела свою ефективність.

Утім, Полтавщина зі створенням округів впоралася однією з перших. Госпітальні ради також є у кожному окрузі. Статистика в Україні – не така оптимістична:

Госпітальні ради

Госпітальні ради

Членів госпітальних рад делегують представники місцевих рад госпітального округу, у власності яких є стаціонарні лікувальні заклади. Член госпітальної ради – не обов’язково медик. Тим не менше, в середньому їх у радах – 56%.

Госпітальні ради

Госпітальні ради

Виклики перед госпітальними радами стоять неабиякі. Саме вони формують порядок змін сфери охорони здоров’я у межах госпітального округу, визначають розміри необхідного фінансування та навіть пишуть перспективні плани розвитку медичної системи на 3-5 років. А вже потім ці пропозиції мають розглянути на сесіях місцевих рад і, звісно, винести готові до реалізації рішення.

– Перед госпітальними радами постали непрості завдання. Ми повинні розуміти, що вони отримали те, що є: лікарні зі ще радянськими корпусами, обладнання, яке відпрацювало свій ресурс. І зараз на основі цього повинні розробляти і пропонувати, як змінити на краще українську сферу охорони здоров’я. І так, щоб позитивні зміни відчули люди у кожному селі. Один з викликів – це створення лікарень інтенсивного лікування. Вони повинні відповідати найсучаснішим вимогам, мати новітнє обладнання… Але, звісно, нічого неважливого тут бути не може, – говорить Олександр Оглобля з Департаменту охорони здоров’я.

Однак, на практиці трапляється, що зі своїми основними завданнями госпітальним радам впоратися досить важко. Чому так і як це змінити, днями представників госпітальних округів Полтавської області обговорили з фахівцями ГО Центр «Ейдос». Так, вже за півроку багаторічні перспективні плани за кожним з госпітальних округів мали б бути готові.

– Але це дуже складне завдання, і я не впевнена, що за півроку вдасться завершити цю роботу. Навіть тим регіонам, де, як на Полтавщині, процес розпочався давно і відбувається досить інтенсивно, – каже представниця ГО Центр «Ейдос» Ольга Зеленяк.

Частина проблем пов’язана з невідповідностями, які виявили у Примірному положенні МОЗ про госпітальний округ.

Госпітальні ради

Госпітальні ради

Так, у положенні йдеться про те, що «у разі створення в межах госпітального округу нової ОТГ, рада такої ОТГ набуває статусу учасника госпітального округу у випадку і з моменту, якщо бюджет такої ОТГ отримує міжбюджетні трансферти з Державного бюджету України. Склад Госпітальної ради відповідного госпітального округу переглядається з метою врахування змін у кількості адміністративно-територіальних одиниць госпітального округу та розподілу населення між ними.» Однак, оскільки територіальна реформа іще триває, і утворення ОТГ – процес дуже динамічний, виходить, що у складі госпітальних рад постійно мають відбуватися зміни. Це, по-перше, не сприяє стабільній роботі. А по-друге, неадекватно збільшує кількість членів ГР. В Україні вже зафіксовано випадки, коли у госпітальній раді – більше 60 членів. Їм навіть зібратися разом досить проблематично. Що вже говорити про досягнення кворуму та узгоджене голосування?

– Учасники деяких госпітальних рад не дотримуються формули розрахунку кількості членів ради та делегують більшу за розрахункову кількість, – зауважує Зеленяк.

За положенням, до повноважень Госпітальної ради належить вироблення пропозицій для їх затвердження учасниками госпітального округу щодо:

  • трансфертів між бюджетами учасників госпітального округу для фінансування програм вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;
  • багаторічного плану розвитку госпітального округу;
  • реорганізації і перепрофілювання закладів, що надають вторинну медичну допомогу в межах госпітального округу;
  • визначення перспективних закладів охорони здоров’я;
  • призначення та звільнення керівників закладів охорони здоров’я комунальної власності, що знаходяться в межах госпітального округу;
  • інших питань, визначених рішеннями учасників госпітального округу, які належать до компетенції органів місцевого самоврядування щодо забезпечення надання медичної допомоги в госпітальному окрузі.

Однак у відповідній постанові Кабінету Міністрів України про конкурсний відбір на посади головних лікарів та інших керівників закладів охорони здоров’я про жодні госпітальні ради не згадується. Отже, у цьому питанні їхня участь – поза законом.

Також досі не прописані функціональні обов’язки членів госпітальних рад, не визначені чіткі механізми роботи та дедлайни. Усе це робить позицію цього дорадчого органу дуже хиткою. Отже, представники госпітальних округів зауважили, що Положення потребує обов’язкового доопрацювання і навіть узгодження з чинним законодавством, бо всі невідповідності у подальшому ставатимуть основою для оскарження рішень рад у суді. А це неабияк гальмуватиме впровадження змін і медреформу взагалі.

Існує і проблема розуміння між членами госпітальних рад та місцевими депутатами. Начебто делегували людей в ГР саме ради місцеві – міст обласного значення, районів, ОТГ. Обирали при цьому найдостойніших, найфаховіших, тих, кому довіряють. Однак, щойно мова заходить про гроші на обладнання чи про визначення перспективних медзакладів та перепрофілювання інших, говорять представники госпітальних рад, починаються відмови, несприйняття і дебати. Виходить, що навіть свою дорадчу функцію орган не може виконати в повній мірі. Тож це питання також потребує більш чіткого врегулювання.

Деякі проблемні питання, здається, врегулювати нескладно. Так, для публікації протоколів засідань госпітальної ради на сайті місцевої ради, визначеної центром госпітального округу, та у місцевих ЗМІ, потребує лише доброї волі сторін. Однак поки що це також не вирішено, тому знайти будь-яку інформацію стосовно госпітальних рад наразі непросто.

Госпітальна рада – це дорадчий орган, створений учасниками госпітального округу для визначення проблемних питань, координації дій, розробки пропозицій та рекомендацій щодо реалізації на рівні госпітального округу державної політики у сфері охорони здоров’я, а також щодо організації та фінансування медичної допомоги в госпітальному окрузі.

Матеріал публікується в рамках реалізації проекту ГО Центру «Ейдос» «Громадський контроль процесу формування госпітальних округів в регіонах» за фінансової підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» міжнародного фонду «Відродження».

(Інфографіка – Тетяна Домненко)

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: